TV-SAT w Polskich Stacjach Lokalnych

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Awatar użytkownika
CHRIS
Użytkownik

Post autor: CHRIS » 26 sty 2012, 15:50

Ostatnio przeglądałem ramówki z ośrodków Trójki, TV Echo, Morze i TV-ES z początków ich istnienia (1990-1992) i zauważyłem że początkowo te stacje zgrywały różnego rodzaju materiały z Satelity a potem emitowały w swoim programie, dodatkowo dokładając swojego lektora. Przykład: Na początkach działalności TV-ES z Poznania napotkałem blok muzyczny z Super-Channel który emitowany był w trybie codziennym jako wypełniacz oraz program sportowy pt: Eurosport, który jakby był serwisem sportowym przetłumaczonym na Polski, z widniejącym logo Eurosportu na ekranie... Pamiętam też że na jednej z kaset z bajkami anime, na serialu Roszpunka (czy coś takiego) napotkałem dziwne logo, po prawej stronie ekranu widniało logo niemieckiego TELE 5 a po lewej biały prostokąt z kilkoma czarnymi literami czcionki Aral, za chiny nie mogę sobie przypomnieć co było w tym prostokącie napisane, obstawiam że tak początkowo mogło wyglądać w 92 roku logo TV-ES, pamiętam że lektorem była jakaś pani, możliwe że to ta sama co udzielała się jako lektor na początkach Polonii1 w tłumaczeniach niektórych kreskówek... Jestem ciekaw czy posiadacie jakieś skany, a może pamiętacie to zjawisko które raczej było nie legalne...
Awatar użytkownika
TV Trauma
Junior
Kontakt:

Post autor: TV Trauma » 26 sty 2012, 19:19

Cześć @CHRIS-ie! Bardzo się cieszę, że wróciłeś do nas po tak dłuuugiej przerwie! :) =D
Dla mnie osobiście, retransmisje zagranicznych, przeważnie niemiecko-, jak i angielskojęzycznych kanałów telewizyjnych przez prywatne, pierwsze polskie telewizje [lokalne] nie jest jakąś bynajmniej nowością.
Taki stan rzeczy trwał w niektórych stacjach nawet do 1993, 1994 roku! Za przykład niech posłużą nam ramóweczki telewizyjne TV-5 Wrocław (taką nazwę nosiła wówczas wrocławska TVP), Kanału 7 Szczecin, a nawet... w TVP 1! Mówię tu teraz o zagranicznym MTV (Music Television), które zdobywało wówczas niebywałą popularność (tak myślę, może było inaczej?...). Ten stan rzeczy trwał bardziej właściwie do '93, a to dlategoż właśnie, bo wtedy Telewizja Polonia rozpoczęła nadawanie oficjalne - 24.10.1992 r. rozpoczęto testy. Nie inaczej było w przypadku zupełnie niezależnych prywatnych TV Lokalnych:
- PTV Echo Wrocław (znalazłem program na Wielkanoc AD 1991, gdzie wymieniany jest Eurosport czy TV 5 (Francja, obecnie pod nazwą TV5MONDE - TV5 ŚWIAT),
- Top Canal Warszawa,
- i innych.
No przecież! Jeszcze lepszym przykładem jest T[V]P Katowice (później też TELE 3 Katowice), która retransmitowała i niemiecki RTL Plus, i brytyjską telewizję SKY One, i amerykański CNN, i jeszcze francuski TV 5. Pierwsze takie programy retransmitowała już w roku 1990.
A może wyliczmy tak sobie -- jakie programy satelitarne retransmitowały Polskie telewizje lokalne?:
- 1. Sky One (Wielka Brytania),
- 2. RTL Plus/RTL (Niemcy)
- 3. TV 5 (Francja),
- 4. MTV (Stany Zjednoczone Ameryki?),
- 5. Eurosport (Wielka Brytania),
- 6. CNN (Stany Zjednoczone Ameryki).
- 7. Super Channel/NBC Super Channel (Stany Zjednoczone Ameryki?).
weddingmarry
Użytkownik

Post autor: weddingmarry » 11 kwie 2012, 9:51

Za przykład niech posłużą nam ramóweczki telewizyjne TV-5 Wrocław (taką nazwę nosiła wówczas wrocławska TVP), Kanału 7 Szczecin, a nawet... w TVP 1! Mówię tu teraz o zagranicznym MTV (Music Television), które zdobywało wówczas niebywałą popularność (tak myślę, może było inaczej?...). Ten stan rzeczy trwał bardziej właściwie do '93, a to dlategoż właśnie, bo wtedy Telewizja Polonia rozpoczęła nadawanie oficjalne - 24.10.1992 r. rozpoczęto testy. Nie inaczej było w przypadku zupełnie niezależnych prywatnych TV Lokalnych:
urban1000
Użytkownik

Post autor: urban1000 » 11 kwie 2012, 13:52

weddingmarry pisze:Za przykład niech posłużą nam ramóweczki telewizyjne TV-5 Wrocław (taką nazwę nosiła wówczas wrocławska TVP), Kanału 7 Szczecin, a nawet... w TVP 1! Mówię tu teraz o zagranicznym MTV (Music Television), które zdobywało wówczas niebywałą popularność (tak myślę, może było inaczej?...). Ten stan rzeczy trwał bardziej właściwie do '93, a to dlategoż właśnie, bo wtedy Telewizja Polonia rozpoczęła nadawanie oficjalne - 24.10.1992 r. rozpoczęto testy. Nie inaczej było w przypadku zupełnie niezależnych prywatnych TV Lokalnych:
a wtedy to do ok.1997 roku na kanałach regionalnych TVP zaczęto retransmitować telewizję TV Polonia
Jedyny w swoim rodzaju.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”