MultiPIP - Mozaika stacji TV oferowanych w kablówkach

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
urban1000
Użytkownik
x 2

Post autor: urban1000 » 10 gru 2018, 12:48

W tym temacie będziemy mówić o tym, jak w kablówkach działał kanał o nazwie MultiPIP.

MultiPIP to taki kanał który dał podgląd sześciu stacji TV oferowanych przez telewizje kablowe.

Pierwsze MultiPIPy pojawiły się wczesną jesienią 1997 roku.

W pierwszej połowie lat 2000-2009 cieszyły sie ogromnym uznaniem w takich kablówkach jak: ŚTK, Aster, Satfilm, Vectra, Multimedia, UPC (wcześniej PTK), RetSat1, Inea czy Głogowska kablówka Master.

Od 2007 roku analogowe MultiPIPy zostały stopniowo wyłączane z kablówek.

W 2017 roku wyłączono ostatni MultiPIP z kablówki JimSat.

A jak wy wspominacie MultiPIPy ?

Piszcie swoje wspomnienia związane z MultiPIPem (albo mozaiką jak to woli) w kablówce.

A oto jeden z takich MultiPIPów:
https://www.youtube.com/watch?v=2SgchHbwan8
0 x
Jedyny w swoim rodzaju.
urban1000
Użytkownik
x 2

Post autor: urban1000 » 15 gru 2018, 13:05

Znalazłem bardzo ciekawą informację: Pierwszy eksperyment z MultiPIPami nastąpił na przełomie 1996 roku w PTK.
0 x
Jedyny w swoim rodzaju.
Spooky
VIP Expert
x 1

Post autor: Spooky » 20 gru 2018, 0:14

Mnie zawsze interesowało urządzenie które tworzyło taki sygnał. Może kojarzycie jak się nazywało?
0 x
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 36
x 155
Kontakt:

Post autor: Tomek » 20 gru 2018, 0:32

MultiPIP - najbardziej debilny pomysł, na jaki wpadły polskie kablówki.

Rozumiem, że ktoś może mieć nostalgię do tego typu pierdół (sam mam), ale popatrzmy prawdzie w oczy - to było takie gadżeciarstwo dla samego gadżeciarstwa. No bo jaki sens może mieć kanał z podglądem kanałów bez dźwięku, skoro widz może sam sobie przeklikać dziesiątki telewizji w krótszym czasie, dowiadując się o nich więcej (obecność dźwięku)? Pozostają jedynie kwestie promocyjne, ale lata 90 i 2000 to nie były czasy, gdy od tak mogłeś sobie założyć antenę w 10 minut po skontaktowaniu się w operatorem. Nawet, jak zobaczyłeś, że Legia gra na Canal+ (a i tak nie był odkodowany w MultiPIP, więc nic nie zobaczyłeś), to nie mogłeś uzyskać do niego dostępu w krótkim czasie.

Zawsze mnie zastanawiało, że PTK czy UPC nie zrobili na przykład programu planszowego, w której dowiadywałbyś szczegółowych informacji z regionu/polski/świata + jakaś pogoda + jakieś reklamy i oczywiście radio. Byłoby to 100 razy użyteczniejsze niż ten puszczany syf.
1 x
HENSHIN!
Cyan Nerd
Użytkownik

Post autor: Cyan Nerd » 02 sty 2019, 11:25

Tomek pisze:
20 gru 2018, 0:32
Zawsze mnie zastanawiało, że PTK czy UPC nie zrobili na przykład programu planszowego, w której dowiadywałbyś szczegółowych informacji z regionu/polski/świata + jakaś pogoda + jakieś reklamy i oczywiście radio.
Z tego co pamiętam to wiele programów planszowych miała Cyfra+, ale niestety nie stworzyła takiego uniwersalnego programu, który masz na myśli.
0 x
urban1000
Użytkownik
x 2

Post autor: urban1000 » 26 maja 2019, 16:46

Pierwsze eksperymenty z MultiPIPem nastapiły w 1996 roku w PTK Kraków.
0 x
Jedyny w swoim rodzaju.
Awatar użytkownika
Direct
VIP Mod
x 65
x 161

Post autor: Direct » 26 maja 2019, 17:07

Cyan Nerd pisze:
02 sty 2019, 11:25
Tomek pisze:
20 gru 2018, 0:32
Zawsze mnie zastanawiało, że PTK czy UPC nie zrobili na przykład programu planszowego, w której dowiadywałbyś szczegółowych informacji z regionu/polski/świata + jakaś pogoda + jakieś reklamy i oczywiście radio.
Z tego co pamiętam to wiele programów planszowych miała Cyfra+, ale niestety nie stworzyła takiego uniwersalnego programu, który masz na myśli.
W moim mieście w czasach analogowego UPC był lokalny planszowy program. Zawierał reklamy miejscowych firm oraz ogłoszenia prywatne. W tle grała radiowa Trójka. Bywało, że super sprzęcior to obsługujący (zwykły komputer z PowerPointem, bo najprawdopodobniej w tym programie było to zrobione) się wysypywał i przez dwa dni było widać pulpit Windowsa 98, zanim ktoś się zorientował, że padło i włączył na nowo 😄.
1 x
Pozdrawiam, Direct
urban1000
Użytkownik
x 2

Post autor: urban1000 » 02 cze 2019, 16:30

Ja mam moje najciekawsze wspomnienie związane z MultiPIPem:
Kiedyś w 2008 roku była taka strona z kamerami głogowskiej kablówki Master i tam na jednym z okienek był MultiPIP TVK Master głogów.
0 x
Jedyny w swoim rodzaju.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”