Śmierć Jana Pawła II (2005)

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Awatar użytkownika
kacper3100
Thinker
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: kacper3100 » 07 sie 2017, 7:54

Najlepiej spisał się TVN, bo tam od razu przerwano Kryminalnych, a TVP1 jeszcze przez kilka minut emitowała program.
Ostatnio zmieniony 07 sie 2017, 13:22 przez kacper3100, łącznie zmieniany 1 raz.
Wiki o teleturnieju Chwila prawdy: https://chwilaprawdy.fandom.com/pl/wiki ... rawdy_Wiki
W RYTMIE TVN-U
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: Trzeciak » 07 sie 2017, 10:48

Polsat też błyskawicznie przerwał program. Zresztą robienie w tym trudnym momencie ścigania kto błyskawicznie podał tą informację jest zdecydowanie nie na miejscu.
Pozdrawiam, Trzeciak
adamnowak76
Użytkownik

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: adamnowak76 » 07 sie 2017, 12:42

Jeśli chodzi o emisję TVP2 2 kwietnia 2005 roku, to mogę potwierdzić jak to wyglądało, bo akurat oglądałem tę stację w tym czasie. Wersja z Panoramą jest prawdziwa. Po jednym z reportaży o pielgrzymce Jana Pawła II do Polski (nie jestem pewien, ale chyba ze Skoczowa 1995) wyemitowano "Słowo na niedzielę", a następnie rozpoczęto emisję czołówki Panoramy. Ta jednak nie została wyemitowana do końca, została urwana, pojawił się czarny ekran, zaś po kilku sekundach ks. Andrzej Majewski ogłosił informację o śmierci papieża.

Jakieś 2-3 minuty przed ogłoszeniem śmierci, informacja ta pojawiła się na jeszcze niebieskim pasku informacyjnym TVP, jako jedna z wielu. Chwilę po wystąpieniu ks. Majewskiego pasek zmienił kolor na czerwony, informował o śmierci Jana Pawła II i specjalnym wydaniu Wiadomości.
Awatar użytkownika
kacper3100
Thinker
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: kacper3100 » 02 kwie 2018, 21:38

Mija 13. rocznica śmierci papieża Polaka. W tamtym czasie oglądałem Kryminalnych, których TVN przerwał planszą z twarzą papieża, podpisem "JAN PAWEŁ II NIE ŻYJE" ze smutną muzyką.
Wiki o teleturnieju Chwila prawdy: https://chwilaprawdy.fandom.com/pl/wiki ... rawdy_Wiki
W RYTMIE TVN-U
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: Kpc21 » 30 kwie 2018, 23:10

MaciejOlek pisze:A jeszcze ja dorzucę swoje wspomnienia. O złym stanie zdrowia papieża dowiedziałem się... w szkole, 1 kwietnia. Przed wyjściem nic nie oglądałem. Pamiętam, że na jednej z przerw włączył nauczyciel telewizor na TVP1. I wtedy się dowiedziałem o ciężkim stanie zdrowia.
Czyli mieliście w szkole, w sali lekcyjnej, telewizor z podłączoną anteną :)

Ja wtedy byłem w podstawówce, i tak jak pamiętam, w dzień pogrzebu papieża mieliśmy chyba wolne, ale można było też przyjść do szkoły, gdzie na świetlicy zorganizowane było oglądanie pogrzebu. I dopiero specjalnie na ten dzień w szkole na świetlicy została założona antena do telewizji i podłączony do niej został świetlicowy telewizor.

Normalnie szkolne telewizory podłączone były tylko do magnetowidu VHS, ewentualnie odtwarzacza DVD (choć w tamtych czasach gdy nauczyciele wyświetlali nam jakieś filmy, były one najczęściej jeszcze na VHS - swoją drogą, gdy w 2013 roku kończyłem liceum, na lekcjach z historii nadal korzystaliśmy z materiałów edukacyjnych na VHS).

Jak się dowiedziałem o śmierci papieża? Nie oglądałem wtedy telewizji, robiłem różne rzeczy, ale ktoś inny w domu telewizję oglądał, więc jak w pewnym momencie spojrzałem w telewizor (leciał chyba Polsat, ale nie jestem już co do tego pewien), to się dowiedziałem. Tyle.

No bo - to niby ważne wydarzenie, ale co to zmienia w życiu każdego z nas?

Ciekawa sytuacja była jeszcze podczas pogrzebu Jana Pawła II. Wszystkie stacje TVP (poza, chyba, TVP3 - choć tu nie mam pewności) nadawały ten sam program, opatrzony logo TVP.

Krótko po pogrzebie Jana Pawła II i wyborze nowego papieża, tenże nowy papież - Benedykt XVI - zdecydował się odbyć pielgrzymkę do Polski. Wtedy z kolei ciekawym zjawiskiem w polskich mediach było to, że w dniu (dniach? nie pamiętam, ile dni ona trwała) pielgrzymki Kurier TVP3 miał zmienioną nazwę, bodajże na Papieski Serwis Informacyjny.

A bezpośrednio po śmierci Jana Pawła II na pewno mocno niecodziennym zjawiskiem była rezygnacja na jakiś czas z emisji reklam. Nie pamiętam, czy tylko przez TVP, czy także przez inne stacje. O tyle jest to ciekawe, że przecież musiało się to wiązać z olbrzymimi stratami finansowymi, przez ten cały czas dana telewizja w zasadzie w ogóle nie zarabiała na emisji programu. Podobnie wyglądała sytuacja przez, bodajże, jakiś tydzień - po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Cyan Nerd
Użytkownik

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: Cyan Nerd » 01 maja 2018, 16:15

Kpc21 pisze:A bezpośrednio po śmierci Jana Pawła II na pewno mocno niecodziennym zjawiskiem była rezygnacja na jakiś czas z emisji reklam. Nie pamiętam, czy tylko przez TVP, czy także przez inne stacje. O tyle jest to ciekawe, że przecież musiało się to wiązać z olbrzymimi stratami finansowymi, przez ten cały czas dana telewizja w zasadzie w ogóle nie zarabiała na emisji programu. Podobnie wyglądała sytuacja przez, bodajże, jakiś tydzień - po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Brak reklam podczas żałoby to norma. Poza tym stacja musiałaby się liczyć z potępieniem i oskarżeniami o czerpanie zysków z żałoby (a podczas niej oglądalność jest wyższa), gdyby
je emitowała.
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: Kpc21 » 01 maja 2018, 23:51

Nie no, podczas "mniej poważnych" żałób narodowych reklamy są nadawane.

Ale przy tych najpoważniejszych, typu z okazji śmierci prezydenta kraju czy papieża-Polaka, ma to jakiś sens.

Może brak emisji prognozy pogody (podczas żałoby ze śmiercią prezydenta Kaczyńskiego, nie jestem pewien, jak to było przy śmierci Jana Pawła II) spowodowany był tym, że prognozy pogody często powstają za pieniądze od zewnętrznych sponsorów, a jak podczas żałoby nie można było nadać reklam sponsorów przed i po prognozie, to nie było też pieniędzy na samą prognozę?
Kubosz19a
Użytkownik

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: Kubosz19a » 14 maja 2018, 20:48

I tak stacje musiałyby nadawać program specjalny, w razie coraz świeższych informacji o danym zdarzeniu.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: Trzeciak » 14 maja 2018, 21:13

A poza tym przecież prognozy pogody produkuje się z budżetów programów informacyjnych. Tu bardziej chodziło o sprawy ważniejsze i miejsce w ramówce.
Pozdrawiam, Trzeciak
Frontowiec
VIP Expert
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: Frontowiec » 03 cze 2018, 10:12

Pojawiło się na YT wydanie specjalne ''Wydarzeń'' z 1 kwietnia 2005 roku, które się pojawiło w trakcie telenoweli ''Zbuntowany Anioł''. Głównym tematem wydania specjalnego ''Wydarzeń'' była konferencja prasowa ówczesnego rzecznika prasowego Watykanu ws. stanu zdrowia Jana Pawła II, gdzie także wydanie specjalne ''Wydarzeń'' rozpoczęło się czołówką ''Z ostatniej chwili''.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=Zea_BHDJz3w&t=1s[/youtube]
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: Kpc21 » 08 lip 2018, 3:14

Trzeciak pisze:A poza tym przecież prognozy pogody produkuje się z budżetów programów informacyjnych. Tu bardziej chodziło o sprawy ważniejsze i miejsce w ramówce.
Sprawy ważniejsze? Akurat dla wielu osób, np. dla rolników, prognoza pogody jest ważniejsza od powtarzania w kółko informacji, o której już wszyscy zdążyli się dowiedzieć. Ja rozumiem, że to są bardzo ważne informacje, ale wałkowanie w kółko tego samego do znudzenia jest po prostu nudne i skutkuje raczej tym, że ludzie zmieniają kanał nie mogąc już dalej tego oglądać. I brak regularnej emisji prognozy pogody podczas żałoby był zawsze dla mnie niezbyt zrozumiały, bo o tym, że zginął prezydent kraju, każdy już wiedział, a jeśli nie wiedział, to mógł się o tym nawet w czasie trwania prognozy pogody dowiedzieć z paska z informacjami. Rozumiem rezygnację z emisji programów o charakterze rozrywkowym podczas żałoby, ale prognoza pogody to nie jest program o charakterze rozrywkowym, tylko informacyjnym. Owszem zdarzają się przypadki, gdy prognoza pogody ma charakter bardziej rozrywkowy, ale to rzadkość.

A co do sponsorów i budżetu na prognozy pogody - przecież prognozy pogody mają to do siebie, że bardzo często przed i po nich są reklamy sponsorów, czasem nawet są trzy plansze sponsorskie przed prognozą i trzy po niej. Gdyby budżet programów informacyjnych wystarczał na prognozę pogody, to nie musiałaby ona mieć sponsorów.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: Trzeciak » 10 lip 2018, 18:13

I co z tego, że nudne. Tu nie chodzi o to, że śmierć poniósł "tylko" Prezydent RP, ale bardzo wielu przedstawicieli polskiej elity, w tym całe dowództwo Wojska Polskiego. Katastrofa smoleńska była wydarzeniem o ogromnych konsekwencjach dla Państwa Polskiego. Nie oszukujmy się, nasze kolejne pokolenia z książek z historii będą się uczyć o tym co się stało 10.04.2010 roku w Smoleńsku, a nie jaka pogoda wtedy była w Polsce. Nawet jeśli mowa o pogodzie, to pierwsza połowa kwietnia jeszcze nie jest aż tak intesywnym okresem w rolnictwie

Co do bloków sponsorskich - prognoza pogody jest nadawana w paśmie o największej oglądalności, więc nic dziwnego, że TVP chce zarobić dodatkowe pieniądze na sprzedaży bloków reklamowych.
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Iluzjonista
Junior
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: Iluzjonista » 10 lip 2018, 20:21

Przecież doskonaly wiemy co było przyczyną Smoleńska, ale "nagłej" prawdy dowiemy za 70 lat. I nie jest to błąd pilotów, tylko wadliwa maszyna. To tak jakby oskarżać Janusza za to że sąsiadowi świnia zdechła. Prezydent był mądrym ale także nierozsądnym człowiekiem. Kto normalny leci maszyną produkowaną w latach 80-90?
Szukam Milionerów z lat 99-03! Pisać PW jeśli coś masz 😀
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: Trzeciak » 10 lip 2018, 20:54

Tu nie chodzi o przyczynę, ale sam fakt i jego skutki. To tak kończąc OT.
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontakt:

Śmierć Jana Pawła II

Post autor: Kpc21 » 11 lip 2018, 0:35

OT tu nie róbmy, ale nawet to, że wydarzył się ważny fakt historyczny, nie jest po prostu absolutnie żadnym wytłumaczeniem dla braku emisji prognozy pogody.

To po prostu rzeczy aż tak ze sobą niezwiązane, że nie wiem, jak można jedno drugim w ogóle tłumaczyć.

Tak, katastrofa to był ważny fakt. Nawet wyjątkowo ważny, i pewnie nawet odnotowany już w podręcznikach do historii (choć poważnych konsekwencji jego specjalnie nie widzę poza wzrostem podziałów politycznych wśród Polaków i bardzo dużym wpływem na politykę szczególnie jednej z polskich partii - to raczej po prostu fakt, który trudno przemilczeć ze względu na jego skalę). Ale o tym każdy i tak szybko zdążył się dowiedzieć, bo wszelkie media o tym trąbiły w dniu katastrofy (co jest zrozumiałe). A emisja prognoz pogody była znacznie ograniczona przez chyba ze 2 tygodnie.

A czy życie ludzi w tym czasie się w jakiś sposób zmieniło? No nie, ludzie żyli tak jak dotychczas, pracowali tak jak dotychczas, może tylko ze świętowaniem się ograniczyli, no bo nie wypadało w takiej sytuacji.

Co do rolników, to dla nich akurat w okresie wczesnej wiosny informacja, czy będzie przymrozek, czy nie, jest dosyć istotna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”