Mundial dawniej

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Frontowiec
VIP Expert
Kontaktowanie:

Mundial dawniej

Postautor: Frontowiec » 28 cze 2018, 14:36

Jako że trwa teraz Mundial 2018 w Rosji, postanowiłem stworzyć wątek wspominający Mundiale sprzed lat. Jeżeli o mnie chodzi, to pierwszy raz w swoim życiu Mundial obejrzałem w 2002 roku przebywając wtedy w szpitalu - wtedy transmisje były w TVP2 i na Polsacie, gdzie najbardziej z tego Mundialu pamiętam m.in. słynne już wykonanie Hymnu Polskiego w wykonaniu Edyty Górniak czy debiut Michaela Ballacka i Miroslava Klose w Reprezentacji Niemiec (w tym mecz Niemcy-Arabia Saudyjska). Z tego co też pamiętam, to na Polsacie ekspertem Mundialu 2002 był Jacek Gmoch.

Później był Mundial 2006, który już oglądałem w domu a potem były Mundiale 2010, 2014 i teraźniejszy.

Ciekaw jestem waszych wspomnień jeśli chodzi o dawne Mundiale.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontaktowanie:

Mundial dawniej

Postautor: Tomek » 28 cze 2018, 15:18

Jeśli chodzi o mistrzostwa świata 2002 w Polsacie Sport, to już w tym miejscu zamieściłem parodię, która idealnie ją charakteryzuje :D. Do tego chyba po raz pierwszy, legendarne (dziś już niestosowane) rysowanie mazakiem po ekranie podczas analizowania meczy - zarówno w Polsacie (Jacek Gmoch generalnie tym zajmował w studiu, stojąc przed ekranem przed/w trakcie/po meczu), i w spotkaniach transmitowanych na TVP (Polaków + kilka innych ze strefy pucharowej, odsprzedanych przez Solorza, dzięki czemu niektórzy Polacy mieli dwie wersje komentarza do wyboru).

Miałem (a raczej rodzice mieli) wtedy UPC i specjalnie na trzy miesiące dodano wtedy Polsat Sport do oferty. Generalnie stacja nie emitowała wtedy niczego poza tym mundialem, chyba żadnych innych sportów. Wczesnym rano i wieczorem leciały powtórki wcześniejszych meczów, a dziury między wszystkimi transmisjami wypełniały reklamy i filmiki będące wycinkami fragmentów różnych meczów - z tłem muzycznym w postaci znanego utworu, bodajże z kraju, z którego pochodziła dana reprezentacja (np. był filmik z grającymi piłkarzami Włoch przy piosence Baila Morena śpiewanej przez Zucchero).

Wśród tego wszystkiego był także teledysk do oficjalnego hymnu mistrzostw świata, skomponowanego przez Vangelisa.

Nawet po mistrzostwach przez następne tygodnie nadawali w sumie tylko powtórki z mundialu.
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontaktowanie:

Mundial dawniej

Postautor: Kpc21 » 08 lip 2018, 3:06

Pamiętam, ze przy okazji Mundialu 2002 było generalnie powszechne oburzenie, bo był to chyba pierwszy przypadek, gdy za możliwość oglądania międzynarodowych rozgrywek sportowych trzeba było zapłacić.

Dzięki tym mistrzostwom Cyfrowy Polsat (wtedy chyba jeszcze jako Polsat Cyfrowy) zyskał dużą liczbę abonentów i na pewno przyczyniło się to znacznie do popularności tej platformy.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

Mundial dawniej

Postautor: Karol » 09 lip 2018, 13:35

Owszem, bo na tym polega dobry biznes. Ale opłaciło się to także sieciom kablowym, które masowo włączały Polsat Sport do oferty. Nie pamiętam, czy na moim osiedlu już królowała Vectra czy nie, ale PS wszedł w miejce Eurosportu :lol: Takie panowało ciśnienie na MŚ.
Awatar użytkownika
Pawel
Activist

Mundial dawniej

Postautor: Pawel » 09 lip 2018, 14:07

Ja pierwszy Mundial oglądałem w TVP w 1998 roku. Natomiast Mundial z 2002 roku to był jedyny, który oglądałem na czeskiej telewizji, oczywiście "dzięki" Polsatowi, który zakodował mecze.
[PODPIS USUNIĘTY PRZEZ WOLNE MEDIA WEDŁUG MEDIA2]
Alek1224
Activist

Mundial dawniej

Postautor: Alek1224 » 09 lip 2018, 14:25

Jestem ciekaw jak to było np. w latach 70-tych. Czy wtedy TVP też transmitowała wszystkie mecze?
Jantar
VIP Expert
Kontaktowanie:

Mundial dawniej

Postautor: Jantar » 09 lip 2018, 14:28

Kolega ma nagrane na VHS-ach mundialowe mecze polskiej reprezentacji + wszystkie mecze finałowe z każdego mundialu. Nie jestem pewna, od kiedy nagrywał, ale obstawiam, że spokojnie od połowy lat 90-ych.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod

Mundial dawniej

Postautor: Trzeciak » 09 lip 2018, 14:29

Jeden z mundialów - w związku z nieporozumieniami z nadawcą radzieckim - TVP nie pokazała. Nawet ówczesna władza ostro karała wtedy za odbieranie transmisji z mundialu z telewizji czechosłowackiej: https://sport.onet.pl/mundial-2014/mexi ... akow/lhs9f
Pozdrawiam, Trzeciak
Alek1224
Activist

Mundial dawniej

Postautor: Alek1224 » 09 lip 2018, 18:28

To nie tyle z powodu nieporozumieniem z nadawcą radzieckim ile z niezrozumienia tego że cenę musiała zapłacić Interwizja a dopiero potem podzielić na poszczególne kraje.

Wróć do „Wspomnienia”