Fuzja Polskiego Radia i TVP?

Forum poświęcone działalności Telewizji Polskiej.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 3021
x 1325

• zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Jak powiedział Jan Dworak w wywiadzie dla dzisiejszego Pulsu Biznesu jednym z elementów wizji jego urzędowania w KRRiT (którego jest przewodniczącym) jest połączenie Polskiego Radia i TVP jako jednego publicznego nadawcy. Nowy twór miałby "ambitną" ramówkę oraz ograniczone wpływy reklamowe (za to więcej pieniędzy dostał by z abonamentu) i ochronę przed wpływami politycznymi. Z jednej strony dość odważna idea przewodniczącego KRRiT (sytuacja, gdzie publiczne radio i telewizja działają pod jedną spółką jest w wielu krajach europejskich). Taka spółka mogła by także przynieść oszczędności. Nie zapominajmy także, że obecnie Polskie Radio wraz z TVP tworzą wspólną agencję informacyjną, oraz prawdopodobnie z TVP utworzą projekt "Radio na wizji". Z drugiej strony ryzykowne i niepotrzebne - mogłoby ograniczyć autonomię TVP lub Polskiego Radia w pewnych sprawach. W wielu krajach europejskich także i radio i telewizja działają autonomicznie, bo strutkury są już zbyt rozbudowane. Chęci dobre, tylko pytanie, czy szef KRRiT nie dąży do powstania Utopii?
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
x 84
x 75
Kontakt:

Post autor: SNOL »

Świetna wiadomość, na którą czekałem od wielu lat. Z zazdrością patrzę na British Broadcasting Corporation (BBC), która jest idealnym przykładem na symbiozę w świecie mediów. Kanały telewizyjne od dawna współpracują ze stacjami BBC Radio. Efekty współpracy widać na każdym kroku - od regionów (regionalne kanały tv BBC posiadają w swojej ofercie np. wspólne programy publicystyczne z regionalnymi rozgłośniami, które często nagrywane są w fantastycznie zaaranżowanych na potrzeby telewizji studiach radiowych) po cały świat (BBC World News często emituje debaty organizowane w studiach BBC Radio). Często jest tak, że siedziby telewizji i radia są w tym samym budynku. Dzięki temu informacje są w jednym miejscu i wychodzą "na zewnątrz" do opinii publicznej pod szyldem BBC, dzięki czemu budowana (i utrzymywana) jest renoma tego regionalnego medium.

Przykładem symbiozy działającej w tej korporacji jest np. edukacyjny program "A History of the World" współtworzony przez British Museum oraz BBC Radio 4 ("mówiony" kanał), BBC CBBC (tv dla dzieci), BBC World Service (międzynarodowy nadawca) i BBC Nations&Local (kooperacja regionów - tv i radio oraz państwowych stacji - również tv i radio). Ogromny cykl EDUKACYJNY, który mógłby mieć szansę na powodzenie także w Polsce w czasach medialnej papki.

Połączenie to ogromna szansa na podźwignięcie się Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, choć i bez niego jest już powoli coraz lepiej.
tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 12 lat.
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
x 16
x 170
Kontakt:

Post autor: Poland »

Z tego co wiem podobny proces ma być przeprowadzony w styczniu na Słowacji tam również w ramach oszczędności publiczna telewizja połączy się z publicznym radiem tworząc jedną spółkę.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Direct
VIP Mod
x 123
x 258

Post autor: Direct »

Trudno powiedzieć, jak będzie lepiej. Są kraje, gdzie sprawdza się połączenie, a są i takie, gdzie dobrze działają oddzielnie. Ba, są nawet kraje, gdzie są 2 oddzielne telewizje publiczne i też mają się dobrze (Niemcy - ARD i ZDF).

