Polonia 1 dawniej

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Rok 1994/1995, Polonia 1 - reklamy, fragment telenoweli i jakiegoś programu(?) z Jackiem Pałasińskim (który był rzecznikiem prasowym sieci/stacji za czasów Nicola Grausso):
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Majkell pisze: 27 sie 2017, 0:02 Ponoć w każdej plotce jest ziarnko prawdy. :) W tym, co piszecie, może być coś na rzeczy... Chociaż ta historia z Węgrami, o ile pamiętam, pochodzi z 2004 roku - a więc już niby byliśmy w UE. Możliwe jednak, że dotyczyła czasów wcześniejszych, na zmiany w prawie trzeba było poczekać bądź zareagowano na nie z opóżnieniem. Ewentualnie przyczyna takich kombinacji mogła być zupełnie inna lub bardziej złożona. Ile w tym prawdy i o co dokładnie chodziło, pewnie już się nie dowiemy.
A ja już wiem jaka była przyczyna 🙂 Aż dziwne, że o tym nie pamiętałem. Uwaga:
telesputnik.ru w 1998 roku pisze: POLONIA 1

Этот, чуть ли не самый первый, частный польский телеканал принадлежит люксембургской инвестиционной группе во главе с Мариано Волани. Polonia 1 входит в венгерский пакет Antenna Hungaria. Собственно, на сегодняшний день, этот пакет состоит лишь из двух немецких VIVA, двух тестовых сигналов и польского канала. Так же, как и в случае с TV Polonia, сигнал распространяется на большой территории. Поэтому передачи Polonia 1 хорошо видны от западных границ бывшего СССР до уральского хребта на "тарелки" диаметром от 50 до 150 см.

Это телеканал для всей семьи. Утром перед выходом на работу взрослые получают на завтрак свежие новости, прогнозы, комментарии. Затем дети смотрят свои мультсериалы. А когда тинейджеры возвращаются из школ, колледжей, вузов, для них уже готовы подростковые развлекательные передачи и сериал “Элен и ребята” (или что-либо его заменяющее в этот период).

Большинство передач и фильмов американского производства. Еще бы, на сегодняшний день видеопродукция Соединенных Штатов одна из самых дешевых.

По содержанию Polonia 1 в очень большой степени напоминает знакомый нам российский телеканал СТС. Это много сериалов, очень долгие рекламные паузы, легкие по содержанию фильмы, не менее легкие и простые шоу.

Немалый кусок программного "одеяла", как и на нашем СТС, отдан телемагазину, по которому демонстрируются новинки "бытовой промышленности".

Телеканал, в целом, носит развлекательный характер. Не будучи отягощен политическими задачами, как TV Polonia, он имеет большую возможность объективного освещения событий и фактов, не ограничиваясь рамками польской тематики. И, естественно, программы новостей здесь гораздо смелее и интереснее, чем на государственном телеканале
Wersja spolszczona:
[ Spoiler ]
Źródło: https://old.telesputnik.ru/archive/37/article/34.html

Warto przeczytać tą stronę. Wychwala ona Polskę jako jedyny były kraj byłego bloku wschodniego, który miał bardziej różnorodny rynek telewizyjny niż Rosja 🙂

Antenna Hungaria była, potem nie była i teraz jest węgierskim publicznym operatorem satelitarnym, coś na styl naszego Emitela / TP. Dostarczała sygnał Polonii 1 na przełomie XX i XXI wieku. Wraz z nią na tej samej częstotliwości nadawały kanały Super 1 oraz TV Polonia.

Znalazłem pewną arabską tabelę gdzieś z roku 1998-99, gdzie ktoś wyszczególnił (czcionka bold) niekodowane polskojęzyczne kanały na satelicie.

Fragment z transponderem Antenna Hungaria:
Screenshot_20200205_231924.jpg
Wersja pełna:
[ Spoiler ]
Źródło:
http://www.angelfire.com/ab/Abdullah99/digtbox.html

Dla ciekawskich: tabela zawiera parametry nadawania TMT, Naszej TV, TVN, TVN feeds (jak ja pamiętam z wykazów "TV-SAT Magazynu", to mógł być przekaz TVN Południe z Krakowa) a także Art TV, czyli tzw. Twojej Telewizji Miejskiej.

