Katastrofa w Smoleńsku

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Awatar użytkownika
kacper3100
Activist
Kontaktowanie:

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: kacper3100 » 08 kwie 2018, 14:05

Tego dnia też oglądałem TVN24. Najpierw mówili o awarii, potem na belce pojawiła się informacja o śmierci prezydenta. Program prowadził Kuźniar.
W weekendy (10 i 11 oraz 17 i 18 kwietnia) stacje nie emitowały żadnych programów rozrywkowych, tylko informacyjne o katastrofie, a 18 transmitowano pogrzeb.
W dniach 12-16 kwietnia pamiętam, że TVN i TVN7 miały nieco zmienioną ramówkę. Od czasu do czasu emitowali krótki przerywnik szaro-biały ze zdjęciem prezydenta ze smutną muzyką w tle.
Memorex_94
Poster

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: Memorex_94 » 08 kwie 2018, 15:09

Ja to w ogóle miałem dziwny dzień.

Moja mama szła na 8:00 do pracy, i jak się rano przebudziłem by zjeść z nią śniadanie itd. to już były jakieś tam zdawkowe informacje, że jest słaba widoczność, i uroczystości mogą się opóźnić bo prawdopodobnie polecą do Moskwy i dopiero tam do lasu na uroczystości. Pożegnałem się z mamą i źle się czując położyłem się do łóżka. Przebudziłem się ok. godziny 10:00 i poszedłem do kolegi pograć w Fifę, no i on taki dosyć markotny, ja tam się śmiałem "co, czekasz na prezydenta?", a on mi włącza TV i te czarne paski.

Szok po prostu gigantyczny, mimo, że takie rzeczy prawdę mówiąc nigdy nie robiły wielkiego wrażenia. To wtedy byłem autentycznie smutny, i wręcz załamany. W jednym momencie odchodzi cała elita naszego kraju, wybitni specjaliści wojskowi, najważniejsze osoby w państwa. I pierwsza dama... jej mi chyba było najbardziej szkoda, bo miała w sobie to coś, co mi się ogromnie podobało i podziwiałem to. I w tej jednej chwili musisz się pogodzić, że tych wszystkich ludzi nie ma.

Paradoksalnie w tej katastrofie i w tym jak my wszyscy na te kilka tygodni byliśmy jedną polską rodziną, widziałem szansę. Że naprawdę będziemy wielkim, dumnym i jednym narodem. Niestety poszło to w drugą stronę, i pewnie nie prędko to się zmieni.

Mam tylko nadzieję, że tfu tfu. Do takiej skali tragedii naszego państwa nigdy już nie dojdzie.
Awatar użytkownika
Zdzichu
VIP Expert

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: Zdzichu » 08 kwie 2018, 15:18

Memorex_94 pisze:Paradoksalnie w tej katastrofie i w tym jak my wszyscy na te kilka tygodni byliśmy jedną polską rodziną, widziałem szansę. Że naprawdę będziemy wielkim, dumnym i jednym narodem. Niestety poszło to w drugą stronę, i pewnie nie prędko to się zmieni.

Chyba kpisz. Podział się już zaczął w momencie podjęcia decyzji o pochowaniu śp. Kaczyńskich na Wawelu w kilkadziesiąt godzin po katastrofie.
rafik
VIP Expert
Kontaktowanie:

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: rafik » 08 kwie 2018, 17:16

Trochę długie są moje wspomnienia, pozwólcie, że umieszczę w spoiler ;) Zakończenie zostawię poza nim.

[ Spoiler ]

To były bardzo smutne dni. Czuło się jednak poczucie wspólnoty, każdy chciał być i zapalić znicz na Krakowskim Przedmieściu, chciał dostać się do Pałacu Prezydenckiego, zobaczyć trumny z ciałami Pary Prezydenckiej. Gdzieś w domu mam jeszcze jakieś gazety, pierwsze strony z PPr na zdjęciu. Oby to był jeden jedyny raz, kiedy tracimy kwiat naszego państwa.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2018, 17:56 przez rafik, łącznie zmieniany 1 raz.
Dziękuję, że przeczytałeś/aś mój post :) Jeżeli chcesz, odpisz :)

[ Spoiler ]
Awatar użytkownika
Desovsky
Użytkownik

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: Desovsky » 08 kwie 2018, 17:49

Ja miałem wtedy 7 lat, więc nie orientowałem się w polityce zbytnio. Jednak czułem taki wewnętrzny niepokój, smutek. Dziwne uczucie, ciężko mi je opisać.
Pamiętam że na TV4 też retransmitowano Polsat News.
Pozdrawiam :DD
Awatar użytkownika
tefałen
Obserwator
Kontaktowanie:

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: tefałen » 09 kwie 2018, 15:34

Pierwszy miał być TVN i Krzysztof Knyż, ale doskonale wiemy, co mu zrobili Ruscy...
:evil: TROLL FORUM
Frontowiec
VIP Expert
Kontaktowanie:

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: Frontowiec » 09 kwie 2018, 16:38

Pierwszym na miejscu katastrofy był Sławomir Wiśniewski z TVP.
Awatar użytkownika
tefałen
Obserwator
Kontaktowanie:

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: tefałen » 09 kwie 2018, 21:09

Pierwszy miał być Knyż. W internecie pojawiły się memy o chipsach o smaku kaczki po smoleńsku. Wg mnie nieśmieszne i obraźliwe.
:evil: TROLL FORUM
Awatar użytkownika
atomówka96
Obserwator

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: atomówka96 » 09 kwie 2018, 21:31

Dla mnie to był wtedy trudny do opanowania weekend, Już nawet po godzinie 9-tej w TVN Warszawa była retransmisja z TVN24 o katastrofie (nawet we wszystkich kanałach TVN'u). Dla mnie to było nie do zniesienia więc pojechałam na weekend do Kazunia a tu prawie wszystkie kanały o tym samym, jakoś czułam, że nie mogłam już od tego uciec.

Mogę powiedzieć cały kolejny tydzień był ciężki, to były chwile kiedy cała Polska się jednoczyła w takim smutnym momencie nie to co teraz, że wszyscy obwiniają i obrażają samych siebie (awantura o Krzyż przykładowo). Ciężko mi wrócić do tego momentu zadumy.
Obrazek
kolos
Obserwator

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: kolos » 11 kwie 2018, 22:52

Zdzichu pisze:
Memorex_94 pisze:Paradoksalnie w tej katastrofie i w tym jak my wszyscy na te kilka tygodni byliśmy jedną polską rodziną, widziałem szansę. Że naprawdę będziemy wielkim, dumnym i jednym narodem. Niestety poszło to w drugą stronę, i pewnie nie prędko to się zmieni.

Chyba kpisz. Podział się już zaczął w momencie podjęcia decyzji o pochowaniu śp. Kaczyńskich na Wawelu w kilkadziesiąt godzin po katastrofie.

55
To ty kpisz, powtarzając bzdury za onetem. Sama decyzja o pochowaniu śp. pary prezydenckiej nie było kwestiknowane przez społeczenstwo dopóki lidzie z PO czy z nimi związani nie zaczęli szekać w tej sprawie. Szczególnie negatywnie zasłuźył się w tym Andrzej Wajda.
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2018, 22:57 przez Trzeciak, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nazwiska piszemy od wielkich liter.
Fanboy C:-)
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: Kamilo » 13 kwie 2018, 13:53

Mówienie o jednym, dumnym, wspaniałym narodzie to akurat utopia. Wszystkimi wtedy targały emocje, w mniejszym lub większym stopniu. Podobnie musiało być z inicjatorami pochówku na Wawelu. Abstrahując od skutków decyzji, miejsce totalnie niepraktyczne dla najbliższych pary prezydenckiej.
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontaktowanie:

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: Kpc21 » 30 kwie 2018, 23:31

Przede wszystkim wtedy, gdy to miało miejsce, istniały już fora takie jak to i użytkownicy na bieżąco relacjonowali to, co się działo w mediach. Tak więc gdy ktoś szuka szczegółowych informacji, jak to wyglądało, wystarczy, że przejrzy archiwalne wątki. Ja akurat opisywałem wtedy swoje obserwacje na forum RadioPolska.

Ale skoro wszyscy opisują teraz tu, jak się o tym dowiedzieli - to i ja opowiem, mimo że opisywałem to niemalże na bieżąco chyba jeszcze w dniu katastrofy na RadioPolsce.

W sumie ta RadioPolska jest nawet bardziej adekwatna, niż to forum, bo akurat moje doświadczenie ma więcej wspólnego z radiem, niż z telewizją.

Otóż mieszkam na północ od Łodzi, a jechaliśmy wtedy rodziną samochodem do centrum targowego Ptak w Rzgowie na południe od Łodzi. I gdy przejechaliśmy już Łódź i dojeżdżaliśmy do skrzyżowania, gdzie się skręca do Ptaka, radio zaczęło podawać informacje o tym, że w Smoleńsku miał miejsce wypadek lotniczy. Na początku nie było wiadomo, czy w ogóle są ranni. Potem zaczęły pojawiać się informacje, że są ranni, potem że prezydent i jego żona są ranni, a dopiero po jakimś czasie - że wszyscy zginęli.

Słuchaliśmy wtedy chyba po trochę RMF FM i po trochę Złotych Przebojów. Ale w pewnym momencie Złote Przeboje zrezygnowały z nadawania swojego programu i połączyły anteny - jeśli dobrze pamiętam - z radiem Tok FM. Tok FM prowadził program nie tylko dla swoich słuchaczy, ale także dla słuchaczy radia Złote Przeboje i radia - znów jeśli dobrze pamiętam - Roxy FM, o czym co jakiś czas przypominali prezenterzy.

Później przebywaliśmy w centrum handlowym. Ma ono własny radiowęzeł, Radio Ptak, w którym nadawana jest muzyka przerywana reklamami różnych stoisk zlokalizowanych na jego terenie. Jeszcze podczas parkowania samochodu przed centrum z głośników radiowęzła zlokalizowanych na zewnątrz usłyszeliśmy, jak w radiowęźle podano komunikat o katastrofie, po czym zaczęto transmitować program RMF FM. Co mi zapadło w pamięć - przez bardzo długi czas, chyba kilka godzin, programowi towarzyszył... podkład Faktów. Musiało to być jedno z najdłuższych wydań Faktów RMF FM w historii, chociaż podobno najdłuższe miało miejsce podczas katastrofy World Trade Center (z której, niestety, pamiętam jedynie specjalne wydanie... Jedyneczki). Później radiowęzeł przełączył się z RMF FM na Złote Przeboje lub Tok FM - nie wiadomo, bo obie stacje nadawały ten sam program. Po paru godzinach radiowęzeł przerwał jeszcze na moment retransmisję radia i nadał komunikat, że mimo katastrofy następnego dnia centrum pracuje normalnie i do najemców należy decyzja, czy otwierają swoje stoiska, czy nie.

Inna rzecz, która mi zapadła pamięć - przez pewien czas, chyba tydzień, ogólnopolskie stacje telewizyjne (nie jestem pewien, czy wszystkie) zaprzestały emisji reklam. Przy czym nie oznaczało to wcale, że np. taka TV Puls przestała przerywać filmy. Przerwy nadal były, tyle że w ich czasie nadawano... wyłącznie zapowiedzi.

Poza tym z bliżej nieokreślonych przyczyn TVP Info zaprzestało wtedy na czas żałoby regularnego nadawania prognozy pogody.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Tomasz_B
Użytkownik

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: Tomasz_B » 01 maja 2018, 0:24

Ja wtedy się obudziłem na Mistrzostwa Europy transmitowane w Eurosport. Komentatorzy co chwilę mówili coś na kształt "ale dzisiaj dla nas najważniejszy jest i tak wypadek samolotu z prezydentem na pokładzie". Myślę sobie: "spoko, pewnie jakieś zadrapanie czy coś". No ale gdy usłyszałem to po raz 10-ty w czasie 10 minut coś mnie naszło, włączyłem pierwszy program informacyjny, który mi wpadł na myśl, tj. TVN 24, a tam pasek, relacja... Wielki szok i niedowierzanie.

Co do Eurosportu (wtedy jeszcze sygnał był międzynarodowy) pojawił się tam na dole pasek po angielsku z informacją o katastrofie, natomiast sam Eurosport Polska już po opisanej przeze mnie transmisji, i na czas trwania żałoby nadawał transmisje bez komentarza (nie licząc oczywiście transmisji, którą opisałem). "Chichotem losu" jest fakt, że akurat w tym momencie na pomoście startował Arsen Kasabijew, który kilka miesięcy wcześniej dostał od Lecha Kaczyńskiego obywatelstwo polskie. Wywalczył on tam złoty medal...
Cyan Nerd
Użytkownik

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: Cyan Nerd » 04 wrz 2018, 17:08

Tamtego dnia wstałem dość późno (była sobota), a w pokoju dziennym był włączony TVN24 z informacją, że prezydencki samolot rozbił się pod Smoleńskiem i nikt nie przeżył katastrofy. Przełączyłem na kanały zagraniczne i ta sama informacja. Doskonale pamiętam ogromną liczbę flag z kirami z okresu żałoby...
Awatar użytkownika
waldus_5
Junior
Kontaktowanie:

Katastrofa w Smoleńsku

Postautor: waldus_5 » 05 wrz 2018, 21:32

Tego dnia ta wiadomość mnie dosłownie mnie obudziła, byłem już pełnoletni, kończyłem technikum, miałem miesięczne praktyki i chyba zabalowałem w piątek, więc sobota nie była łatwa.

Dowiedziałem się z tvn24, przyszli do mnie do pokoju rodzice, że w radiu mówili, o wypadku, i tak ta smutna historia się zaczęła (o czym piszecie), potem była informacja, że są ofiary, a w kilkadziesiąt minut później już wiedzieliśmy, że nikt nie przeżył.
Media wtedy ponownie zdały egzamin (podobnie jak przy śmierci JP2) np. na tvn24, non-stop wspominano ofiary z takiego czarnego wirtualnego studia, grafika była czarno-biała, z ramówek telewizyjnych spadły programy rozrywkowe, eurosport nie nadawał komentarza.

Wszyscy byli w szoku, zginęli przedstawiciele wszystkich opcji politycznych i poglądów (nie tylko politycy byli na pokładzie), ś.p. Lech Kaczyński zaprosił na obchody otwarcie wszystkich. Brat też miał być na pokładzie, ale w tym czasie opiekował się mamą, której stan nie był zbyt dobry.

Wszyscy byli zjednoczeni, z perspektywy czasu widzę, że udawali, bo wróciliśmy dokładnie, do chorej atmosfery sprzed katastrofy, a właściwie udało nam się ją przebić, niczego nikt się nie nauczył, nikt nie wyciągnął żadnych wniosków, każdy widzi w drugim człowieku wroga tylko dlatego, że ma inne zdanie, inny pogląd, a śmierć prawie setki osób stała się mitem założycielskim.
Wybieranie spośród Faktów tylko tych Wiadomości, które składają się na wyimaginowaną spójną Panoramę Wydarzeń jest zwykłym tchórzostwem informacyjnym i formą ucieczki od rzeczywistości.

Wróć do „Wspomnienia”