Echo24 TV (dawniej Telewizja TEDE)

Dyskusje na temat kanałów telewizyjnych działających aktualnie na polskim rynku.
Awatar użytkownika
SNOL
Immortal VIP
Posty: 3931
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Wrocław
x 274
x 323
Kontakt:

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SNOL »

Wydaje mi się, że nie widziałem nigdy na antenie TeDe żadnego programu TVL. Może odwrotna wymiana istnieje, nie wiem jak to jest w Lubinie.
Podczas lokalnego pasma TeDe emitowało wyłącznie swój logotyp, który był łudząco podobny do ówczesnego znaczka TV4. Może dlatego Ci się wydawało.

Polecam świetny artykuł "Gazety Wyborczej Wrocław" o początkach telewizji Echo, protoplasty telewizji TeDe. Najbardziej spodobał mi się ten fragment:
wroclaw.gazeta.pl pisze:Telewizja Echo: pierwsza na wschód od Łaby
... Kiedy którejś nocy, wskutek awarii, zamilkły wszystkie telefony w Echu, zdesperowany [Leszek Turowski, założyciel TV Echo, dziś prezes Telewizji Dolnośląskiej - przyp. SNOL] prosił widzów o mruganie światłami w oknach. Chciał wiedzieć, czy ktoś go ogląda. Potem kierował kamerę na widoczną z Poltegoru [z 21. piętra, najwyższego do niedawna budynku na Dolnym Śląsku - przyp.] panoramę miasta i program miał z głowy. Cały Wrocław migotał...
Niesamowite. Wiele bym dał, aby zdobyć nagranie tego wydania programu. Dużo więcej takich sentymentalnych szczegółów z pracy pierwszej na wschód od Łaby prywatnej telewizji odnajdziecie w artykule Magdy Piekarskiej z "Gazety":
http://miasta.gazeta.pl/wroclaw/1,35751 ... gn=4778157

Swoją drogą, to mam trochę archiwalnych nagrań TeDe i TVP Wrocław, ponieważ w dzieciństwie miałem okazję występować od czasu do czasu przed kamerami i mama regularnie nagrywała te programy na VHS i leżą one u mnie w formie kaset VHS. Niestety brakuje nam jakoś czasu, aby przegrać to na DVD. Odtwarzacz video już dawno się popsuł. Jak tylko zdobędę te nagrania w formie DVD, możecie być pewni, że wrzucę je na YouTuba... :)
Tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 14 lat.
michal
VIP Expert
Posty: 3106
Rejestracja: 06 sie 2008, 14:55
x 41
x 99

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: michal »

Zmieniając temat słyszałęm że w TVL swoją karierę zaczynała Agata Dzikowska. Czy wiecie kiedy to mogłobyć?
Jako ciekawostkę dodam że nie tylko ona tam zaczynała. Mój wujek w przeszłości był jednym z dyrektorów w TVN (to naprawde nie jest żart) i mówił że wielu specjalistów TVN miał zatrudnionych którzy zaczynali pierwsze kroki właśnie w Lubinie.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Mogę wiedzieć jakim dyrektorem? Imię, nazwisko, dokładna funkcja?
Awatar użytkownika
Majkell
VIP Expert
Posty: 589
Rejestracja: 26 maja 2006, 21:23
x 1
Kontakt:

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Majkell »

SNOL pisze:Polecam świetny artykuł "Gazety Wyborczej Wrocław" o początkach telewizji Echo, protoplasty telewizji TeDe.
Artykuł tradycyjnie nieobiektywny, zmanipulowany w wielu miejscach, fakty mocno naciągane - czyli tak jak zawsze, gdy GW coś pisze o P1. Niesamowite, jak zawzięte jest to medium w dowalaniu byłemu konkurentowi (Gruaso był właścicielem "Życia Warszawy").

Zwyczajnym kłamstwem jest informacja, jakoby Grauso wyposażył Echo w "lekko zdezelowany" sprzęt. To były nowiutkie urządzenia pracujące w systemie U-matic - jednym z wówczas najnowocześniejszych.

Manipulacją jest twierdzenie, że po wejściu na antenę programu P1 z lokalnych produkcji Echa pozostał tylko serwis informacyjny, magazyn turystyczny "Globtroter" i "Krzyżówka szczęścia". Są to tylko przykładowe programy - spisane notabene z mojej strony - których tytuły udało mi się po tych kilkunastu latach ustalić. Gdyby autor zadał sobie trud przeczytania także artykułu o historii P1, dowiedziałby się, że Echo (jak i inne stacje) miały każdego dnia kilkugodzinne w sumie okna na programy lokalne (zwykle 4h w ciągu dnia + noc i poranek do zagospodarowania).

Na miejscu autora tego paszkwilu przemyślałbym ponadto, jak się ma przejęcie lokalnych stacji TV przez P1 (z zachowaniem miejsc pracy i zagwarantowaniem lokalnych programów przez conajmniej 4h dziennie) do sposobu, w jaki jego pracodawca (Agora) zunifikował kupione przez siebie rozgłośnie radiowe (dziś grające jako Złote Przeboje i Roxy). Ekipa poszła na bruk, z lokalnych programów pozostały krótkie serwisy i traffiki, robione od niechcenia przy okazji lokalny zespół GW. Było radio - i praktycznie nie ma. Pozostała typowa dla Agory skrajna hipokryzja.
Dz
Obserwator
Posty: 403
Rejestracja: 07 lut 2009, 3:09
x 1

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Dz »

SNOL pisze:Podczas lokalnego pasma TeDe emitowało wyłącznie swój logotyp, który był łudząco podobny do ówczesnego znaczka TV4. Może dlatego Ci się wydawało.
Jesteś pewien? Obejrzyj jeszcze raz tego zapa:

http://www.rav.md4.pl/Rafal/z_zycia/200 ... 11tv4a.jpg

Albo tego: http://www.rav.md4.pl/Rafal/z_zycia/200 ... 11tv4c.jpg

Chyba, że ta biała czwórka po prawej z czterema czarnymi prostokątami pod spodem to logo TeDe - to wtedy faktycznie, podobieństwo do loga czwórki łudzące. :P
Awatar użytkownika
SNOL
Immortal VIP
Posty: 3931
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Wrocław
x 274
x 323
Kontakt:

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SNOL »

Aha, rzeczywiście, zgadza się, jeżeli chodzi erę logotypu z białą czwórką. Ale ja miałem na myśli czasy późniejsze, kiedy wprowadzono logo ekranowe składające się tylko z czterech kwadratów: | t | | v | | | | 4 |. Wtedy TEDE zaczęło emitować logotyp łudząco podobny do tego z głównej anteny.
Tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 14 lat.
Awatar użytkownika
SNOL
Immortal VIP
Posty: 3931
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Wrocław
x 274
x 323
Kontakt:

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SNOL »

Mam "newsa" sprzed kilku dni, który przeszedł bez echa w temacie o TeDe, a sytuacja może być szansą na odrodzenie Telewizji Dolnośląskiej poprzez uzyskanie większych funduszy na ten kanał od Polsatu:
[quote=""Press""]Program o Śląsku Wrocław w stacji Polsatu
Od września br. najprawdopodobniej Polsat Sport Extra będzie pokazywał program poświęcony klubowi piłkarskiemu Śląsk Wrocław, którego właścicielem jest Zygmunt Solorz-Żak, założyciel Polsatu.
Według ”Gazety Wyborczej Wrocław”, magazyn byłby emitowany raz w tygodniu i trwał maksymalnie godzinę. Powstawałby we współpracy z Telewizją Dolnośląską TeDe, ale pracować mają przy nim także dziennikarze Polsatu. ”To wstęp do stworzenia w przyszłości klubowego kanału, takiego jak mają największe piłkarskie firmy na świecie” – mówił o programie na łamach ”GW Wrocław” Marian Kmita, szef sportu w Polsacie.[/quote]
źródło: http://www.press.pl/newsy/pokaz.php?id=19484&rss=1
Tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 14 lat.
Awatar użytkownika
SNOL
Immortal VIP
Posty: 3931
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Wrocław
x 274
x 323
Kontakt:

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SNOL »

Znalazłem na YouTube materiał filmowy z 14 maja 1999 r., na którym bardzo młoda Monika Jagielska (dzisiaj Jagielska-Mikłos, TVP Wrocław) prowadzi "iTD" ("Informacje Telewizji Dolnośląskiej") ze studia umieszczonego na 19. piętrze najwyższego wrocławskiego dolnośląskiego wieżowca Poltegor. Na stoliku oczywiście nie zabrakło niezbędnego telefonu, a za ścianą z naklejonymi niebieskimi pasami i napisem "iTD" mieścił się newsroom TeDe:
http://www.youtube.com/watch?v=wghQJJhFv5Y#t=4m00s
Co ciekawe, w rogu widnieje logotyp "Nasza TeDe". Mamy uwiecznione pozostałości po Naszej TV. Nawet nie wiedziałem, że TeDe posiadało takie logo ekranowe. Od zawsze pamiętam okrąg wypełniony na niebiesko a na nim lekko zniekształcony napis "TeDe" z szeryfami. Mirosław Sakowicz, autor materiału, nadal pracuje jako dziennikarz w TeDe. Od niedawna prowadzi również "Informacje".

W okresie wakacyjnym w tym roku pasma regionalne TeDe na antenie Czwórki emitowano są następująco: od 7.00 do 7.55 i od 16.15 do 17.15 (w tym stale "Informacje" o 16.45 i "Temat dnia" o 17.00).
Tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 14 lat.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Tu masz zap z programu "Zoom", który pojawiał się w RTL7, Naszej TV i stacjach lokalnych pod nią podpinających się:

Obrazek Ten zap zresztą pojawił się już na tym forum, lecz w innym temacie :)
Awatar użytkownika
SNOL
Immortal VIP
Posty: 3931
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Wrocław
x 274
x 323
Kontakt:

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SNOL »

W ostatni piątek, 13 listopada ekipa Telewizji Dolnośląskiej rozmawiała z dyrektorką mojej szkoły, LO XIII we Wrocławiu. Na jednym ze zdjęć z lo13.wroc.pl można zobaczyć sprzęt używany przez reportera i kamerzystę:
http://www.lo13.wroc.pl/img/ljaron_4.jpg
Dwuosobowa ekipa TEDE nie posiada więcej sprzętu. Jeżdżą granatowym - bodajże - Fordem (podobnym z daleka do Skody Roomster) z naklejkami z logo TEDE i różnymi żółtymi napisami. Kiedyś załogi jeździły granatowymi Fordami Mondeo, teraz takimi samochodami, tylko że białymi z logo TVP, poruszają się dziennikarze TVP Wrocław.

Warto dodać, że od 11 czerwca 2009 r. TEDE nie posiada swojego teletekstu. Na stronie tede.pl nadal istnieje odnośnik do TXT, ale jest on już nieaktualny.
Tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 14 lat.
Awatar użytkownika
Maciek23
VIP Expert
Posty: 1127
Rejestracja: 05 lip 2006, 13:07
x 3
x 27

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Maciek23 »

No proszę, używają Betacamów SX. W Polsce bardzo rzadko używany system. To pewnie w spadku po Wrocławskim ATM, który przestawił się na HDCAMy i XDCAMY HD, a wcześniej chyba jako nieliczny producent w Polsce używał właśnie SX-ów. Sprzęt cyfrowy, ale taśmowy... Jak dla mnie kamery ok, ITV w ośrodkach lokalnych i centrali w Londynie ich używa do newsów.
Awatar użytkownika
gregor6
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 27 lis 2009, 21:38
Kontakt:

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gregor6 »

Ja jestem z Mazowsza ale chciałbym ,żeby taki projekt jak TV Odra był również na mazowszu .
Awatar użytkownika
Peter Parker
VIP Expert
Posty: 1235
Rejestracja: 21 wrz 2007, 22:38
Lokalizacja: 076
x 21
x 33

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Peter Parker »

No tak, przeciągnąć Odrę na Mazowsze - co to za problem... :D
Awatar użytkownika
gregor6
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 27 lis 2009, 21:38
Kontakt:

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: gregor6 »

Nie ! Ja mówiłem o nowej telewizji podobnej do Odry i działającej na podobnej zasadzie.
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

Telewizja Dolnośląska / Odra / TeDe

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

Kiedyś była TV Wisła - obecnie kanał ten nosi nazwę TVN. Niestety TV Wisła nie była nigdy dostępna na Mazowszu, tylko na południu Polski. Dlaczego? Nie wiem. Wisła (rzeka) w końcu ciągnie się przez całą Polskę.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe stacje telewizyjne w Polsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości