Polonia 1 dawniej

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8084
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

1998 AD - Polonia 1 The Second Coming! 8)

Zakończenie emisji Polonii 1 z piątku, 6 listopada 1998. Program zakończono po "Horoskopie". Wyjątkowo omówiono ramówkę na kolejny dzień (prawdopodobnie w ten sposób kończono emisję przez jakiś czas). W studiu Julita Kożuszek.
Odrestaurowana po raz pierwszy na poważnie (i krótko z powodów finansowych) Polonia 1 z czasów, gdy akurat jej nie miałem w kablówce. Nie wiem, jak inni, ale dla mnie coś pięknego :)
---

Blok reklamowy z 13 grudnia 1997.
00:00 - fragment bloku reklamowego w trakcie dokumentu "Gulliver. Cuda świata"
01:07 - blok reklamowy po dokumencie "Gulliver. Cuda świata" i przed programem "Nie tylko na weekend"
04:47 - blok reklamowy w trakcie programu "Nie tylko na weekend"
Ostatni blok reklamowy zawarty w nagraniu zaczyna się zwykłą czołówką Polonii 1, mimo że wówczas obowiązywała oprawa świąteczna.
Nagrania z soboty, 13 grudnia 1997 r.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Julita Kożuszek miażdżąco piękna 🙂 Bardzo sympatycznie przedstawia program. Nie dziwota, że bez żadnej grafiki na ekranie - jeszcze by przysłoniła prezenterkę 😍

Zresztą ona do dziś wygląda czadowo.
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

Aż mi się przypomniała ta nauka rysowania zapowiadana na następny dzień. Tyle lat takie głupotki w głowie siedzą :).
2009-2021
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3746
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

Julita Kożuszek to nie jedyna wyglądająca znajomo twarz na tym klipie, czy horoskopu nie przedstawia przypadkiem Katarzyna Warnke?
dość
Awatar użytkownika
pulkownik
User of the Year 2021!
Posty: 19324
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:39
x 2219
x 13432

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulkownik »

Faktycznie, to chyba ona :lol:
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8084
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Teledysk Haddawaya z listy przebojów "Top 20" PTV Rondo.



Piosenka z 1993 roku. Ciekawe, czy gdy audycja była nadawana na ogólnopolskiej antenie Polonii 1 to były jednocześnie trzy loga w trzech różnych kątach czy coś z tym fantem robili przy składaniu materiału (wyłączali logotypy lokalne) :D Już pominę, że NTW miało logo po prawej stronie ekranu.

Jeszcze taka ciekawostka, z której zdałem sobie sprawę - zauważyliście, że podczas emisji programów informacyjnych (przynajmniej tych umieszczonych na youtube) żadna ze stacji lokalnych nigdy nie nadawała żadnego loga ekranowego.

Początkowo myślałem, że po prostu kwestia zamieszania i potem z opóźnieniem powracało na ekran, ale nawet jak nie było reklam pomiędzy, to i tak logotyp znikał - 4:24.



Może to moja schizofrenia i mylę się. Może ktoś mi znajdzie jakiś filmik, gdzie jest inaczej? :D
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8084
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Wpadka w Informatorze Miejskim szczecińskiej stacji PTV Morze:
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Telewizja Tele24 czując powiew zachodu nie emitowała logotypu podczas serwisu informacyjnego, kiedy w czasie pasma Polonii 1 pokazywała je oporowo. A powinno być na odwrót :P



Tu z kolei ciekawa plansza w przerwie filmu:



"Polonia 1 - Satellite & Cable Television" - ani to polsku (wbrew nazwie xD), ani żaden Ident czy czołówka zapowiedzi. Takie z pupy. 🙂
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8084
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Pierwszy z programów dawałem dwa posty wyżej, ale filmik został usunięty z youtube. Generalnie wszystko co ostatnio jest wrzucane z P1 to chyba materiały, które zostały zdjęte i wrzucający wgrywa je na nowy kanał.

Trochę to mylące, ale dzięki temu możemy sobie przypomnieć np. ten wspaniały, pstrokaty, świąteczny jingiel reklamowy 1P z 2007 roku :lol:



PS Tymczasem ja nadal sobie pomału na tablecie przypominam wrzucone ponad dekadę temu na Crunchyrollu, zdezelowane odcinki anime Hayate no Gotoku (2007). Taka ciekawostka z 26 odcinka :D
https://www.crunchyroll.com/hayate-the- ... ast-543154

Yattaman Hayate no Gotoku.jpg
Yattaman Hayate no Gotoku.jpg (63.66 KiB) Przejrzano 6565 razy

Yattaman Hayate no Gotoku 2.jpg
Yattaman Hayate no Gotoku 2.jpg (34.01 KiB) Przejrzano 6565 razy

Yattaman Hayate no Gotoku 3.jpg
Yattaman Hayate no Gotoku 3.jpg (75.04 KiB) Przejrzano 6565 razy
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Jeśli to już padło, to przepraszam. Filmik sprzed 3 lat, ale odnoszący się do magazynu "Escape". Opowiada Tomasz Knapik.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8084
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

