Oprawy graficzne TVP

Forum poświęcone działalności Telewizji Polskiej.
Awatar użytkownika
Peter Parker
VIP Expert
x 1
x 1

Oprawy graficzne TVP

• zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Peter Parker »

A mogę ja? :P
TVP HD miał flagę pod logo. Była ona ładna zgrabna, proporcjami była nieco mniejsza od tych z TVP1 czy TVP2.
Awatar użytkownika
telefan
Obserwator
x 4
x 14

Oprawy graficzne TVP

Post autor: telefan »

Tymczasem na kanałach TVP możemy zobaczyć okolicznościowe logo w rocznicę wyborów czyli napis ,,4 czerwca '89'' pisany charakterystyczną czcionką pod logiem stacji.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 3599
x 1608

Oprawy graficzne TVP

Post autor: Trzeciak »

Na TVP Info nad swoim logiem ma napis "20 LAT' pisany "solidarnościową czcionką" i nad literą L jest flaga. Zresztą większośc gazet i stron internetowych także upodobniła swoje loga do loga "Solidarności". Przy okazji - napis, który jest pod logiem kanałów można zobaczyć na TVP.pl pod logiem TVP.pl.
Pozdrawiam, Trzeciak
>>MEDIA BEZ WYBORU<<
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 3599
x 1608

Oprawy graficzne TVP

Warto dodać, że TVP1 po 5 miesiącach przerwy podczas zapowiedzi "Jeszcze dziś w Jedynce" emitowanej po głównym wydaniu "Wiadomości" powróciła do "systemu 2+1" - chodzi o dwie propozycje TVP1 i jedną propozycję TVP2 na wieczór. Nie wiem, czy coś się zmieniło w zapowiedzi "Dziś wieczorem w Dwójce".

Przy okazji zauważyłem, że gdy studio oprawy TVP1 łączy się z prowadzącymi "Kawę czy Herbatę", którzy są w miejscu, gdzie nazajutrz ma być stąd wydanie, to do takich łączeń używają obecnej oprawy graficznej "Wiadomości" używanej podczas łączeń z reporterami.
Pozdrawiam, Trzeciak
>>MEDIA BEZ WYBORU<<
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
x 160
x 192
Kontakt:

Oprawy graficzne TVP

Post autor: SNOL »

TVP2 używa oprawy do zapowiedzi jednolitej z oprawą kanału (jak jingiel reklamy), czyli z pomarańczowym tłem i bardzo ładnymi animacjami trzech propozycji na wieczór.
Tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 13 lat.
Awatar użytkownika
TiM
VIP Expert
x 2
x 26

Oprawy graficzne TVP

Post autor: TiM »

3q33 pisze:Przy okazji zauważyłem, że gdy studio oprawy TVP1 łączy się z prowadzącymi "Kawę czy Herbatę", którzy są w miejscu, gdzie nazajutrz ma być stąd wydanie, to do takich łączeń używają obecnej oprawy graficznej "Wiadomości" używanej podczas łączeń z reporterami.
Nie tylko wtedy. Można to zauważyć, kiedy prezenter łączy się ze studiem ''Rozmowy Jedynki''. Warto dodać, że w miejscu nazwy lokalizacji nic nie pisze. Za dobrze to nie wygląda.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 656
x 3407

Oprawy graficzne TVP

Post autor: Karol »

3q33 pisze:Przy okazji zauważyłem, że gdy studio oprawy TVP1 łączy się z prowadzącymi "Kawę czy Herbatę", którzy są w miejscu, gdzie nazajutrz ma być stąd wydanie, to do takich łączeń używają obecnej oprawy graficznej "Wiadomości" używanej podczas łączeń z reporterami.
Od paru tygodni już tak jest. Trochę zabawne w ich strony.
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontakt:

Oprawy graficzne TVP

Post autor: Kpc21 »

Nie mają swoich grafik, to pożyczyli sobie od Wiadomości :)

W TVP Łódź w ŁWD jest podobna sytuacja, tam są pomieszane dwie (a jakby się uprzeć, to 3) oprawy graficzne - także przy planszy łączeń.

Edit:
Opiszę może dokładniej oprawy TV Łódź i ŁWD.

Jeśli chodzi o TVP Łódź - to ten kanał oprawy graficznej praktycznie nie ma, a to co jest, jest ze sobą niespójne.

Najistotniejszym (chodź chyba najrzadziej oglądanym) elementem opraw ośrodków regionalnych jest plansza łączenia z pasmem wspólnym. W TVP Łódź jest ona nadawana tylko na TVP2. W tym samym czasie na TVP Łódź możemy oglądać bufor TVP Info, nadawany już z Łodzi. Potem zazwyczaj jest czołówka reklam lub ewentualnie od razu ŁWD (a ostatnio - Pogody na zdrowie). Planszę łączenia TVP Łódź jakiś czas temu dokładnie opisałem:
1. Pozycja wyjściowa: pochylony biały prostokąt wypełniony w całości starym telewizorem przedstawiającym dawną planszę Telewizji Łódź na czarnym tle, otoczony białymi licznikami czasu. Liczniki czasu poruszają się po ekranie przez cały czas trwania planszy.
2. Prostokąt oddala się, dołączają się do niego 4 takie same (z góry, dołu, lewa, prawa jednocześnie), tworząc niepełną siatkę prostopadłościanu. Telewizor także się oddala. Okazuje się, że obok tego telewizora znajduje się mnóstwo innych starych telewizorów, różnych marek.
3. Prostokąty składają się w kostkę bez jednej ściany (z perspektywy widza, który na pierwszym planie widzi krawędź prostopadłościanu, otwór w kostce jest z prawej strony).
4. Otwór kostki zostaje zasłonięty kolejną ścianą wchodzącą od góry. Widać, że na zewnętrznych stronach ścian prostopadłościanu znajdują się nowe telewizory oraz monitory komputerowe. Przedstawiają one jadący tramwaj Cityrunner.
5. Obraz na telewizorach zmienia się w jedno z łódzkich skrzyżowań, a następnie Pałac Poznańskiego.
6. Pozostałe telewizory odsuwają się na boki. Zostaje jeden, w kształcie prostokąta, takiego jak na początku (prawdopodobnie w rzeczywistości jest to monitor komputerowy). Taki sam obraz, jak na monitorze, ale zamazany, pojawia się w tle.
7. Nad monitorem od lewej strony wchodzi niebieski napis "Telewizja" pisany czcionką Verdana. Nad dolną krawędzią ekranu monitora wchodzi z prawej strony taki sam, tylko większy napis "Łódź".
8. Obraz na monitorze zmienia się w widok kamery umieszczonej na szybko poruszającym się pojeździe jadącym ulicą Piotrkowską (pokazane są 3 odcinki tej ulicy).
Można ją zobaczyć:

Teraz czas na pozostałe elementy oprawy graficznej. Kolejnym elementem, który od jakiegoś czasu jest inny w każdym ośrodku (o ile takie w ogóle są) są belki zapowiedzi. W Łodzi utrzymane są one w kolorystyce pomarańczowej. Na te belki składają się trzy poziome, animowane pasy, sięgające mniej więcej 3/4 ekranu, od lewej strony. Górny jest (średnio)pomarańczowy, z białym tytułem zapowiadanej audycji, w czcionce Arial Black (czasem jest wytłuszczony zwykły Arial). Następny pas jest jasnopomarańczowy, na nim jest niebieska godzina (lub godziny w przypadku zapowiedzi transmisji z kilkoma wejściami na żywo), chyba jest to Arial Narrow. Pas tan jest krótszy. Ostatni pas jest ciemnopomarańczowy, dłuższy od środkowego pasa, ale krótszy od pierwszego. Można na nim zauważyć kilka jaśniejszych łuków. Na tym pasie podany jest dzień tygodnia, zwykłym białym Arialem. Z lewej strony znajdują się wycięte ze zdjęcia Placu Wolności pomnik na środku placu (ma on formę ronda) oraz kościół przy tym placu. Także można je zobaczyć:
http://www.youtube.com/watch?v=TXjOcovoVSE (przejedźcie do sekund: 1.00)

Kolejny element oprawy graficznej, który występuje tylko w TVP Łódź, to "Telewizja Łódź proponuje". Są to zapowiedzi spektakli teatralnych i imprez typu "Dni Miasta X". Niestety nie mogę znaleźć na YouTube filmu. W tle przesuwają się zabytki Łodzi. Na to tło "wkręcają" się (efekt znany użytkownikom PowerPointa) plakaty imprez i afisze teatralne. Na imprezy i przedstawienia zaprasza spikerka. Na samym dole jest napis "Telewizja Łódź proponuje" i adres strony WWW TVP Łódź na tle kawałka buforu TVP Info (te kręgi ze strzałkami). Kiedyś były tam bufory TVP3 (zielony, a potem czerwony).

Jest jeszcze plansza z logiem "TVP Łódź" na tle strzałek TVP Info, wykorzystywana zamiennie z kawałkiem bufora TVP Info (jakieś 5 sekund z takim "trzaśnięciem" w ścieżce dźwiękowej, gdzie logo TVP Info trochę się obraca i >> się "rozpada") jako przerywnik (rzadko).

Natomiast wykorzystywana jest czołówka reklamy TVP Info.

Teraz trochę o oprawie ŁWD.

Oprawa ŁWD też jest miejscami niespójna. Przy ostatniej zmianie oprawy graficznej (i studia) zostały zmienione najważniejsze jej elementy (czołówka, forszpan, belki, napisy końcowe, czołówki Sportu, Pogody i Rozmowy dnia). Dodano także dźwięk, który pojawia się po niektórych materiałach przed wejściem studia (jest wtedy widok z góry, trochę z oddali, na stół, przy którym siedzi prezenterka). Zapomniano jednak o kilku rzeczach.

Zacznę od oznaczeń NA ŻYWO i ARCHIWUM, ponieważ pamiętają one jeszcze niebieską oprawę ŁWD (początkowo z "kwadracikowego" studia, potem z tej kanciapki z jedną kamerą obok newsroomu). Pojawiają się one jednak niezmiernie rzadko, ponieważ rzadko ŁWD łączy się na żywo z prezenterami, rzadko też wykorzystywane są materiały archiwalne (ostatnio były chyba przy okazji ratowania aquaparku "Fala"). Te ostatnie wykorzystywane za to są ostatnio w programie "Łódzkie bez tajemnic". Są to białe wersaliki na niebiesko-czerwonym tle w lewym górnym rogu ekranu.

Teraz plansza łączenia studia z transmisją na żywo. Ta plansza pamięta ostatnią, pomarańczową oprawę.

Ostatnio pojawiło się dodatkowe wydanie ŁWD (nie posiada ono nazwy typu "popołudniowe", "wieczorne" - ostatnio prezenter przywitał się, po prostu "zapraszając na wydanie o 17:30" xD). Występuje tam tło od napisów końcowych także z poprzedniej oprawy, jednak na to tło nałożone są obecne napisy razem z nowym tłem.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 3599
x 1608

Oprawy graficzne TVP

SNOL pisze:TVP2 używa oprawy do zapowiedzi jednolitej z oprawą kanału (jak jingiel reklamy), czyli z pomarańczowym tłem i bardzo ładnymi animacjami trzech propozycji na wieczór.
A bzdura, bo widziałem, że na TVP2 powrócono do systemu 2+1 (dwie propozycje TVP2, jedna TVP1), a oprawa graficzna tych zapowiedzi jest jednolita z oprawą "Jeszcze dziś w Jedynce" na TVP1, z tym, że oczywiście oprawa "Dziś wieczorem w Dwójce" jest pomarańczowa. Czyli wrócili do tego co było w okresie wrzesień 2008 - luty 2009. :).

http://www.youtube.com/watch?v=Nal9vCYc ... re=related - staro-nowe zapowiedzi "Dziś wieczorem w Dwójce" nagrane we wrześniu 2008 r.
Pozdrawiam, Trzeciak
>>MEDIA BEZ WYBORU<<
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
x 160
x 192
Kontakt:

Oprawy graficzne TVP

A bzdura, ponieważ na własne oczy podreperowane okularami marki Fielmann widziałem tydzień temu zapowiedź jednolitą z jinglem reklamy, o którym pisałem powyżej. Na 100%. Też się zdziwiłem, ale - nie ukrywam - ucieszyłem z powrotu tej oprawy.

Jeżeli ktoś nie wie, o której zapowiedzi mówię, polecam: http://www.youtube.com/watch?v=HHDMNxeQJss&fmt=18
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 3599
x 1608

Oprawy graficzne TVP

SNOL pisze:A bzdura, ponieważ na własne oczy podreperowane okularami marki Fielmann widziałem tydzień temu zapowiedź jednolitą z jinglem reklamy, o którym pisałem powyżej. Na 100%. Też się zdziwiłem, ale - nie ukrywam - ucieszyłem z powrotu tej oprawy.
SNOL, to nie było tydzień temu, tylko 3 dni temu (30 czerwca), mam przez to rozumieć, że tego dnia była emitowana jeszcze zapowiedź z "pomarańczową Dwójką", a ta oprawa "Dziś wieczorem w Dwójce" o której mówisz była od marca 2007 do września 2008 i od lutego do końca czerwca 2009.
Pozdrawiam, Trzeciak
>>MEDIA BEZ WYBORU<<
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
x 160
x 192
Kontakt:

Oprawy graficzne TVP

Ale ja przecież nie napisałem wtedy, 30 czerwca, że widziałem to akurat tego dnia. Zauważyłem tą oprawę tydzień temu, możliwe że 25 - 27 czerwca (jakoś w tych dniach). A że przywołaliście ten temat 3 dni temu, to napisałem, że widziałem pomarańczową zapowiedź. Nie wiem jak jest teraz, tydzień temu była na 100%.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 3599
x 1608

Oprawy graficzne TVP

SNOL o tej oprawie wspominałem już w swoim poście 25 lutego br., czyli wtedy, kiedy powróciła na antenę TVP2. A to, że było tydzień temu, to było tydzień temu i w ciągu tygodnia rzeczy mogą się diametralnie się zmienić, a nawet w ciągu dnia. Jeszcze 24 godziny temu prezes Farfał spał spokojnie o swoje stanowisko, a tymczasem dziś już jest zawieszony przez RN TVP. Ja dziś zauważyłem tą oprawę, o której pisałem w swoim poprzednim poście i pewnie ta oprawa pozostanie przez kilka najbliższych miesięcy.
Pozdrawiam, Trzeciak
>>MEDIA BEZ WYBORU<<
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
x 160
x 192
Kontakt:

Oprawy graficzne TVP

3q33 pisze:
SNOL pisze:TVP2 używa oprawy (...) z pomarańczowym tłem
A bzdura, bo widziałem, że na TVP2 powrócono...
Rozumiem, że wprowadzono tą zmianę na dniach, ale to nie oznacza, że mój post z 30 czerwca jest bzdurą, jak to ująłeś. To jest prawda.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 3599
x 1608

Oprawy graficzne TVP

No nie, bo chodziło ci akurat o te daty. Ale taka rada na przyszłość, pisz bardziej precyzyjnie, dzięki temu unikniesz zbędnych nieporozumień.

Koniec OT.

EDIT: Dziś zauważyłem, że TVP2 nadaje także zapowiedzi "Dziś wieczorem w Dwójce" w oprawie jednolitą z jinglem reklam z 2 lub 3 propozycjami TVP2 na wieczór bez propozycji TVP1 lub w "systemie 2+1" z oprawą jednolitą z "Jeszcze dziś w Jedynce" w TVP1. Więc raz jest używana jedna oprawa, a raz druga. Także TVP1 nadaje zapowiedzi "Jeszcze dziś w Jedynce" z 3 propozycjami TVP1 na wieczór bez propozycji TVP2, lub w "systemie 2+1". Więc SNOL nie pisałeś bzdur.

Edit z 14:10 - na TVP Polonia pojawił się letni jingiel promujący miasto Mikołajki, jest w nim panorama portu w Mikołajek, oraz typowo wakacyjna aranżacja oprawy muzycznej.
Pozdrawiam, Trzeciak
>>MEDIA BEZ WYBORU<<
ODPOWIEDZ

Wróć do „Telewizja Polska”