Moim zdaniem fuzja TVP i PR to nienajlepszy pomysł. TVP powinno popracować nad mniejszą komercyjnością oferty w TVP1 & TVP2 i będzie dobrze. PR jest OK.
Pozdrawiam, Direct
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 62
x 288
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Jestem zdecydowanie przeciwny połączeniu TVP i Polskiego Radia, a u podstaw takiego pomysłu widzę chęć uzależnienia przez władze obu mediów, a także zwiększenie liczby stołków, które zajmą osoby, związane z taką, czy inną partia. Od zawsze zresztą byłem zwolennikiem jeszcze większego podziału mediów publicznych. W moim odczuciu TVP Info, a dokładniej ośrodki regionalnego powinny trafić w ręce Województw.

Nie wspomnę o różnicy programowej obu spółek.

Polskie Radio dość poprawnie wykonuje swoje obowiązki jako publiczny nadawca. Mimo ciągłych zawirowań, wynikających ze zmiany władz, nadal pozostaje miejscem dla wymagającego odbiorcy. Bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle komercyjnych radiostacji. Jedynka, Dwójka, Trójka, a RMF i Zet to jak niebo i ziemia. Do tego dyrekcja ma jakiś konkretny pomysł na przyszłość tego medium: ostatnio stworzono stronę http://moje.polskieradio.pl/, gdzie można natrafić na niezłe perełki, za to w grudniu ma podobno wystartować "Polskie Radio na wizji", które może okazać niespodziewanie najlepszą telewizją publiczną :lol:

Z TVP jest wręcz odwrotnie. Kroczy w drogę komercyjności i coraz bardziej przypomina Polsat czy TVN. Wydawane ogromne sumy na TVP1 i TVP2, za to na ośrodki regionalne i TVP Kultury żałuje złamanego grosza. Nie powstają nawet zapowiadane telewizje tematyczne o których tyle się mówi od wielu lat (o TVP Parlament mówiono chyba już w 2003 roku).

Podsumowując obie spółki by sobie zawadzały.
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 3021
x 1325

direct39 pisze:Trudno powiedzieć, jak będzie lepiej. Są kraje, gdzie sprawdza się połączenie, a są i takie, gdzie dobrze działają oddzielnie. Ba, są nawet kraje, gdzie są 2 oddzielne telewizje publiczne i też mają się dobrze (Niemcy - ARD i ZDF).
Z tego, jak dobrze pamiętam, to pod niemiecką spółką ARD działa zarówno radio, jak i telewizja publiczna.

Kolejnym argumentem przemawiającym za fuzją TVP i Polskiego Radia jest podział środków abonamentowych. Obecnie o podziale środków na radio i telewizję decyduje KRRiTV, po fuzji o tym decydowałby prezes nowopowstałej spółki.
Pozdrawiam, Trzeciak
sziraczek17
Junior
Kontakt:

Post autor: sziraczek17 »

Do 92 roku istniało coś takiego jak Polskie Radio i Telewizja. Powrót do tego pomysłu nie wydaje mi się zły, chociaż osobiście wolałbym aby skupiono się bardziej na telewizji, niż na radiu, które pełni swoją misję dobrze. Jeżeli oznaczałoby to faktycznie zwiększenie wpływów abonamentowych, to jestem jak najbardziej za. Może wtedy telewizja skupi się na misji, a nie komercji, jak nadawca prywatny.
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
x 84
x 75
Kontakt:

Tomek pisze:... W moim odczuciu TVP Info, a dokładniej ośrodki regionalnego powinny trafić w ręce Województw...
NIGDY - powtarzam! - NIGDY nie powinniśmy dopuścić do takiej sytuacji. Już teraz bardzo często w regionalnych oddziałach pojawiają się pozycje programowe sponsorowane przez miasta, gminy czy Urzędy Wojewódzkie. Czy uważasz, że takie programy rzetelnie kontrolują władze lokalne? NIE. W temacie o ośrodkach TVP można znaleźć informacje od użytkowników naszego forum, że w TVP Łódź pojawiają się praktycznie same takie audycje. Gdyby ośrodki zostały przekazane "w ręce" województw, myślisz, że 16 oddziałów nie byłyby uzależnione od władzy? Przeczysz samemu sobie, bo zdanie wcześniej narzekasz na upolitycznienie.

Jak już się przyczepiłem do Ciebie, to na całego: ;)
Tomek pisze:...[Polskie Radio] bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle komercyjnych radiostacji. Jedynka, Dwójka, Trójka, a RMF i Zet to jak niebo i ziemia.
Z ręką na sercu polecam także Polskie Radio Czwórkę, która skierowana jest do młodych ludzi, ale lubiących trochę ambitniejsze rytmy (choć popularne, czyli jest to jednak muzyka pop...), tj. indie, alt, synth, reggae, dancehall. Niektóre audycje są przegadane, co nie oznacza, że nie są ciekawe, a wręcz przeciwnie! Wciągająca stacja, złego słowa na ludzi ją tworzących nie mogę napisać/powiedzieć. No way! :D Tylko gdyby mieli więcej nadajników... :(
Dz
Obserwator

Post autor: Dz »

Jedynym, za to zasadniczym, problemem po takiej fuzji będzie to, żeby jednostka organizacyjna telewizji równała do radia, a nie na odwrót.

A musimy pamiętać, że niestety scenariusz zdominowania telewizji przez radio jest o tyle możliwy, że jednak TV jako medium ma dziś większą siłę oddziaływania.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 62
x 288
Kontakt:

NIGDY - powtarzam! - NIGDY nie powinniśmy dopuścić do takiej sytuacji. Już teraz bardzo często w regionalnych oddziałach pojawiają się pozycje programowe sponsorowane przez miasta, gminy czy Urzędy Wojewódzkie. Czy uważasz, że takie programy rzetelnie kontrolują władze lokalne? NIE. W temacie o ośrodkach TVP można znaleźć informacje od użytkowników naszego forum, że w TVP Łódź pojawiają się praktycznie same takie audycje. Gdyby ośrodki zostały przekazane "w ręce" województw, myślisz, że 16 oddziałów nie byłyby uzależnione od władzy? Przeczysz samemu sobie, bo zdanie wcześniej narzekasz na upolitycznienie.
Gdzie napisałem, że te 16 oddziałów będzie mniej uzależnione od władzy? :) Powiedziałem tylko, że jestem zwolennikiem niezależnych od siebie telewizji lokalnych, niesterowanych z Warszawy. No tą chwilę 2-3 partie ogólnopolskie dostają hurtem wszystkie anteny, za to w sejmiku przy odpowiedniej koalicji swój wpływ na ośrodki TV mogłyby mieć także lokalne ugrupowania. Skoro mamy do czynienia ze stacjami publicznymi mieniącymi regionalnymi to logicznie, że powinny być sterowane przez województwa.

Co do drugiego cytatu, to proszę o wybaczenie ;)
HENSHIN!
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
x 84
x 75
Kontakt:

Tomek pisze:Jestem zdecydowanie przeciwny połączeniu TVP i Polskiego Radia, a u podstaw takiego pomysłu widzę chęć uzależnienia przez władze obu mediów, a także zwiększenie liczby stołków, które zajmą osoby, związane z taką, czy inną partia. Od zawsze zresztą byłem zwolennikiem jeszcze większego podziału mediów publicznych. W moim odczuciu TVP Info, a dokładniej ośrodki regionalnego powinny trafić w ręce Województw.
Zrozumiałem, że ubolewasz nad upolitycznieniem mediów publicznych, a tak naprawdę proponujesz, by regiony nadal były upolitycznione, ale nie na podstawie podziału sił politycznych w W-wie, a w każdym z województw. Dziwny pomysł. Byłem przekonany, że wszyscy tutaj chcielibyśmy całkowitego odsunięcia polityki od zarządzania TVP i PR (czy to centrali, czy regionów).
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 3021
x 1325

SNOL pisze:Byłem przekonany, że wszyscy tutaj chcielibyśmy całkowitego odsunięcia polityki od zarządzania TVP i PR (czy to centrali, czy regionów).
Tylko, że całkowite odsunięcie polityki jest niemożliwe. Tak jest w wielu krajach europejskich, a przecież TVP i PR, jako spółki związane ze Skarbem Państwa muszą być w jakiś sposób uzależnione od polityki. Poza tym nikt chyba nie znalazł sposobu, aby "odpolitycznić" media publiczne - chyba, że (częściowym) rozwiązaniem miałaby być prywatyzacja jednego z kanałów TVP (np. "Dwójki"), ale to już inna bajka.

Wielu z nas nt. mediów publicznych używa słowa "odpolitycznić", tylko, że ten proces (jak już wyżej wspomniałem) jest niewykonalny. Bardziej bym tu używał słowa "odpartyjnić", bo uniezależnienie mediów od partii politycznych jest bardziej możliwe.
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
x 84
x 75
Kontakt:

W takim razie pozostaje nam przyjęcie do wiadomości, że publiczne media nie będą uzależnione od decyzji prawdziwych ekspertów, którzy mogliby nimi mądrze zarządzać, ale od decyzji samozwańczych ekspertów z nadania partyjnego/politycznego. Smutna perspektywa.
Ja uważam - być może naiwnie - że może ktoś nareszcie tam zmądrzeje i polityka będzie powoli, krok po kroku odsuwana. Na pewno takiej wersji rozwoju wydarzeń nie możemy odrzucić na 100%. Ale ze mnie idealista... :) Przydałby się podobny, ale o randze ministra czy doradcy premiera.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 62
x 288
Kontakt:

SNOL pisze:Zrozumiałem, że ubolewasz nad upolitycznieniem mediów publicznych, a tak naprawdę proponujesz, by regiony nadal były upolitycznione, ale nie na podstawie podziału sił politycznych w W-wie, a w każdym z województw. Dziwny pomysł. Byłem przekonany, że wszyscy tutaj chcielibyśmy całkowitego odsunięcia polityki od zarządzania TVP i PR (czy to centrali, czy regionów).
Bądźmy szczerzy. Media publiczne zawsze będą uzależnione od władzy (tak samo jak prywatne od ich właścicieli). Stworzenie jednej spółki jeszcze bardziej pogorszy sprawę, bo nad wszystkim będzie czuwać jeden prezes i jedna rada nadzorcza. Wystarczy parę odpowiednich osób, którzy nadadzą telewizji i radiu odpowiednią linię polityczną zgodną z interesami władzy. Ponadto przybędzie więcej stołków, bo jednocześnie pozostaną prezesi i rady działów telewizyjnego (aktualnie TVP) i radiowego (PR), których będzie się łatwiej wymieniać (więcej szumu w mediach jest, gdy wymienia szefa spółki, niż jakiegoś tam dyrektora oddziału).

Podział regionalny sprawiłby, że nie wszystko idzie w ręce jednej siły politycznej. W sejmikach wojewódzkich są tworzone wszelakie koalicje, które często różnią od tych z ogólnopolskiej sceny politycznej. Skoro mamy do czynienia z regionalnymi telewizjami miło byłoby, gdyby były kierowane przez siłę polityczną z regionu.
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
x 16
x 170
Kontakt:

Post autor: Poland »

Przepraszam że odkopuje temat ale wiedząc o fuzji nadawców publicznych na Ukrainie (planowaną na 1 stycznia 2015 roku) zastanawiam się czy podobne połączenie przyjęłoby się w Polsce. Na pewno jest bardzo kosztowne bo wymaga to zmian logotypów i opraw.
Jeżeli już do takich połączeń miałoby dojść to chciałbym aby w ich wyniku Polskie Radio połączyło się z Telewizją Polską tworząc dwóch nadawców radiowo-telewizyjnych o nazwach powiedzmy PRT (Polskie Radio i Telewizja) oraz RRT (Regionalne Radio i Telewizja) z których to pierwszy skupiałby media centralne a drugi regionalne. Moim zdaniem miało to by sens ponieważ "centrala" miałaby tylko pierwszego nadawcę a tym samym nie wcinałaby się (poza ośrodkiem warszawskim) do programów ośrodków regionalnych.
Poland - Aktywnie najlepszy!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Telewizja Polska”