A ja dzięki reuploadom znalazłem jednak jedną stację lokalną Polonii 1 nadającą swoje serwisy informacyjne z logiem - "Puls miasta" od gdyńskiej Tele-Top (PTV Neptun).
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8084
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Na yt trafiły ciekawe perełki :D

Ident i zapowiedzi z Polonii 1 / NTW (podobno z 1 marca 1993):



TV ES Poznań z dnia 11 października 1992 roku :D
- cały Serwis TV ES (z uroczą sondą pod koniec)
- program dnia
- studio z zapowiedziami
- fragment programu sportowego



Fragment Polonii 1 / TV ES Poznań - luty 1994 (studio, reklamy, fragment Serwisu TV ES):



Reklamy Polonii 1 i TV EX Bydgoszcz, początek MacGyvera - marzec 1994



PS Wiecie, że lokaje też mają swoją Jaskinię Tygrysa...
https://www.crunchyroll.com/hayate-the- ... ger-524886
Butler Tiger Den.jpg
i podobno jest prowadzony przez kościół katolicki ;)
Butler Tiger Den 2.jpg
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Tomek pisze: 08 lis 2021, 5:20 (podobno z 1 marca 1993)
Film opisany jest jako marzec 1993, Polonia 1 nadaje od 7 marca. 🙂
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8084
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

No właśnie mnie to zdziwiło w tytule.

Za to już wiem skąd te moje zdziwienie. Efekt wczesnej pory, brak odpowiedniego dotlenienia mózgu. Przeczytałem "Polonia 1 3.1993" jako "Polonia 1.3.1993". :lol:
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Wydaje się, że o tym już było na forum, ale warto przypomnieć.

25 czerwca 1994 roku odbyła się pierwsza zrealizowana przez telewizję komercyjną transmisja satelitarna z Belwederu - wywiad Andrzeja Kijowskiego z Lechem Wałęsą. Zakładam, że wszystko poszło na sat, a stacje lokalne ściągały sobie sygnał przez nieba, bowiem program poleciał w paśmie ogólnopolskim Polonii 1, nie w samej NTW.

To był okres zaciekłej walki politycznej na różnych szczeblach - Lech Wałęsa vs rząd, Lech Wałęsa vs Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji vs wszystkie telewizje, które nie należały do Solorza. Oczywiście wygrało bezprawie - zamknięto działające legalnie (a zdelegalizowano przez wątpliwe decyzje organów państwa), zatrudniające setki lub tysiące osób (łącznie) stacje lokalne zrzeszone w sieci Polonia 1 na rzecz telewizji, która puszczała swój sygnał z holenderskiej piwnicy. Częstotliwości dostał także kodowany Canal+, który później się ich zrzekł :P

Część 1:



Część 2:
[ Spoiler ]

Część 3:
[ Spoiler ]

Część 4:
[ Spoiler ]

A teraz zobaczcie jaka to genialna koncepcja programu publicystycznego patrząc na rok 1994 - rozmowa z najwyższym urzędnikiem państwowym, urzędującym Prezydentem RP (niezależnie od tego jak go oceniamy), na żywo, wprost z jego pałacu - na dodatek w interakcji z widzami, co patrząc na dzisiejsze ustawione wideoczaty Andrzeja Dudy, wydaje się być bajką :)

NTW dokonało żywota dwa miesiące po powyższym wywiadzie...

Pierwsza akcja zamykania telewizji wchodzących w skład sieci odbyła się 28 sierpnia 1994. Tego dnia z eteru zniknęło sześć stacji: Nowa Telewizja Warszawa, PTV Krater z Krakowa, TV ES Poznań, Niezależna Telewizja Lublin, PTV Opole i PTV Morze Szczecin. Na ich pracowników, niczym na groźnych przestępców, wysłano uzbrojone oddziały policji. Po tej żałosnej akcji ocalało siedem ośrodków lokalnych, których rola od tej pory ograniczała się właściwie tylko do retransmitowania satelitarnego programu Polonii 1. Produkcję własną zawieszono niemal w całości. Przykładowo w gdyńskim "Tele-Topie" półgodzinne główne wydania wiadomości zastąpione zostały pięciominutowym "Fleszem".

Druga akcja zamykania lokalnych stacji Polonii 1 miała miejsce 30 września 1994. Wtedy to po raz ostatni swój program nadały: gdyński Tele-Top, katowickie PTV Rondo, Tele 24 Łódź i Telewizja Copernicus z Olsztyna. Od tego dnia Polonię 1 można było odbierać naziemnie już tylko poprzez dwie stacje: TV EX z Bydgoszczy i PTV Echo z Wrocławia. Jako jedyne nie nadawały na wojskowych częstotliwościach. Obie zamilkły dopiero w marcu 1995 roku. Emisji programu zaprzestały same, nie mając już szans na uzyskanie jakiejkolwiek koncesji.

W ten sposób Krajowa Radiofonii i Telewizji i PAR pozbawiły pracy blisko 2000 osób - tylu pracowników zatrudniała łącznie Polonia 1 i jej stacje lokalne. Pionierskie PTV Echo zniknęło z eteru bezpowrotnie. Warto również dodać, że kilka miesięcy później częstotliwości po stacjach Polonii 1 otrzymał... francuski kodowany Canal+.
źródło: @Majkell, https://web.archive.org/web/20060720084 ... storia.htm
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości