[TV Puls] Lekarze na start

Rozmowy o polskich serialach telewizyjnych.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 367
x 1991

Post autor: Karol » 09 mar 2018, 20:19

To dlaczego to Artrama w ubiegłym roku zgłosiła się do Urzędu Patentowego w celu zarejestrowania na siebie marki "Lekarzy na start".
Screenshot_20180309-201909.png
Tak czy siak, Puls nie ma lub nie będzie mieć praw do wszystkiego, bo jak może dowolnie dysponować znakiem towarowym bez zgody właściciela? :-)
0 x
Awatar użytkownika
Dominik
VIP Expert
x 20
x 105

Post autor: Dominik » 09 mar 2018, 21:33

Skąd takie informacje o prawach autorskich? Stacje najczęściej dostają licencję na program, a prawa pozostają u producenta. Stąd na przykład niekiedy stacja zaprzestaje powtórek danego programu, bo skończyła się licencja i nie chcą jej odnawiać. Chyba że jest to autorski program, którego czysto techniczną część powierza się zewnętrznej firmie. Tak robi TVN, ale na pewno nie Puls.
0 x
Lukasz_fox
Użytkownik

Post autor: Lukasz_fox » 12 mar 2018, 15:06

Dominik pisze:Skąd takie informacje o prawach autorskich? Stacje najczęściej dostają licencję na program, a prawa pozostają u producenta. Stąd na przykład niekiedy stacja zaprzestaje powtórek danego programu, bo skończyła się licencja i nie chcą jej odnawiać. Chyba że jest to autorski program, którego czysto techniczną część powierza się zewnętrznej firmie. Tak robi TVN, ale na pewno nie Puls.

Licencja to może jest na program, ale na serial z tego co wiem, to nie udziela się licencji - zawsze przekazuje się pełnię praw do dysponowania produktem bez ograniczen czasowych i terytorialnych. Puls przeciez może sprzedać serial (nie format), ale gotowy produkt dalej.
0 x
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2736
x 1162

Post autor: Trzeciak » 16 mar 2018, 15:24

Pozwól, że rozwieję wszelkie wątpliwości:
Screenshot_2018-03-16-14-56-43-1.png
Wybacz, ale jednak nie za wiele wiesz i radzę poczytać o prawach autorskich zanim znów zaczniesz się kłócić. ;) W ich myśli dzieło to dzieło i nie ma znaczenia czy chodzi tu o serial, o teleturniej, czy reality-show. A skoro serial jest na licencji, to TV Puls bez wiedy i zgody Artramy nie może zaproponować emisji innym stacjom i jeszcze na tym zarabiać. Wyjątkiem jest np. zniknięcie z rynku firmy produkującej program/serial, wtedy - jeśli program/serial nie jest na formacie zagranicznym - pełnię praw może przejąć nadawca.
0 x
Pozdrawiam, Trzeciak
Lukasz_fox
Użytkownik

Post autor: Lukasz_fox » 17 mar 2018, 19:21

Trzeciak pisze:Pozwól, że rozwieję wszelkie wątpliwości:
Screenshot_2018-03-16-14-56-43-1.png

Wybacz, ale jednak nie za wiele wiesz i radzę poczytać o prawach autorskich zanim znów zaczniesz się kłócić. ;) W ich myśli dzieło to dzieło i nie ma znaczenia czy chodzi tu o serial, o teleturniej, czy reality-show. A skoro serial jest na licencji, to TV Puls bez wiedy i zgody Artramy nie może zaproponować emisji innym stacjom i jeszcze na tym zarabiać. Wyjątkiem jest np. zniknięcie z rynku firmy produkującej program/serial, wtedy - jeśli program/serial nie jest na formacie zagranicznym - pełnię praw może przejąć nadawca.

Ja się nie kłócę z nikim, dyskusja to nie kłótnia. Akurat nieco wiem o prawach autorskich ;) Myślę, że trochę więcej ;) Nikt tu nie neguje dzieła. Nie doczytałeś chyba o co chodziło - nie o sprzedaż, tylko o wykorzystanie w innej stacji dekoracji, za którą Puls zapłacił. I nie masz racji - wszystko zależy od umowy produkcyjnej. Zwykle w każdej umowie Producent przekazuje pełnię praw Emitentowi. Wierz mi, tak jest.

I każdy nowy serial jest formatem. Nie inaczej. Puls może sprzedać serial, nie Artrama. Wiem, bo był prezentowany w Cannes do sprzedaży i to nie przez firmę p. Lampki tylko przez Puls.
0 x
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2736
x 1162

Post autor: Trzeciak » 19 mar 2018, 14:39

Lukasz_fox pisze: Ja się nie kłócę z nikim, dyskusja to nie kłótnia.
Forsowanie bzdur i zaprzeczanie faktom autentycznym udowdnionym czarno na białym można podpiąć pod pojęcie kłótni. ;)
Lukasz_fox pisze:Nikt tu nie neguje dzieła. Nie doczytałeś chyba o co chodziło - nie o sprzedaż, tylko o wykorzystanie w innej stacji dekoracji, za którą Puls zapłacił.
I to nie powinno dziwić, bo należy do Artramy, a nie TV Puls, a to, że stacja zapłaciła za serial, nie znaczy, że będzie zarabiać na tym, że użyto scenografię w innych serialach. Jakoś nie słyszałem, by Polsat i TVP z tego tytułu miały mieć dodatkową kasę, dlatego, że sceneria jest wykorzystana w serialu TV Puls.
Lukasz_fox pisze: I nie masz racji - wszystko zależy od umowy produkcyjnej. Zwykle w każdej umowie Producent przekazuje pełnię praw Emitentowi. Wierz mi, tak jest.
Sprawdziłem u źródła, i wszystkie produArie Artramy są formatami Artramy, a nie ani TVP, ani Polsatu. Nawet sama TVP może tylko sprzedać do emisji gotowe odcinki (a nie licencję na produkcję) tylko jednego serialu tej firmy, czyli emitowanego kilka temu serialu pt. "Wszystko przed nami" więc wcale nie jest tak jak piszesz.
Lukasz_fox pisze:I każdy nowy serial jest formatem. Nie inaczej.
I kolejna bzdura. "Klan" realizowany od początku także przez TVP przez prawię dekadę nie był formatem TVP. Podobnie było z "M jak miłość". Poza tym radzę zapoznać się z definicją formatu telewizyjnego, zamiast ot tak używać tego pojęcia.
Lukasz_fox pisze:Puls może sprzedać serial, nie Artrama. Wiem, bo był prezentowany w Cannes do sprzedaży i to nie przez firmę p. Lampki tylko przez Puls.
TV Puls może sprzedać tylko prawo do emisji gotowych odcinków, które zostały wyemitowane na antenie, a nie licencję na produkcje serialu w innych krajach. To zupełnie dwie inne kwestie. Dla przykładu Rochstar licencję na produkcję polskej edycji "Curvy Supermodel" ("#Supermodelki plus size") Armozy kupił w październiku 2016 roku, Polsat podpisał z Rochstarem umowę na produkcję w grudniu tego samego roku, a w czerwcu 2017 roku stacja jeszcze kupiła odcinki niemieckiej edycji programu do emisji.
0 x
Pozdrawiam, Trzeciak
Lukasz_fox
Użytkownik

Post autor: Lukasz_fox » 21 mar 2018, 16:32

Oczywiście, że może sprzedać prawo do gotowych odcinków, nie do formatu - bo format i pomysł jest Artramy. Tego nikt nie neguje. Fakty są zawsze autentyczne to tak na marginesie. Nie forsuje bzdur, tylko mowię jakie są fakty. Producent przekazuje pełnię praw na Emitenta, jeśli masz wątpliwości zobacz jakąkolwiek umowę produkcyjną. Jakby Emitent nie otrzymywał pełni praw od producenta to mijałoby się to z celem. Bez pełni praw nie byłaby możliwa emisja. To nie jest udzielenie licencji na serial - to jest dopiero bzdura. Uważasz że Artrama udziela licencji Pulsowi na serial? Dobre, powodzenia w takim mysleniu ;)
I tak - Puls ma prawa do scenografii - sprawdzone u źródła.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2018, 16:39 przez Trzeciak, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Skasowałem bezsensowne cytowanie.
0 x
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2736
x 1162

Post autor: Trzeciak » 21 mar 2018, 16:42

Lukasz_fox pisze:To nie jest udzielenie licencji na serial - to jest dopiero bzdura. Uważasz że Artrama udziela licencji Pulsowi na serial? Dobre, powodzenia w takim mysleniu ;)
Jak to nie jest? Jakie bzdury: https://sjp.pl/licencja
0 x
Pozdrawiam, Trzeciak
Lukasz_fox
Użytkownik

Post autor: Lukasz_fox » 13 wrz 2018, 20:39

Trzeciak pisze:
Lukasz_fox pisze:To nie jest udzielenie licencji na serial - to jest dopiero bzdura. Uważasz że Artrama udziela licencji Pulsowi na serial? Dobre, powodzenia w takim mysleniu ;)
Jak to nie jest? Jakie bzdury: https://sjp.pl/licencja
Dawno mnie tu nie było, ale sie ustosunkuje. Artrama, podobnie jak inni producenci sprzedaje wszelkie prawa, również zależne do serialu; nie udziela licencji. Tak to wygląda.
0 x
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2736
x 1162

Post autor: Trzeciak » 13 wrz 2018, 21:20

Gdyby tak było, to "Barwy Szczęścia", czy "Na dobre i na złe" TVP mogłaby sprzedawać jako format, a tak nie jest. ;) Poza tym nazwy seriali to znaki towarowe Artramy, a nie stacji. Tak wynika z Urzędu Patentowego RP.
0 x
Pozdrawiam, Trzeciak
AlinkAAA
Użytkownik

Post autor: AlinkAAA » 02 cze 2019, 16:51

Bardzo fajny serial, niestety nie oglądałam go od początku, dopiero coś koło 30 odcinka...
Słyszałam, ze będą bo emitować znowu od początku, prawda?
Mam nadzieję, że tym razem znajdę czas na każdy odcinek :) Uwielbiam Piotra :)
0 x
Awatar użytkownika
PPM
VIP Expert
x 13
x 24

Post autor: PPM » 02 cze 2019, 18:14

Tak, to prawda. Emisja od jutra o godzinie 13.30 i 14.10. Od wtorku 4 czerwca odcinek o godzinie 13.30 to powtórka z dnia poprzedniego. Ale przecież wiesz :)
0 x
AlinkAAA
Użytkownik

Post autor: AlinkAAA » 06 cze 2019, 0:02

tak, wczytałam się w forum i kilka artykułów i zgadza się :) i oglądam od poniedziałku. Zabawne, bo nigdy nie wiedziałam jak Zuza i Piotr się poznali, fajnie tez poznać historię innych bohaterów od początku... teraz widzę ile łatwiej jest ich polubić oglądając serial od początku, a nie od środka :P Lekarze na start to dla mnie jeden z fajniejszych seriali na pulsie
0 x
Majka2312
Użytkownik

Post autor: Majka2312 » 06 cze 2019, 22:17

Ja akurat dowiedziałam sie dopiero dziś, że puszczają powtórki! Uwielbiam ten serial i z chęcią sobie go zobaczę jeszcze raz;)
0 x
Awatar użytkownika
Nina
VIP Expert
x 135
x 248

Post autor: Nina » 07 cze 2019, 21:45

Chętnie bym obejrzała od początku, bo też się włączyłam dość późno, a serial bardzo mi się podobał, ale godzina powtórek, jak dla mnie, fatalna, niestety.
0 x
Drugi raz nie zrobisz pierwszego wrażenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Seriale polskie”