Napad na TVP

Forum poświęcone działalności Telewizji Polskiej.
Awatar użytkownika
Pointrox
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 23 kwie 2007, 16:36

Napad na TVP

Post autor: Pointrox » 19 sty 2008, 0:46

Witam,
przypomniał mi się kiedyś taki wątek. Widziałem w TV materiał o jakimś facecie, który wtargnął do TVP w późnych godzinach nocnych z karabinem i dostał się do jakiegoś studia. Tam postanowił przetrzymywać swojego zakładnika - strażnika. Co ciekawe, facet ten postanowił uwiecznić swój wyczyn (albo puścić go w eter), bo pytał się jakiejś osoby, jak uruchomić kamerę. Po uruchomieniu widać strażnika uwiązanego do krzesła na tle... studia TVP1. Tego, które służy do zapowiedzi. Gdy wreszcie porywacz uruchamia kamerę widać strażnika siedzącego na krześle, a potem także i samego podejrzanego (strażnik poprosił o papieroska). Dalej nie pamiętam :P

Ktoś to widział/słyszał/nagrał?
Pamiętam, że ten materiał pokazali ok. 2003/2004, może 2002 r.
Awatar użytkownika
Axel
Activist
Posty: 2722
Rejestracja: 25 maja 2006, 0:21
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Napad na TVP

Post autor: Axel » 19 sty 2008, 4:24

Prawdopodobnie tym facetem był TOMEX z dawnego forum Polsatu, który nienawidził TVP i pisał o tym wszędzie. Przynajmniej takie teorie krążą na ten temat. A zdarzenie pamietam bardzo dobrze jak pokazywali to w TV :D
Evil
Junior
Posty: 1405
Rejestracja: 09 sie 2007, 14:46

Napad na TVP

Post autor: Evil » 19 sty 2008, 8:25

Hehe pamiętam to ;) Ten terrorysta był chyba w studio "Pytanie na śniadanie"? To było 21 września 2003 roku. Kilka dni później TVP 1 o 20.00 z "czerwonym znaczkiem" pokazała reportaż z tego zajścia. Ma ktoś to nagrane?
Awatar użytkownika
Pointrox
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 23 kwie 2007, 16:36

Napad na TVP

Post autor: Pointrox » 19 sty 2008, 15:36

Przez ponad trzy godziny w budynku Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza młody mężczyzna terroryzował strażnika i domagał się wystąpienia na antenie. Kilkanaście minut po godzinie 23 napastnik poddał się. Telewizja nie przerwała nadawania programu.

Terrorysta wszedł do bloku F telewizji kilka minut po godz. 20. Najpierw pokonał bramkę przy ogrodzeniu. Nie sprawiło mu to kłopotów, ponieważ pracownicy firmy ochroniarskiej Certus, którzy strzegą obiektu, nie mają obowiązku legitymowania wchodzących. Mężczyzna doszedł do gmachu F i zatrzymał się przy stanowisku funkcjonariusza Straży Przemysłowej TVP. Najprawdopodobniej zmylił czujność strażnika mówiąc, że przyjechał z przesyłką. Tę wersję potwierdzają rozmówcy "Rz". - Wieczorem do dyżurnego Jedynki zadzwonił ktoś z portierni i powiedział, że chce przekazać kasetę. Ponieważ nie zamawiano materiału, nikt nie zszedł do dzwoniącego - powiedział nam jeden z dyrektorów TVP.

Chce na wizję
Napastnik, stwierdziwszy, że nikt do niego nie schodzi, przeskoczył przez bramkę, wyjął broń, przystawił ją do skroni strażnika i zażądał wejścia na antenę. Przerażony strażnik zaprowadził desperata do studia nr 7. Tam zwykle przygotowuje się oprawę programów, stamtąd realizowane są wejścia prezenterów. Według policjantów studio, do którego się udali, było puste. Pracownicy telewizji powiedzieli, że właśnie trwały tam przygotowania do realizacji programu "Sport telegram". Pojawiły się informacje, że napastnik po wejściu do studia wziął jeszcze 7 zakładników, których później wypuścił. Zdementowali je jednak przedstawiciele policji i rzecznik TVP. - To nieprawda, mężczyzna miał cały czas tylko jednego zakładnika. Innym pracownikom telewizji nic nie groziło - powiedział kom. Marek Kubicki, rzecznik komendanta stołecznego policji. Do budynku TVP przyjechała policja, wezwano pogotowie. Przybyli też szefowie telewizji publicznej. Wszyscy byli zszokowani. - Od razu, gdy dowiedziałam się o sprawie, pojechałam do gmachu TVP. Niestety, policjanci nikogo nie wpuszczali, więc niewiele mogłam zrobić na miejscu. Teraz jestem w domu i cały czas próbuję się dodzwonić do reżyserki w studiu, w którym jest zakładnik. Wygląda jednak na to, że jest tam wyłączony telefon - powiedziała nam około godz. 22 Nina Terentiew, szefowa Drugiego Programu TVP.

Snajperzy w gmachu
Szybko okazało się, że napastnik ma prawdziwy pistolet P-83 z ostrą amunicją. - Sytuacja jest naprawdę poważna. Prezes Robert Kwiatkowski powołał specjalny zespół kryzysowy. Zapewniam, że bezpieczeństwo zakładnika i pracowników telewizji jest dla nas najważniejsze - powiedział Jacek Snopkiewicz, rzecznik TVP. Przed budynkiem stało kilka radiowozów, karetka pogotowia. Jednak pracy w telewizji nie przerwano, program emitowany był bez większych zakłóceń. - Nie nadaliśmy tylko magazynu sportowego "Sport telegram". Emitowaliśmy program, bo sytuacja nie zagrażała innym pracownikom. Wszystko działo się w jednym miejscu, napastnik nie przemieszczał się - wyjaśnia Snopkiewicz. Środki bezpieczeństwa ograniczyły się do odgrodzenia policyjnymi taśmami terenu, gdzie przebywał terrorysta z zakładnikiem. Około 22.50 przyjechali na miejsce policyjni snajperzy. Ubrani w specjalne uniformy, w kamizelkach kuloodpornych, weszli do budynku, trzymając w rękach futerały z bronią. W tym czasie w środku trwały negocjacje policyjnych specjalistów z napastnikiem. Przed budynek wyszedł zdenerwowany prezes TVP Robert Kwiatkowski. Zapytany, czy spełni żądania terrorysty i odda mu czas antenowy, odpowiedział: - Polegamy na negocjatorach z policji i będziemy się stosowali do wszystkich ich poleceń. Kwiatkowski dodał, że na pewno nie zgodzi się na to, by w negocjacjach brał udział ktokolwiek z TVP. Sugerowałoby to, że takie było żądanie terrorysty. Prezes wątpliwości jednak nie rozwiał.

Szczęśliwy koniec
Kilkanaście minut po godz. 23 policja poinformowała, że napastnik jest już unieszkodliwiony. Według jednej wersji mężczyzna odrzucił broń i poddał się dobrowolnie. Według drugiej, w wyniku negocjacji udało się uśpić jego czujność, co wykorzystali policyjni antyterroryści i obezwładnili napastnika. Okazało się, że jest nim młody mieszkaniec województwa mazowieckiego (powiat Mińsk Mazowiecki). Trwają jego przesłuchania. - Zabezpieczamy ślady na miejscu przestępstwa, badamy broń, którą miał ze sobą napastnik - mówi nadkom. Sławomir Cisowski, rzecznik prasowy komendanta głównego policji. Policja nie chciała potwierdzić informacji o kasecie, którą rzekomo chciał wyemitować terrorysta. Szef stołecznej policji Ryszard Siewierski pochwalił swoich podwładnych. - Zależało nam na spokojnym i bezpiecznym rozwiązaniu tej sytuacji. A do łatwych ona nie należała - cały czas występowało zagrożenie życia. Udało się, policjanci wykazali się pełnym profesjonalizmem - powiedział "Rz" Siewierski. Prezes telewizji zapytany, czy niedzielne zdarzenie nie udowodniło, że gmach telewizji jest źle zabezpieczony, odpowiedział: - Trzeba będzie rozważyć możliwość zwiększenia środków bezpieczeństwa.

AGNIESZKA SKIETERSKA, blik
Rzeczpospolita, 22 września 2003r.
ysiulec
Użytkownik
Posty: 37
Rejestracja: 06 mar 2008, 18:56
Kontakt:

Napad na TVP

Post autor: ysiulec » 06 mar 2008, 19:03

Nagrał to ktoś może?
Awatar użytkownika
Axel
Activist
Posty: 2722
Rejestracja: 25 maja 2006, 0:21
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Napad na TVP

Post autor: Axel » 06 mar 2008, 19:19

Pewnie nie wiele osób ma to nagrane ale jest szansa aby to zdobyć. Do niedawna na stronie tvp.pl jak wiadomo zawsze można było oglądać dawne wydania "Wiadomości", "Panoramy" i "Teleexpressu". Teraz jednak jak jest wprowadzona nowa strona TVP to już tego ściągać nie można no ale można napisać do TVP z prośbą o ponowne udostępnienie wszystkich archiwalnych wydań dzienników i wtedy zdobędziemy ten materiał.
Awatar użytkownika
pop
Obserwator
Posty: 452
Rejestracja: 19 sty 2008, 17:17

Napad na TVP

Post autor: pop » 06 mar 2008, 19:40

Jest serwis, który umożliwia oglądanie stron internetowych np. sprzed roku czy dwóch lat. No właśnie - oglądanie, bo nie wiem, czy jest wtedy możliwość ściągania plików zawartych na danej stronie...
Obrazek
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
Posty: 3499
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Napad na TVP

Post autor: SNOL » 06 mar 2008, 19:52

FanTIVI pisze:...Kilka dni później TVP 1 o 20.00 z "czerwonym znaczkiem" pokazała reportaż z tego zajścia....
Mimo że miałem 12 lat, to i tak ten program oglądałem. Pamiętam, jak jakiś kamerzysta specjalnie zdjął szybko tą osłonę na obiektyw kamery, żeby było widać, co tam się dzieje. No i antyterrorystów, którzy "bezszelestnie" przechodzili za scenografią. Tylko trochę im nie wyszło, bo jeden ostro zahaczył o tekturową ściankę :]
tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad dziesięciu lat.
Awatar użytkownika
Axel
Activist
Posty: 2722
Rejestracja: 25 maja 2006, 0:21
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Napad na TVP

Post autor: Axel » 06 mar 2008, 19:53

pop pisze:Jest serwis, który umożliwia oglądanie stron internetowych np. sprzed roku czy dwóch lat. No właśnie - oglądanie, bo nie wiem, czy jest wtedy możliwość ściągania plików zawartych na danej stronie...
Jeśli masz na myśli webarchive.org to można tam oglądać stare strony TVP ale ściągnąć to ściągniesz tylko kilka starych wydań dzienników a nie wszystkie (tak niestety sie zarchiwizowało).
Po prostu trzeba wyslac wiadomość do TVP o ponowne udostępnienie tych materiałów - w końcu skoro kiedyś były to teraz też muszą być bo wymagamy tego od nich.
Alek1224
Activist
Posty: 4029
Rejestracja: 03 lut 2016, 11:01

Napad na TVP

Post autor: Alek1224 » 10 wrz 2018, 18:17

Reportaż, który Jedynka wyemitowała dzień po ataku: https://youtu.be/JFt09sA17xY
Awatar użytkownika
adamz689
Użytkownik
Posty: 228
Rejestracja: 08 wrz 2012, 23:33

Napad na TVP

Post autor: adamz689 » 10 wrz 2018, 22:39

Obiło mi się o uszy że ten napastnik poza kamerami dostał wówczas solidny łomot od panów policjantów w plamiakach. Na tyle solidny że sprawa o to ciągnęła się dłużej niż o sam napad na Woronicza ;d
Awatar użytkownika
Qimexooqe
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 16 paź 2018, 19:49

Napad na TVP

Post autor: Qimexooqe » 16 paź 2018, 19:57

Po prostu okropne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Telewizja Polska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Pepe i 10 gości