Wydarzenia religijne w TVP

Forum poświęcone działalności Telewizji Polskiej.
Awatar użytkownika
wislok
Junior
x 32
x 156

• zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: wislok »

Gdzie tu wpadka TVP ?
Moje ulubione stacje tv: Eurosport,Polsat Sport,Polsat News,Polsat,kanały TVP.
Moje ulubione stacje radiowe: PR1 i RMF FM
KubaBing
Obserwator
x 27
x 16

Post autor: KubaBing »

Rano również tak było w Łagiewnikach :-X
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 541
x 2585

Post autor: Karol »

To świadczy o przygłupich ludziach oraz środowisku, które te konkretne wydarzenia religijne organizuje. Na szczęście w zdecydowanej większości kościołów jest porządek.
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
x 16
x 170
Kontakt:

Post autor: Poland »

wislok pisze:
22 mar 2020, 22:44
Gdzie tu wpadka TVP ?
Chociażby w samym pokazywaniu ujęć ;)
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
wislok
Junior
x 32
x 156

Nie oglądałem, więc nie ocenię kadrowania ujęć.
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
x 40
x 155

Post autor: Kamilo »

Transmisje obrzędów Triduum Paschalnego z Jasnej Góry, planowane na 18:00 w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę, przeprowadzić ma TVP1, co oznacza kolejne zmiany w ramówce https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/m ... sja-w-tvp1
m1992
Obserwator
x 1
x 29

Post autor: m1992 »

Wbrew planom z postu powyżej, transmisje Triduum Paschalnego mają się odbyć w TVP3 (http://www.jasnagora.com/wydarzenie-13743).
Każdego dnia uroczystości będą się rozpoczynały o godzinie 18:00.
Nie mam problemu z tym że jest transmisja, a nawet jestem za, natomiast pewną kontrowersją (szczególnie dla użytkowników tego forum) może być wybór anteny do tej transmisji. Transmisje te odbędą się bowiem w całości kosztem okienek lokalnych, i do tego w porze głównych wydań regionalnych serwisów.
Wydaje mi się że stosunkowo najlepszą anteną do takiej transmisji byłoby TVP2. Byłaby owszem, kolizja z Panoramą, chociaż być może telewizja dogadałaby się z paulinami żeby liturgie były jednak o 18:30 (i tak nie ma wiernych, to nie ma aż takiej różnicy), a nawet jak nie to przesunięcie/anulacja Panoramy wydaje się najmniej inwazyjne dla widzów (albo daliby ją normalnie tyle że w TVP Info jak nieraz przy różnych meczach). Poza tym, byłaby możliwość transmisji uroczystości w HD.
Jest jeszcze jedna kontrowersja, tym razem natury liturgicznej: otóż czytałem że władze kościelne nieraz zwracały uwagę że Wigilia Paschalna powinna się zaczynać po zapadnięciu zmroku. Tak normalnie bardzo trudno jest znaleźć Wigilię Paschalną o 18, przeważnie nawet kościoły które na codzień ostatnią mszę mają o 18:00 (i nawet liturgie Triduum w czwartek i piątek także o 18), to jednak Wigilię Paschalną mają najczęściej o 20:00, znacznie rzadziej o 19:30 czy 19:00. Co niektóre bardziej popularne kościoły takie jak dominikanie na warszawskim Służewiu to mają zwykle Wigilię Paschalną nawet o 21:00, parafia mojej podstawówki wręcz o 22:00.
Rozpoczynanie tej uroczystości o 18, kiedy sam zachód słońca jest już po 19, a ciemno robi się krótko przed 20, uważa się za nadużycie liturgiczne.
Poza tym, nie wygląda żeby te liturgie były jakoś szczególnie uroczyste. Wg programu dla prasy w czwartek przewidziano na to równo godzinę, w piątek - godzinę i kwadrans, w sobotę - półtorej godziny. Jak pamiętam z lat powszednich, u mnie w parafii w czwartek trwało to powiedzmy że godzinę, ale czasem z 1h:10, w piątek gdzieś tak 1h:20-1h:30. Natomiast w sobotę moja parafia robiła liturgię prawie trzygodzinną. Parafia sąsiednia do której często chodzę wyrabiała się równo w dwie godz. i już wydawało się że jest to robione "po łebkach" (np. pominięte niektóre czytania). Te kościoły gdzie to było najbardziej uroczyste to mówiły że zajmuje im to 4-4,5 godziny (m.in. dlatego tam nie chodziłem).
Zrobienie dobrej Wigilii Paschalnej w półtorej godziny wydaje mi się zadaniem praktycznie niewykonalnym, nawet przy braku wiernych. Obawiam się że to będzie raczej fuszerka godna "Szkoły z TVP", zrobiona "na odwal się".
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
x 40
x 155

Być może będą też inne transmisje ogólnopolskie, nie tylko z Jasnej Góry. W ostatnich latach Wigilię Paschalną emitowało TVP Info i to w porach znacznie późniejszych niż 18:00. Wreszcie, sporo parafii troszczy się ostatnio o transmisje we własnym zakresie i korzysta w tym nie tylko z Internetu, lecz również z lokalnych kablówek czy rozgłośni.
Awatar użytkownika
wislok
Junior
x 32
x 156

Na jasnej Gorze są kamery zainstalowane i TVP nie ma wpływu na przebieg uroczystości.
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
x 40
x 155

Z kamerami nie sposób się nie zgodzić, ale wpływ telewizji na przebieg uroczystości to już kwestia do polemiki.
Awatar użytkownika
wislok
Junior
x 32
x 156

Oni jedynie transmitują, uzgodnienia pewnie co do godziny,,ale nie ma ingerencji w treść merytoryczną mszy św.
m1992
Obserwator
x 1
x 29

Post autor: m1992 »

Może być pośrednio ingerencja jeśli TVP zastrzegło sobie, ile czasu przeznaczają na transmisję.
Siłą rzeczy, znacznie mniej zmieścić można jeśli trzeba się zmieścić w półtorej godziny niż jeżeli dysponuje się trzema czy czterema godzinami jak na Wigiliach Paschalnych w niektórych kościołach z lat poprzednich.
Chociaż nie wiem jak w ogóle będą wyglądały Wigilie Paschalne w tym roku.
Transmisje siłą rzeczy się będą odbywać bardzo gęsto, oczywiście głównie przez internet.
Przez obecne rozporządzenie rządowe, kościoły w zasadzie nie mogą wpuścić do środka wiernych (te 5 osób to zwykle osoby zamawiające intencje, może czasem ktoś z osób aktywnych we wspólnocie parafialnej). Gdyby nie robiono transmisji, to te liturgie byłyby robione dla samych księży. :twisted:
Wiele kościołów na szybko uruchomiło u siebie transmisje mimo że dawniej nie mieli takiego zwyczaju.
Jantar
Activist
x 8
x 49
Kontakt:

Post autor: Jantar »

Kamilo pisze:
14 mar 2020, 11:24
Od poniedziałku, w dni powszednie, msza z Łagiewnik o 7:00 w TVP1, a o 20:00 z Jasnej Góry w TVP3.
Codzienna emisja mszy na TVP1 chyba zagości w ramówce na stałe. Jest wpisana na początek maja, a powtórki seriali tureckich są przesunięte o godzinę.
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
x 40
x 155

Słuszność tej decyzji zweryfikuje dopiero oglądalność po cofnięciu wszelkich obostrzeń w kościołach.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 3021
x 1325

Post autor: Trzeciak »

Specjalna oferta TVP1 na uroczystości z okazji 100 rocznicy urodzin św. Jana Pawła II:
sobota 16 maja:
*23:15 - "Nie lękajcie się - historia pewnej przyjaźni"

niedziela 17 maja:
*9:00 - "Ziarno" - "Lolek, Karol, Jan Paweł II"
*10:30 - Msza Św. z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - transmisja z Wadowic
*11:55 - "Między ziemią a niebem"
*12:40 - "Wadowickie spotkania z Janem Pawłem II"
*13:00 - Urodziłem się w Wadowicach
*14:10 - "Nie lękajcie się - historia pewnej przyjaźni"
*17:30 i 21:30 - "Cała Polska śpiewa dla św. Jana Pawła II - koncert"
*20:05 - Orędzie Kard. Stanisława Dziwisza w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II
*22:55 - "Jan Paweł II" - film biograficzny
*01:00 - "Faustyna" - film biograficzny

poniedziałek 18 maja:
*18:00 - "Santo Subito - Prorok naszych czasów" - koncert z okazji 100 lecia urodzin św. Jana Pawła II
*21:00 - Teatr Telewizji - "Powołanie"
*22:35 - "Zmartwychwstanie" - film dokumentalny
*23:40 - "Bóg nie umarł 2" - film
*01:45 - "Fatima - Cud słońca" - film biograficzny
Pozdrawiam, Trzeciak
ODPOWIEDZ

Wróć do „Telewizja Polska”