Polska w UE - 1 maja 2004 roku

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Frontowiec
VIP Expert
x 36
x 147
Kontakt:

Post autor: Frontowiec » 01 maja 2019, 13:51

15 lat temu, 1 maja 2004 roku, Polska wraz z 9 państwami (Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Malta, Cypr) weszła do Unii Europejskiej, gdzie z tej okazji stacje telewizyjne bardzo szeroko relacjonowały te wydarzenie.

TVP1 emitowała koncert ''Witaj Europo!'' który odbył się 30 kwietnia 2004 roku (koncert był realizowany wspólnie z którąś niemiecką telewizją publiczną), relacje z wciągania flagi Unii Europejskiej na maszt, program specjalny ''Jesteśmy w Unii Europejskiej'' oraz koncert ''Piosenki Zjednoczonej Europy'', który odbył się 1 maja 2004 roku.

TVP2 emitowała koncert z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej który odbył się 30 kwietnia 2004 roku, wydania specjalne ''Panoramy'' oraz relacje z ''Europejskiego śniadania'' spod Zamku Królewskiego w Warszawie, którą prowadziła Grażyna Torbicka.

Polsat i TVN emitowały wydania specjalne ''Informacji'' i ''Faktów'' (Główne wydanie ''Faktów'' 1 maja 2004 roku prowadził Bogdan Rymanowski).
0 x
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
kacper3100
Thinker
x 155
x 206
Kontakt:

Post autor: kacper3100 » 01 maja 2019, 13:55

Fragment Faktów z tego dnia do ściągnięcia: http://web.archive.org/web/200704240537 ... kty_ue.wmv

Specjalne Wiadomości Radia ZET z 1 maja 2004:
0 x
Zostało 29 dni do końca kadencji PiS. (Aktualizacja: 15.09)
TYLKO RADIO ZET I TVN.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 42
x 214
Kontakt:

Post autor: Tomek » 01 maja 2019, 15:26

30 kwietnia miałem z tej okazji apel w gimnazjum z wnoszeniem i wynoszeniem flag, recytowaniem.

Aczkolwiek ani ja, ani moi rówieśnicy w tamtym momencie tymi pierdołami nie żylimy, bo zaraz potem była:
- majówka
- 5-6 maja - egzaminy gimnazjalne
- 8 maja - bierzmowanie :D

Koncert z wejściem do Unii Europejskiej kojarzę (działo się z piątku na sobotę, więc siedziałem gdzieś do 2-3 w nocy), aczkolwiek widziałem tylko jego fragment, bo zaraz ponownie przełączyłem na MTV Classic, gdzie była emitowana duża lepsza muzyka :D (po 23 zwykle leciało pasmo Classic New Romantic).

Dzień 1. maja niczym nie różnił się od typowej soboty. Po prostu więcej gadano o jednej sprawie, tak jak to ma miejsce przy dzisiejszych tragediach. Społeczeństwo też nie skakało z tego powodu jakoś szczególnie z radości.

Pamiętam rozmowę w mojej rodzinie przy okazji mojego bierzmowania: mój ojciec zapytał z humorkiem mojego wujostwa, jak im w tej nowej Unii. Na co ono z sarkazmem w stylu: "Jest wspaniale! Jesteśmy teraz młodzi, światowi, szczęśliwy, bogaci" :lol:.

Mam to nawet na nagraniu VHS, który z wiadomych powodów nie opublikuje. Ale z niej jako ciekawostkę rzucę, że na czasie wtedy była sprawa nadmiernego wykorzystywania pracowników w hipermarkerach - przez 8 godzin pewna pracownica miała mieć zakaz wyjścia do toalety, a kierownik jako rozwiązanie polecił jej używać pampersów. Już nie pamiętam, jaka była to sieć, więc nie będę wchodzić dalej w szczegóły.

PS Taka myśl na boku, bo nie będzie nigdy lepszej okazji - to co mnie najbardziej boli z dzisiejszej perspektywy to co działo się w mediach przed referendum w sprawie przystąpienia (2001-2003). To jak wszystkie stacje nieustannie emitowali te spoty zachęcające do wejścia do UE. To była zwykła propaganda, bo przedstawiano tylko w nich jednostronnie europejską organizację (jako coś idealnego, totalny eden na Ziemi, hurr... hurra... wszyscy teraz będziemy przyjaciółmi, odnoszenie się do jakiś historycznych pierdół). Do tego, jeśli spróbowałbyś nie być za Unią... to zostałbyś potraktowany przez te media jak świr.

Wtedy tak tego nie odbierałem, ale dzisiaj w dobie internetu - czuję, że to były trochę przygnębiające czasy. Wtedy przeciętny człowiek nie miał dostępu do sieci i musiał oglądać ten syf na co dzień (no ja akurat miałem neta... głównie modemowego na drucikach wepchniętych do starego telefonu :lol:, dopiero pod koniec tego okresu stały LAN).
0 x
HENSHIN!
Frontowiec
VIP Expert
x 36
x 147
Kontakt:

Post autor: Frontowiec » 01 maja 2019, 16:03

Wejście Polski do Unii Europejskiej oglądałem (tak jak niemal każdy Polak) w telewizji. 1 maja 2004 roku byłem razem z ojcem i śp. dziadkiem najpierw na otwarciu Hali Widowiskowo-Sportowej, a po kilku godzinach z wizytą u najbliższej rodziny. Jakoś tego nie przeżywałem (może dlatego, że miałem wtedy 8 lat).
0 x
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”