[Netflix] 1983

Rozmowy o polskich serialach telewizyjnych.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 55
x 258
Kontakt:

[Netflix] 1983

Post autor: Tomek » 24 lis 2018, 4:39

Właśnie patrzę i Agnieszka Holland występuje w serialu tylko jako reżyserka, jako jedna z wielu (tak jak np. w House of Cards). Nad całością produkcji stał autor scenariusza, którego dorobek nie powala:
https://www.imdb.com/name/nm2982080/
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Dominik
VIP Expert
x 20
x 108

[Netflix] 1983

Post autor: Dominik » 24 lis 2018, 9:54

Lepiej chyba było zostawić stworzenie serialu Polakom. Netflix uznał chyba jednak, że polscy twórcy nie poradzą sobie ze stworzeniem serialu premium. Trochę stracona szansa.
0 x
Jordi
VIP Expert
x 1409
x 1660

[Netflix] 1983

Post autor: Jordi » 25 lis 2018, 0:17

A Onet chyba wystawia najlepszą ocenę serialowi. Recenzentka wręcz uważa, że czepiono się drewnianych dialogów i aktorstwa, tak samo jak czepiano się o głównego w "Ślepnąc od świateł" , a jej zdaniem taki był zamysł, że przez 20 kolejnych lat ludzie przez reżim stali się nieczuli i bez charakteru.

No no bardzo różne recki to rzadkość. Tym bardziej ciekawi mnie jak na mnie zadziała ten serial :)
0 x
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 55
x 258
Kontakt:

[Netflix] 1983

Post autor: Tomek » 25 lis 2018, 14:55

A tutaj (początkowo dość czepialska) recenzja youtuberki, która uważa, że polskie media zbyt łagodnie podchodzą do oceny serialu (twierdzi, że obejrzała produkcję dwa razy):
Podobno scenariusz powstawał w języku angielski (tego można było domyśleć się po narodowości scenarzysty) i został przełożony na polski w wrażliwością google translatora... drugi japońsko-polski Avalon? :rolleyes:

Jeszcze co do recenzji naekranie mnie najbardziej boli ten fragment:
Wizja świata nakreślona przez scenarzystę Joshua Longa jest na pierwszy rzut oka ciekawa. Warszawa z ogromną dzielnicą wietnamską prezentuje się świetnie. Szkoda tylko, że autor nie pokusił się o dopracowanie swojego pomysłu. Z jednej strony w 2003 roku ludzie mają telefony komórkowe, skanery, komputery, a z drugiej po ulicach śmigają wyłącznie stare polonezy i maluchy. Punktem przełomowym był rok 1983, gdy doszło do zamachów, i to jest ciekawy pomysł, ale kompletne pominięcie takich osób jak Wałęsa, Kuroń czy Mazowiecki. Jakby wszyscy wyparowali. Słowem nikt nie wspomina Solidarności. Fajnie by było, gdyby takie detale zostały dopracowane.
Twórcy mieli szansę zabawić się i pomyśleć, jakby mogłyby wyglądać futurystyczne (z perspektywy 1983 roku), ale nadal prl-owskie wersje Poloneza i Malucha. Zamiast tego jednak dali stare rzęcha... na tle wielkich nowoczesnych wieżowców? :(.
0 x
HENSHIN!
Jordi
VIP Expert
x 1409
x 1660

[Netflix] 1983

Post autor: Jordi » 30 lis 2018, 23:03

Obejrzałem dwa epy na razie i może faktycznie daleko do urwania pupy, ale też tragedii strasznej nie ma jak to wieścili niektórzy recenzenci jakie dno, drewno i kupa mułu...

Faktycznie dialogi czasami są strasznie pretensjonalne, jak i Musiał jest drewniany (Olszówka niestety też momentami boli wręcz), ale z drugiej strony mamy Więckiewicza, Wichłacz bardzo fajną moim zdaniem, Zborowskiego mi szkoda,
[ Spoiler ]
...

Także produkcyjnie jak na niezbyt powalający budżet jest okej... I wcale nie jest nudno totalnie. Owszem są dłużyzny, ale ogólnie jakiejś wielkiej nudy nie odczułem (a za to niby 2 pierwsze epy oberwały, że nuda totalna).
0 x
adik1148
Użytkownik
x 9

[Netflix] 1983

Post autor: adik1148 » 01 gru 2018, 8:56

A ja rozczarowałem się bardzo pozytywnie po tych wszystkich złych recenzjach ;D klimat, akcja , historia bardzo wciągająca , czasami przerażająca , interesująca
0 x
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 406
x 2232

[Netflix] 1983

Post autor: Karol » 02 gru 2018, 11:14

Obejrzałem tylko 20 minut serialu, ale nie z powodu fabuły czy gry aktorskiej, a po prostu musiałem zająć się dzieckiem :-) Więckiewicz sprawdza się w swojej roli, zdjęcia mistrzowskie - operator kamery ma talent, za co zresztą w swojej karierze był chwalony. Na temat fabuły wypowiem się wkrótce, jednakże jak dla mnie zapowiada się całkiem dobrze. Dobrym pomysłem jest wpierw obejrzeć i potem skonfrontować z recenzjami krytyków, nie na odwrót. Najgorzej jest zasiąść przed telewizorem ze złym nastawieniem do dialogów i reżyserki...

Dialogi moim zdaniem to nie kwestia przekładu scenariusza z angielskiego na polski, a prezentowanej rzeczywistości politycznej. Przypomnijcie sobie gadkę Towarzyszy z PZPR w wystąpieniach telewizyjnych czy konwencjach partii :-)

PS. TVP1 pojawia się w serialu jako TP1. Co ciekawe nie z "Dziennikiem Telewizyjnym", a "Wiadomościami" :-P
0 x
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 55
x 258
Kontakt:

[Netflix] 1983

Post autor: Tomek » 02 gru 2018, 13:10

Obejrzałem pierwszy odcinek - na razie takie sobie. Bolą przede wszystkim dialogi, które brzmią w dużej części sztucznie, usilnie napisane są w taki sposób, aby brzmiały poważnie, albo mądrze (pierdolenie o prawdzie). Samo aktorstwo jest w większości na poziomie jakiegoś Lombardu z Pulsu (czyli da się obejrzeć), choć zdarzają się gorsze momenty - na przykład ze strony matki tego zabitego studenta (choć to chyba wina jej wypowiedzi jakby wyciągnietej z jakieś telenoweli).

No i w sumie cała fabuła pierwszego odcinka nie wywołuje chęci poznania tajemnicy (tajemnic?), postacie już na tym etapie są jasno przedstawienii i w sumie wiadomo, kto jest kto w tej historii (nie licząc może jednego bohatera, ale to chyba tylko moje marzenia). Momentami jest nawet przewidywalnie, gdy profesor daje papiery swojemu studentowi -
[ Spoiler ]
Na szczególny plus - logo TP1 :)
Na szczególny misus - strzelanie w twarz Orwellem - jakby tytuł serialu nie był wystarczającym nawiązaniem do książki 1984, twórcy muszą nam to uświadomić okładką, jacy to są ambitni ;)
Karol pisze:Dialogi moim zdaniem to nie kwestia przekładu scenariusza z angielskiego na polski, a prezentowanej rzeczywistości politycznej. Przypomnijcie sobie gadkę Towarzyszy z PZPR w wystąpieniach telewizyjnych czy konwencjach partii :-)
Twierdzisz, że wszyscy w PRL gadali na codzień jakby mieli kij w tyłku? A może jeszcze pierniczyli o narodzie, który potrzebuje lwa po angielsku :lol:
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 406
x 2232

[Netflix] 1983

Post autor: Karol » 02 gru 2018, 13:17

Nie wszyscy w ten sposób pierniczyli, ale serial raczej ma ukazywać mroczność PRL, państwo policyjne, totalitarne, straszne, a nie być nową wersją "Alternatywy 4" :-) Polecam obejrzeć "Opowieść Podręcznej" Hulu i posłuchać tamtejszych dialogów. Porównywalna głębokość osadzenia kija :-)
0 x
Awatar użytkownika
N-O-R-O-N
User of the Year 2014!
x 472
x 647

[Netflix] 1983

Post autor: N-O-R-O-N » 02 gru 2018, 13:53

A tak Holland reaguje na krytykę :lol:
Obrazek
0 x
#TVPZaMurem :twisted:
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 55
x 258
Kontakt:

[Netflix] 1983

Post autor: Tomek » 02 gru 2018, 14:01

@Karol ja po prostu w dialogach nie przesadzałbym ani w jedną, ani drugą stronę ;).

Poza tym wstrzymałbym się z oceną końcową dialogów do ostatniego odcinka. Bo jak na razie obejrzałeś 20 minut, a jeden cały epizod :lol:.
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Pzet
Obserwator
x 46

[Netflix] 1983

Post autor: Pzet » 02 gru 2018, 15:20

Ja jestem po trzech odcinkach i jak na razie jest nieźle. Jestem w stanie uwierzyć, że tak mógłby wyglądać PRL, gdyby sytuacja pozwoliła mu przetrwać trochę dłużej. Podoba mi się to wymieszanie takiego typowego socjalistycznego wzornictwa z nowoczesnością. W którejś recenzji czepiano się motoryzacji - że na ulicach same polonezy i maluchy. Owszem jest sporo polonezów, ale dominuje model Caro, który był produkowany do 2002 r., więc jak najbardziej pasuje. Są też inne samochody, w jednej ze scen pojawia się nawet małoseryjna Syrena AMZ. Gryzie jedynie, że za limuzyny dygnitarzy służą głównie stare wołgi. Nie czepiałbym się też braku odnotowania w serialu Wałęsy czy Kuronia. W końcu to historia alternatywna, w której ci ludzie nie odegrali większej roli, albo w ogóle nie istnieją. Zresztą tak samo nie wspomniano (przynajmniej w trzech pierwszych odcinkach) Jaruzelskiego i Kiszczaka - wszystkie postacie w serialu są fikcyjne.

Co do dialogów, momentami faktycznie są nieco sztuczne i drętwe, ale jakoś mi to nie przeszkadza. Nie wiem czy to był efekt zamierzony, ale pasują one do świata serialu, w którym bohaterowie to ludzie silnie indoktrynowani, w szczególności Kajetan.
0 x
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 406
x 2232

[Netflix] 1983

Post autor: Karol » 02 gru 2018, 16:20

Największe drewno jest w trailerze serialu. I chyba tyle obejrzała większość recenzentów :-)
0 x
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 55
x 258
Kontakt:

[Netflix] 1983

Post autor: Tomek » 02 gru 2018, 17:17

Mówi to ktoś, kto obejrzał kawałek serialu... czy to nie jest hipokryzja i O ZGROZO!!!... hejcik? "It's absolutely disgusting!". Zawiodłem się na tobie ;).
0 x
HENSHIN!
Awatar użytkownika
CaptainMorgan
VIP Expert
x 11
x 125

[Netflix] 1983

Post autor: CaptainMorgan » 02 gru 2018, 18:04

Ja jestem po 1 odcinku, rewelacji nie ma, ale zamierzam dalej oglądać. Zaczynam mieć jednak przesyt Więckiewicza - tej jesieni było go wyjątkowo dużo - filmy "Kler", "7 uczyć", "Jak pies z kotem", do tego seriale "Ślepnąć od świateł" i teraz "1983", a za chwilę przecież "Odwróceni".
0 x
ODPOWIEDZ

Wróć do „Seriale polskie”