Koło 2001 roku, gdy nastąpiło wycofanie kanałów Polsat oraz Polsat 2 z oferty Wizji TV, uruchomiono przekaz Polonii 1 i Super 1 z Astry. Jednak - co istotne - nie do końca jestem przekonamy czy było tak, jak pisał @Majkell, że Eurocast przeniósł ich emisję do Maidstone "na cito". Są pewne luki w historii z okolic lat 2000-2001, jednak zdaje się, że w tym czasie usługodawcą satelitarnym P1 i S1 była RTV Slovenija, która uplinkowała ich sygnał na Hotbirda 🙂 Oczywiście nie wiem kiedy i jak krwawo zakończyła się ta więź, bo Tele 5 w momencie startu zajęło miejsce na sąsiednim transponderze należącym do Cyfrowego Polsatu zastępując TVN7 😉 Tzw. nowy start i nowe długi 😁

A UK nie wykluczam. Po prostu brak jakotakich dowodów, bo przynajmniej przez pewien czas Wizja TV mogła retransmitować sygnał z Hotbirda. Potem może faktycznie kanały potrzebowały szybkiej reanimacji i tymczasowego playoutu żeby jakoś dotrwać startu Tele 5. Polonia 1 w 2002 pojawiła się niezależnie w dwóch platformach - w CP i w Cyfrze+. Złote czasy, w których platformy nie dzieliły się uprawnieniami do dublujących się wzajemnie w ich ofertach kanałów.
Jantar
VIP Expert
Posty: 4435
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 248
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

@Tomek Te kawałki telenoweli w filmiku z twojego postu to "Manuela". Ta telenowela miała tylko jedną emisję na Polonii1, więc możesz łatwo określić okres, z którego pochodzi nagranie.
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

"Nowy" spot promocyjny z Polonii 1 - 1993 rok. Dużo anime + ten osobliwy głos lektora podczas wymawiania nazwy biura reklamowego telewizji. :)
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Giovanni
Obserwator
Posty: 632
Rejestracja: 11 wrz 2017, 19:25
x 69
x 53

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Giovanni »

Kurczę łzy wspomnień- Tsubasę oglądałem ale serialu o tej siatkarce nie pamiętam (Animowanej ksiązki też)
Remington Steela oglądałem.
Chyba były dwa identy gdyż zapamiętałem tekst zmieniamy ramówkę na jesień
Uwielbiam alternatywną historię ,jestem kibicem Legii i najchętniej cofnąłbym czas ;D
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Taka ciekawostka dot. "anime o siatkarkach" dla przypomnienia, z odrobinie większym wejściem w temat :D

Japoński opening "Attacker You!" / "Pojedynku Aniołów" - w Japonii:
Japoński opening - wersja exclusive dla Polski :lol:
---
Troszkę faktów i domysłów...

Piosenka nazywa się "Yuuhi no Crescendo" i pochodzi z zupełnie, innego anime - "Idol Tenshi Youkoso Youko" (1990). Śpiewała ją Tanaka Youko - ówczesna, początkująca, japońska piosenkarka pop, która podkładała głos pod protagonistkę tego serialu (jak nietrudno domyślić się po jego nazwie była to reklama samej idolki). Tutaj opening z jej wokalem:
Co ciekawe jednak track z "polsko-japońskiego" intro Attacker You! nie jest ani żadnym openingiem, ani endingiem tego anime. Utwór jest śpiewany w czasie odcinka (główna bohaterka jest piosenkarką). Oznacza to, że nie była to zwykła pomyłka, tylko ktoś naprawdę postarał się, aby wziąć japońską piosenkę znajdującą się wewnątrz jednej produkcji i dodać ją do wersji, która trafiła do Polski. Słychać, że na koniec naszej czołówki nagranie jest wyciszane - czysto garażowa zagranie jak w przypadku włoskiego, owianego do niedawna tajemnicą openingu Urusei Yatsura :D

I ta wersja z "Yuuhi no Crescendo" jest prawdopodobnie ekskluzywna na nasz kraj, bo już pomijając różny wiek obydwu anime "Attacker You!" było emitowane we Włoszech 5 lat wcześniej niż "Idol Tenshi Youkoso Youko" (1986 konta 1991) i jego włoski opening prezentuje się tak:
Polska wersja = włoski obraz + japońska piosenka z innego anime. Prawdziwy exclusive? :D

Takie rzeczy mógł zrobić ktoś, kto miał dostęp we Włoszech do obydwu anime, i wszystko ładnie się układa. Obydwie serie były emitowane na antenach stacji Berlusconiego (Canale 5, Italia 1), a wersję włoską przygotowała Medusa Film - producent i dystrybutor filmowy należący do Mediasetu. Widać, że ktoś tam w studiu zaszalał, za czym oddał nagrania do Grausso. :D Może były jakieś problemy licencyjnego z wykorzystaniem włoskiej piosenki, i zastąpiono ją na potrzebę Polski losową piosenką, znajdującą się w archiwum dystrybutora? Który z Japończyków by się połapał w czasach, gdy nie było powszechnego internetu...

---

PS Grupa skanlacyjna Projekt-Manga przetłumaczyła całą mangę na język polski. Co prawda było to 15 lat temu, ich strona już nie działa, ale są wszystkie tomy na chomikuj :)
https://chomikuj.pl/myfrogis/Manga_manh ... PL+*5bZ*5d

PS2 Niestety nigdzie nie zachowała się wersja polska anime poza 1-3 epizodami, niemniej jak ktoś zna angielski to "johnnyenglishsubs" pomału, ale skrupulatnie robi angielskie napisy (np. w USA serial nigdy nie był emitowany):
https://johnnyenglishsubs.wordpress.com ... acker-you/
https://nyaa.si/?f=0&c=0_0&q=attacker+you
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Bonus do mojego poprzedniego posta, z nudów postanowiłem sobie poszukać utworu "Yuuhi no Crescendo" we włoskiej wersji anime "Idol Tenshi Youkoso Youko" (Diventeremo famose) i znalazłem w 12. odcinku :) Powyższy utwór jak widać we Włoszech śpiewany w rodzimym języku.

Obydwa anime leciały na TV Tokyo, ale to nie zmienia faktu, że w różnej epoce i miały innych pozostałych producentów. Przede wszystkim wydawcą muzyki z "Attacker You!" była wytwórnia Victor Music Industries (obecnie: JVCKenwood Victor Entertainment Corporation), w przypadku "Idol Tenshi Youkoso Youko" - Pony Canyon. Piosenki są raczej częścią produkcji, więc nie mogą sobie przechodzić do innego serialu, zwłaszcza, gdy nie sprzedaje się obydwu formatów w jednej paczce. ;)
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Taka głupotka nie związana z Polonią 1, ale innym interesem prowadzonym przez Grauso w Polsce w tamtym czasie. Nie wiem, czy kiedyś już nie wrzucana.

Spot promocyjny "Video on Line" - jednego z pierwszych dostawców internetu we Włoszech (1993-1996), założonego przez Nicola Grauso. Mignęło: 2:15 :)
Filmik znajduje się na kanale youtube o nazwie "Nicola Grauso" i zawiera kilka archiwalnych filmików z tym panem. Hmm.. ciekawe.

Co do firmy:
https://it.wikipedia.org/wiki/Video_On_Line
Wynalazca, nie biznesmen ;)
https://translate.google.pl/translate?h ... rev=search
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Tutaj od 4:22 prawdziwy unikat - Wiadomości TV Krater z Krakowa: Czołówka i studio w przeciwieństwie do napakowanej ówcześnie brytyjskością konkurencji z "Kroniki" Telewizji Kraków bardzo skromna choć porównując z konkurencyjną ledwo 3 lata w tyle. 
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Najsmutniejszy moment podczas pasma nocnego ówczesnych polskich TV, metaforycznie nawet podsumowana na końcu nagrania. ;)
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Jantar
VIP Expert
Posty: 4435
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 248
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne ... mpg(video)

Troszkę reklam, jinglii, skrawki telezakupów i clipów z okresu kwiecień - czerwiec 2002. To pierwsza część materiału :)
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
Awatar użytkownika
Ama18
VIP Expert
Posty: 2571
Rejestracja: 19 paź 2008, 20:04
x 993
x 672

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ama18 »

To chyba ostatnie chwile tej oprawy, dobrze pamiętam? Przyznam, że była na całkiem wysokim poziomie graficznym. Zresztą aż do obecnego wcielenia, P1 raczej nie zawodziła pod kątem oprawowym i wszystko trzymało bardzo wysoki poziom jak na taką stację ;)
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Swoją drogą oto prawdziwa perełka - pierwszy teletekst Polonii 1 z lat 90-tych! W tym przypadku z PTV Echo: https://archive.teletextarchaeologist.o ... aBgOVywJjs
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

No to teletekst Echa, nie samej P1. Niektóre stacje należące do sieci posiadały infrastrukturę do generowania teletekstu, jednak nie mam pewności czy wszystkie z nich nadawały sygnał txt, czy jedynie wykorzystywały go do robienia programów planszowych gdzieś pomiędzy swoimi programami lokalnymi, bo tak też się zdarzało 🙂
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Polonia 1 dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Pośrednio też Polonii 1. Później był własny teletekst ten stacji czyli Videotel 1.
Z ramówki PTV najbardziej ciekawi mnie program o nazwie "Kronika" a więc tej używanej przez ówczesną konkurencje P1 w Krakowie i Szczecinie. Po opisie sądzę że był to taki ówczesny Telekurier.
Poland - Aktywnie najlepszy!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości