Śmierć Jana Pawła II (2005)

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II (2005)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Już niedługo minie 12 już rocznica śmierci Jana Pawła II. 2 kwietnia 2005 roku w godzinie śmierci papieża wiele stacji telewizyjnych oraz radiowych przerwało swój program aby poinformować o tym swoich widzów/słuchaczy, np. TVP1 ''Pana Tadeusza'', Polsat ''Klinikę samotnych serc'', TVN ''Kryminalnych'' a Radio ZET zaczął emitować specjalny ''Program nadzwyczajny''. Wydania specjalne prowadzili wtedy m.in. Krzysztof Ziemiec (TVP), Tomasz Lis i Hanna Lis - wtedy Smoktunowicz (Polsat) oraz Grzegorz Miecugow (TVN/TVN 24).

2 kwietnia 2005 roku byłem chory i z wysoką gorączką leżałem w łóżku, gdzie o śmierci Jana Pawła II dowiedziałem się oglądając CANAL+, który przerwał film ''Dziewczyna z perłą'' pokazując zdjęcie papieża z napisem ''JAN PAWEŁ II NIE ŻYJE''. Na YouTube są archiwalne nagrania, pokazujące jak stacje telewizyjne wtedy się zachowały informując widzów o śmierci papieża (a był to okres, jak stacje telewizyjne jeszcze nie były tak mocno podzielone politycznie jak teraz).

Ciekaw jestem jak wy pamiętacie ten okres?.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2017, 16:11 przez Frontowiec, łącznie zmieniany 1 raz.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
kacper3100
VIP Expert
Posty: 11482
Rejestracja: 06 lut 2016, 9:13
x 952
x 2214

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper3100 »

Tego dnia oglądałem Kryminalnych, którzy zostali przerwani w najlepszym momencie, bo potem TVN wyemitował planszę z napisem "Jan Paweł II nie żyje".
tv_fan
Obserwator
Posty: 658
Rejestracja: 06 gru 2016, 20:08
x 42
x 139

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: tv_fan »

Ja pamiętam oglądałem wtedy TVP. Faktycznie specjalne wydania Wiadomości prowadził Krzysztof Ziemiec a z Watykanu również Kamil Durczok oraz Piotr Kraśko, który w tamtym czasie był korespondentem TVP w Rzymie. Choć dziś brzmi to nieprawdopodobnie ale miało się wrażenie, że wszyscy są razem...
Jantar
VIP Expert
Posty: 4435
Rejestracja: 13 lip 2011, 18:50
x 108
x 248
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Jantar »

Tego wieczora nagrywałam cały blok powtórzeniowy telenoweli "Soledad" z Zone Romantici. Stacja przerwała emisję w pół słowa i przez jakiś czas emitowała planszę informacyjną o śmierci JPII.
pliki video na forum: http://chomikuj.pl/Kleksik5/pliki+rozne/forum+media2
PS. Z pewnych powodów musiałam ustawić folder jako widoczny, więc zostało nałożone hasło "xxx" (bez cudzysłowu).

www.novela.pl
Awatar użytkownika
jekyll
Junior
Posty: 1008
Rejestracja: 25 wrz 2010, 15:12
x 1

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jekyll »

Wydaje mi się, że oglądałem TVP2, zaczynało się wydanie Panoramy, podczas czołówki nagle obraz się urwał, w taki sposób jakby ktoś taśmę filmową ściągał z jakiegoś projektora.
Awatar użytkownika
Medyk24
VIP Expert
Posty: 11285
Rejestracja: 31 lip 2011, 11:37
x 660
x 1879

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Medyk24 »

Ja najbardziej z tego okresu pamiętam fantastyczną kompozycję czołówki "Wiadomości" autorstwa Piotra Rubika, to wydarzenie już na zawsze będzie kojarzyć mi się z tym podkładem, tak samo jak katastrofa smoleńska z "wyjazdem z Polski" Michała Lorenca :)
Awatar użytkownika
telefan
Obserwator
Posty: 698
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:36
x 5
x 20

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: telefan »

Sobota, godzina około 21.55. Po bardzo długim wydaniu Wiadomości (trwało chyba godzinę) pokazywano Pana Tadeusza z niebieskim paskiem TVP na dole ekranu. Przez dłuższy czas przelatywały informacje typu "Stan zdrowia Ojca Świętego gwałtownie się pogorszył", "Na Placu Świętego Piotra trwają modlitwy w intencji Ojca Świętego" itd. Aż tu nagle wskoczył komunikat, tak jakby to była jedna z informacji "Jan Paweł II nie żyje - podała Stolica Apostolska", przelatywał on w tle filmu jakieś 20 sekund. Po chwili film zanika, czarny ekran przez jakieś dwie sekundy i zaraz po nim studio TVP1 i Paulina Chylewska która mówi "Proszę państwa, przerywamy film by podać bardzo ważny komunikat...". Wystąpienie księdza Majewski z Redakcji Katolickiej, prawdopodobnie nagrane wcześniej, powtarzano potem co kilkanaście minut. Zaraz po nim przerywnik z górami i jakimś wystąpieniem Ojca Świętego w tle i specjalne wydanie Wiadomości z Krzysztofem Ziemcem.

W tym samym czasie kiedy zaczynało się specjalne wydanie Wiadomości w TVP3 Bydgoszcz dobiegało końca wieczorne wydanie Zbliżeń. Małgorzata Rogatty zamiast się pożegnać podała informację o śmierci Jana Pawła II i zaraz potem zaczęła się retransmisja TVP1.
Grzelich1996
Junior
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lis 2010, 13:02
Lokalizacja: Kodeń
x 5

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzelich1996 »

Tego dnia kładłem się spać przed 22:00. Gdy zasnąłem, na Polsacie była emitowana Klinika samotnych serc. Następnego dnia wstałem i na TVP1 było czarne, żałobne logo. Trwała transmisja Mszy Świętej z krakowskich Łagiewnik. Parę godzin później na Polsacie na pasku widziałem wiadomość, że Jan Paweł II nie żyje. Te chwile pamiętam do dziś.
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
urban1000
Obserwator
Posty: 449
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:41
Lokalizacja: warszawa
x 3
x 26

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: urban1000 »

A ja 2 kwietnia spałem o 20:00, a dzień później sprawdzałem każdy kanał telewizyjny i co się okazało na kanałach TVNu pojawiła się retransmisja TVN24, w której informowano że JP2 nie żyje.
Ostatnio zmieniony 30 mar 2017, 17:32 przez Karol, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Na przyszłość stosuj znaki interpunkcyjne.
Jedyny w swoim rodzaju.
Awatar użytkownika
telefan
Obserwator
Posty: 698
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:36
x 5
x 20

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: telefan »

Teraz sobie przypomniałem że mam w swoich zbiorach nagranie z TVP1 z historycznym momentem, uchwyconym najprawdopodobniej przez przypadek. Kilka lat temu było ono dostępne na YouTube na jednym z kanałów ze starą telewizją. Tamtego kanału już nie ma ale film zachowałem a jest on dostępny w linku w podpisie.
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
Posty: 6216
Rejestracja: 30 sie 2007, 13:43
x 144
x 600

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamilo »

Godzinny zlepek materiałów "Wydarzeń" Polsatu z 2005 roku - zostało to nawet wydane na DVD.

[youtube]https://m.youtube.com/watch?v=YFAtMKwF0 ... e=youtu.be[/youtube]
kaka12
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 31 mar 2017, 9:47

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kaka12 »

Śmierć Jana Pawła II na początku do mnie nie dotarła dopiero po paru dniach, ciężko było mi się z tym oswoić.
Awatar użytkownika
PPM
VIP Expert
Posty: 1903
Rejestracja: 22 sie 2006, 18:05
Lokalizacja: Kraków
x 68
x 98

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: PPM »

Nie oglądałem tego dnia żadnych filmów i seriali tylko na bieżąco śledziłem informacje o stanie zdrowia Jana Pawła II. O śmierci Papieża dowiedziałem się będąc w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Memorex_94
VIP Expert
Posty: 2289
Rejestracja: 09 sty 2017, 12:05
x 5
x 182

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Memorex_94 »

A wiecie co bylo najstraszniejsze? Wielu z nas odebralo to przynajmniej w moim miescie jako bardzo slaby zart bo przeciez nagle 1 kwietnia byly informacje ze stan jest krytyczny. Ludzie wszyscy do tv i radia i faktycznie.

I dokladnie jak Kacper ogladalem Kryminalnych ale juz zalamany bo to juz bylo czekanie na wiesc o smierci i nagle byl kadr na Zawade i nagle tlo ze papiez nie zyje. Pamietam ze bylem tak zly i tak sie tego balem ze nie umialem nawet wejsc do swojego lozka. To bylo tak dziwne i straszne doznanie mimo ze to papiez mimo ze Polak to czulem jakby mi zabralo kawalek siebie. I to juz 12 lat, chyba to najbardziej mi uzmyslawia jak ten czas zasuwa.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49672
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5349
x 3240

Śmierć Jana Pawła II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Tego pamiętnego wieczoru także miałem włączony Program 1 TVP, która w emitowała w tym czasie Pana Tadeusza, a ja akurat grałem na komputerze, który znajdował się naprzeciwko pokoju. Także zwracam uwagę na fakt, że jest specjalny występ ze Studia Oprawy TVP1, gdzie Paulina Chylewska informuje o przerwaniu programu w związku z przekazaniem ważnej informacji. Był także występ księdza Andrzeja Majewskiego - ówczesnego szefa Redakcji Programów Katolickich - który wygłosił swoje przemówienie. Przez chwilę nie wiedziałem o co chodzi, szczególnie, że ostatni przed śmiercią Jana Pawła II komunikat Stolicy Apostolskiej głosił, że stan papieża jest bardzo ciężki, ale stabilny, a sam Ojciec Święty wciąż jest przytomny. Dopiero po słowach "Nasz papież zakończył dziś swoją posługę pośród nas" dotarło do mnie co tak naprawdę się wydarzyło.A ta muzyka ze specjalnej czołówki "Wiadomości" w pierwszej kolejności skojarzyła mi się z ówczesną oprawą muzyczną Programu 1 Polskiego Radia, co nie dziwi, bowiem autorem obu utworów jest Piotr Rubik. Co może wydawać się trochę głupie - nie przyjąłem tej informacji z jakimś strachem, czy tym, że jakiś świat się skończył, a raczej pewną ciekawością. Poza tym nieco łatwiej mi było przeżyć tą chwilę, szczególnie, że nieco wcześniej doświadczyłem podobnej straty.

Tu - choć część z was ten film widziała - nagranie z TVP2 - wraz z momentem ogłoszenia śmierci Jana Pawła II i pierwszą godziną specjalnego wydania "Wiadomości" - jedynego, które zostało nadane równocześnie na wszystkich antenach TVP:
[ Spoiler ]
A tu dalszy - tylko kilkuminutowy fragment tego wydania: https://www.youtube.com/watch?v=qEfOb2OFoCo
Frontowiec pisze:Już niedługo minie 12 już rocznica śmierci Jana Pawła II. 2 kwietnia 2005 roku w godzinie śmierci papieża wiele stacji telewizyjnych oraz radiowych przerwało swój program aby poinformować o tym swoich widzów/słuchaczy...
Nie do końca. Papież zmarł o godzinie 21:37, a Stolica Apostolska pierwszy komunikat o śmierci papieża podała o 21:55 - na dwie minuty przed tym, zanim tą tragiczną informację na pl. Świętego Piotra w Watykanie ogłosił abp Leonardo Sandri. Zresztą widać to na nagraniu z NBC, która wraz z podaniem informacji o śmierci papieża przez agencje prasowej i potwierdzeniem jej poprzez wydanie komunikatu prasowego przez Watykan - jako jedna z pierwszych na świecie - zaczęła nadawać swój specjalny program:
[ Spoiler ]
Skoro już mowa o stacjach radiowych, to warto wspomnieć o reakcji RMF FM. O 21:55 Maja Dutkiewicz przekazała słuchaczom tą niezwykle smutną informację. Przez ten czas "Fakty" RMF FM nie miały żadnego podkładu muzycznego, a jako przerywniki - zamiast i tak już stonowanych piosenek popowych - emitowano żałobne utwory symfoniczne: http://25lat.rmf.fm/tiki-index.php?page ... %C5%82a+II

Warto jednak dodać, że już późnym wieczorem 31 marca część stacji zareagowała na informacje o pogarszającym się zdrowiu Jana Pawła II. Kilkanaście minut po 23:00 czerwone paski - w związku z informacją o ciężkim stanie zdrowia papieża pojawiły się na antenach TVP3 i TVN24. Obie stacje wyemitowały specjalne wydania swoich serwisów informacyjnych. Co więcej - swoją ramówkę natychmiast zmieniła TVP1 emitując koncert "Anioły Europy" i pierwszą część "Dekalogu". Pomiędzy nimi o 1:05 i 2:25 stacja wyemitowała specjalne wydania "Wiadomości".

Po poranku 1 kwietnia, gdy z Watykanu dotarły jeszcze gorsze i bardziej dramatyczne informacje dotyczące stanu zdrowia Jana Pawła II TVP całkowicie zmienia ramówki wszystkich swych anten. Niemal cały program podporządkowany jest wydarzeniom związanym z kryzysem zdrowotnym papieża, co jakiś czas pojawiają się filmy, koncerty i inne stonowane pozycje o charakterze patriotycznym, religijnym itp., emitowano także archiwalne materiały z pielgrzymek papieża do Polski. Zupełnie zawieszono na ten czas emisję reklam i zwiastunów, a na wszystkich antenach TVP transmitowane były konferencje rzecznika Watykanu. Dwójka tego dnia nie emitowała już "Pytania na śniadanie" - zastąpił go specjalny program prowadzony ze studia porannego programu Dwójki prowadzony przez Grażynę Torbicką, która później prowadziła specjalne Studio Oprawy. Na antenach wszystkich stacji pojawia się pasek z bieżącymi informacjami dotyczącymi stanu zdrowia papieża. Większa jest ilość wydań programów informacyjnych, a na antenie Dwójki pojawia się nawet transmisja Apelu Jasnogórskiego.

Także Polsat i TVN już przedpołudniem reagują na te dramatyczne informacje. Ta pierwsza transmituje razem z Polsatem 2 i TV4 specjalne wydanie "Wydarzeń", a kanały TVN - retransmisję sygnału TVN24. Tego dnia nietakt zalicza Polsat, który postanawia o 20:00 emitować program pt. "Kto ma rację? (jeden z niewypałów prowadzony przez Ibisza) i przerywa program kilkadziesiąt minut później w związku z nieoficjalną informacją o śmierci Jana Pawła II, której później Watykan zaprzeczył.
Pozdrawiam, Trzeciak
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości