Katastrofa w Smoleńsku (2010)

Najważniejsze wydarzenia z Polski i ze świata.
Telewizja2
Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 17 mar 2015, 19:26
x 6

Katastrofa w Smoleńsku (2010)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Telewizja2 »

Niedługo już minie 7 lat od katastrofy w smoleńsku w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz delegacja która leciała z nimi. Mam pytanie jak wyglądało w telewizji przerwanie programów i pojawienie się informacji o katastrofie smoleńskiej.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49675
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5349
x 3242

Katastrofa w smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

TVP1, TVP Polonia i TVP Historia akurat emitowali transmisję uroczystości z Katynia na którą wraz z delegacją miał przylecieć prezydent Lech Kaczyński. Informację o katastrofie podał w Studio Oprawy TVP1 Krzysztof Ziemiec, było łączenie z Janem Pospieszalskim będącym na miejscu planowanych uroczystości w związku z 70 rocznicą zbrodnią w Katyniu, a na dole pojawiały się informacje dotyczące katastrofy, później na chwilę pierwsza retransmisja sygnału TVP Info, i kolejne łączenie ze Studiem Oprawy TVP1, i w końcu kolejne przerwanie retransmisją TVP Info.

Na TVP2 emitowany był w tym samym czasie serial "Czarna Strzała". Na pomarańczowym, oprawowym wtedy pasku pasku pojawiła się informacja o katastrofie, oraz taka, że ze względu na zaistniały fakt za chwilę będzie retransmitowany sygnał TVP Info.

Na Polsacie emitowane były pozycje "Ewa Gotuje" i "Magazyn Ligi Mistrzów UEFA". Podczas tego drugiego na dole ekranu pojawia się pasek dobrze znany z anteny Polsat News z informacją o katastrofie w Smoleńsku. Ok. 10:15 następuje retransmisja sygnału Polsat News już z żałobną grafiką i żałobnym logo Polsatu.

TVN emitował w tym czasie program "Dzień Dobry TVN" prowadzony tego dnia przez Magdę Mołek i Andrzeja Sołtysika. Akurat jak to w weekendy, było łączenie ze studiem TVN24 skąd serwisy prowadził Jakub Porada, który podał informację (jeszcze wtedy) o awarii prezydenckiego samolotu. Później podczas rozmowy o festiwalu Camerimage Magda Mołek mówiąc "Czasami życie przynosi najbardziej okrutne scenariusze" (lub coś w tym stylu) zasygnalizowała, że stało się coś niedobrego. Kilka minut przed 10:00 jest ponowne łączenie z Jakubem Poradą w studio TVN24, który przekazuje fatalne wieści o tym, że wszyscy, którzy byli na pokładzie samolotu nie żyją. Po tym prowadzący "DD TVN" poinformowali, że ze względu na zaistniałą sytuację przerywają program i przenoszą się na antenie TVN24.
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Zdzichu
VIP Expert
Posty: 1184
Rejestracja: 16 lis 2016, 18:00
Lokalizacja: Radom
x 638
x 633

Katastrofa w smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zdzichu »

Ja pamiętam że pierwszy informacje o katastrofie podał Polsat News.
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
Posty: 6216
Rejestracja: 30 sie 2007, 13:43
x 144
x 600

Katastrofa w smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamilo »

W PN poranny dyżur mieli tego dnia Mariusz Abramowicz i Violetta Madej, w TVN24 - Jarosław Kuźniar i Beata Tadla, a w TVP Info Sławomir Siezieniewski i Diana Rudnik, zaś w TOK FM Kamil Dąbrowa.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49675
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5349
x 3242

Katastrofa w smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Zdzichu pisze:Ja pamiętam że pierwszy informacje o katastrofie podał Polsat News.
Dokładnie. Kilka minut po godzinie 9:00 tą informację przekazał ówczesny korespondent stacji z Moskwy - Wiktor Bater. :)
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
Posty: 6216
Rejestracja: 30 sie 2007, 13:43
x 144
x 600

Katastrofa w smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamilo »

O 9:02 bodajże przekazano ogólną informację w serwisie, o 9:06 połączono się telefonicznie z Wiktorem Baterem.
Pierwsze doniesienia z TVN24: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 31594.html
A TVP Info jest na YouTube - i to w wersji wielogodzinnej.
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Katastrofa w smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

10 kwietnia 2010 roku to grałem na komputerze o godzinie 9:30, gdzie nagle przychodzi do mojego pokoju nieżyjący już dziadek który informuje mnie, że samolot z Prezydentem się rozbił i że Prezydent nie żyje. Początkowo myślałem że to jest żart (mój dziadek był lewicowcem czytającym Urbana oraz ''Fakty i Mity''), gdzie w pokoju dziadka zobaczyłem TVP Info i czerwony pasek z informacją o rozbiciu się prezydenckiego samolotu w Rosji. Wróciłem do swojego pokoju gdzie włączyłem telewizor, i nagle zobaczyłem retransmisje TVN 24 w TVN oraz płacz Beaty Tadli na wizji doskonale już wiedząc, że doszło do katastrofy i że wszyscy zginęli.

Najbardziej to zapamiętałem jak Wojciech Olejniczak dowiedziawszy się o katastrofie w TVN 24 nie wytrzymał nerwowo i wyszedł ze studia, po czym wrócił całkiem zaszokowany. Także informacja o Katastrofie Smoleńskiej dotarła do trwającej wtedy audycji ''Śniadanie w Trójce'', gdzie bardzo szokująca była reakcja Ryszarda Kalisza a jedyny film który TVP1 wyemitował 10 kwietnia 2010 roku to był ''Katyń'' w reżyserii Andrzeja Wajdy, który w trakcie Żałoby Narodowej w Rosji był również emitowany w tamtejszej telewizji Rossija 1.
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2017, 1:04 przez Frontowiec, łącznie zmieniany 2 razy.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
Posty: 6216
Rejestracja: 30 sie 2007, 13:43
x 144
x 600

Katastrofa w smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamilo »

Frontowiec pisze:Także informacja o Katastrofie Smoleńskiej dotarła do trwającej wtedy audycji ''Śniadanie w Trójce'', gdzie bardzo szokująca była reakcja Ryszarda Kalisza.
Tu jest zapis audycji: http://www.polskieradio.pl/9/300/Artyku ... -Smolensku

W odróżnieniu od śmierci JP2, ze znalezieniem materiałów z 10.04.2010 nie ma już większych problemów.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49675
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5349
x 3242

Katastrofa w smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Frontowiec pisze: Najbardziej to zapamiętałem jak Wojciech Olejniczak dowiedziawszy się o katastrofie w TVN 24 nie wytrzymał nerwowo i wyszedł ze studia, po czym wrócił całkiem zaszokowany. Także informacja o Katastrofie Smoleńskiej dotarła do trwającej wtedy audycji ''Śniadanie w Trójce'', gdzie bardzo szokująca była reakcja Ryszarda Kalisza a jedyny film który TVP1 wyemitował 10 kwietnia 2010 roku to był ''Katyń'' w reżyserii Andrzeja Wajdy, który w trakcie Żałoby Narodowej w Rosji był również emitowany w tamtejszej telewizji Rossija 1.
"Katyń" 17 kwietnia 2010 roku, kiedy obowiązywała jeszcze żałoba narodowa pokazała także Dwójka, który poprzedzony był rozmową Grażyny Torbickiej ze śp. Andrzejem Wajdą.
Pozdrawiam, Trzeciak
Alek1224
Thinker
Posty: 5530
Rejestracja: 03 lut 2016, 11:01
x 82
x 516

Katastrofa w smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alek1224 »

Ja pamiętam że na początku informowano o problemach z lądowaniem/ awarii.
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

Katastrofa w Smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

Dowiedziałem się ok. 9:00 z głównego Polsatu, gdzie na ekran wrzucono całą grafikę z Polsat News. Pamiętam, że to była sobota, a ja miałem za kilka godzin egzamin z jakiegoś prawa.

Z poranka TVN24 utkwiła mi w głowie zrozpaczona Beata Tadla, chowająca pod stołem pomalowane na ostry czerwony kolor paznokcie.
2009-2021
Awatar użytkownika
mateusz_71
VIP Expert
Posty: 3435
Rejestracja: 08 cze 2013, 9:46
Lokalizacja: Wrocław
x 368
x 245
Kontakt:

Katastrofa w Smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mateusz_71 »

O Katastrofie dowiedziałem się z TVN24. Po 9 włączyłem tę stację, emitowano wtedy reklamy (jeśli dobrze pamiętam, to był ostatni blok reklamowy tego dnia). Tuż po nich pojawił się przerywnik "z ostatniej chwili", po którym Jarosław Kuźniar poinformował ogólnikowo, że samolot z Parą Prezydencką miał problemy z lądowaniem.

Przypominam sobie również sytuację w trakcie Żałoby Narodowej (w tygodniu). Wtedy w TV4 (nadajnik Telewizji Dolnośląskiej) emitowany był maraton Galileo (odcinki po kolei, bez przerw). W trakcie programu nagle przełączono na pasmo TeDe, gdzie pokazywano reakcję Wrocławian po Katastrofie i ujęcia z modlitwy w wrocławskiej Katedrze (z odtworzenia).
Kamilo pisze:W odróżnieniu od śmierci JP2, ze znalezieniem materiałów z 10.04.2010 nie ma już większych problemów.
Potwierdzam. Materiały z 10.04.2010 są dostępne również na stronach internetowych telewizji.
W Faktach RMF FM pierwsze informacje o Katastrofie pojawiły się w wydaniu o 9:30. Od 10:28 emitowano Fakty non stop: https://youtu.be/cRC6UlCWczA
Specjalne Fakty RMF FM w związku z przylotem trumny z ciałem Marii Kaczyńskiej na Okęcie: https://youtu.be/SN9zUtZn1vw
Pogrzeb Pary Prezydenckiej- Fakty RMF FM: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... GP6r3NNF77
Poranek TVP Info (10.04.2010): https://youtu.be/2R-5uw73QlI
Żałobny przerywnik DDTVN oraz fragmenty relacji w TVN24: http://dziendobry.tvn.pl/wideo,2064,n/d ... ,7225.html
Reportaż Uwagi TVN (z 12.04.2010) o atmosferze po Katastrofie (ujęcia z redakcji różnych mediów, m.in. Polityka, Rzeczpospolita, Gazeta Wyborcza, RMF FM): http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/ka ... 38052.html
Jak wyglądał Poranek TVN24 10 kwietnia 2010? Reportaż Tomasza Sekielskiego: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 13286.html
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Katastrofa w Smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Swój program przerwał także wtedy TV Puls, który ok. godziny 18:00 retransmitował sygnał TVP Info. Faktycznie sporo jest materiałów z 10.04.2010 głównie dlatego, że internet był wtedy już bardziej dostępny niż 02.04.2005 roku (wiem to, bo ja mam internet w domu od września 2007 roku).

Co do stacji radiowych to Radio ZET emitował program specjalny z telefonicznym udziałem słuchaczy, RMF FM w nocy z 10 na 11 kwietnia 2010 roku emitował co 30 minut ''Fakty'' na przemian z żałobną muzyką klasyczną a stacje radiowe Agory nadawały wspólny program TOK FM.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Marecki384
Obserwator
Posty: 394
Rejestracja: 24 sie 2013, 12:09

Katastrofa w Smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Marecki384 »

Ja wtedy oglądałem DDTVN i takie info przyjełem z niedowierzaniem
Alek1224
Thinker
Posty: 5530
Rejestracja: 03 lut 2016, 11:01
x 82
x 516

Katastrofa w Smoleńsku

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Alek1224 »

Już we wtorek minie 8 rocznica katastrofy. Pamiętam ze tego dnia miałem zamiar śledzić uroczystości z Katynia w Jedynce i w oczekiwaniu na transmisje skakalem po kanałach. Trafiłem na TVN24 gdzie podawano informację o awarii i problemach z lądowaniem samolotu. I ta informacja co ciekawe jakoś specjalnie mnie nie poruszyła. Kilka minut później trafiłem na TVP Info gdzie już podawali info o katastrofie i że nikt jej nie przeżył. I w tym momencie zamarlem i przez cały dzień śledziłem media.

Ale przyznam sie szczerze nie do końca pamiętam jak to medialnie wyglądało. Nagrania sa tylko z 10.04 a z późniejszych dni jest niewiele.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Headlines”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości