Technologia DVB-T2

Aktualna sytuacja na rynku DVB-T w Polsce, plany rozwoju, odbiór kanałów telewizyjnych, pytania techniczne...
m1992
Junior
Posty: 1046
Rejestracja: 12 cze 2018, 20:54
x 22
x 198

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: m1992 »

Prawy pisze: 11 paź 2021, 18:23 Recz wiadoma, że nie wszyscy dostawcy kanałów umieszczą swoje programy na multipleksach w standardach wysokiej rozdzielczości (już po przejściu na "dwójkę"). Kanałów będzie więcej w eterze ale nie wszystkie HD+. A HD+ pozostaje dla kablówek i płatnej satelity według niektórych nadawców. Tak jest i tak za pewne będzie, chyba że wprowadzą jakieś wymagania, co do minimalnej rozdzielczości nadawanego obrazu, z racji większej pojemności multipleksów od upgrade'u w połowie 2022 roku.

HD+ - ogólnie rozdzielczości większe od SD.
Ja słyszałem że właśnie będzie przymus od KRRIT że każdy kanał naziemny po wprowadzeniu T2 ma nadawać minimum w HD. Nie wiem tylko, czy 720p (a'la Viaplay :P ) "się liczy".
pasjonat
Obserwator
Posty: 360
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:46
x 89
x 93

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pasjonat »

Ja bym chhciał, żeby każdy kanał nadawał w 1920x1080.
Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

A ja się obawiam, że KRRiT znów poleci na ilość, nie na jakość i ogłosi konkursy na kolejne miejsca w multipleksach - trzeba przecież ratować TV Republika, wPolsce, itp.
Awatar użytkownika
mateusz_71
VIP Expert
Posty: 3434
Rejestracja: 08 cze 2013, 9:46
Lokalizacja: Wrocław
x 368
x 245
Kontakt:

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mateusz_71 »

m1992 pisze: 13 paź 2021, 22:10
Prawy pisze: 11 paź 2021, 18:23 Recz wiadoma, że nie wszyscy dostawcy kanałów umieszczą swoje programy na multipleksach w standardach wysokiej rozdzielczości (już po przejściu na "dwójkę"). Kanałów będzie więcej w eterze ale nie wszystkie HD+. A HD+ pozostaje dla kablówek i płatnej satelity według niektórych nadawców. Tak jest i tak za pewne będzie, chyba że wprowadzą jakieś wymagania, co do minimalnej rozdzielczości nadawanego obrazu, z racji większej pojemności multipleksów od upgrade'u w połowie 2022 roku.

HD+ - ogólnie rozdzielczości większe od SD.
Ja słyszałem że właśnie będzie przymus od KRRIT że każdy kanał naziemny po wprowadzeniu T2 ma nadawać minimum w HD. Nie wiem tylko, czy 720p (a'la Viaplay :P ) "się liczy".
Prawie. ;-) Nie KRRiT, ale UKE zobowiązuje nadawców z MUX1-MUX3 do nadawania w rozdzielczości 1920x1080p lub 1280x720p. Jest to wiążące, wpisane w decyzje rezerwacyjne. Oczywiście jest też możliwość, że nadawca nie udostępni sygnału FHD/HD i w NTC będzie można oglądać kanał SD upscalowany do HD.
Awatar użytkownika
AtoMan
VIP Expert
Posty: 3745
Rejestracja: 06 maja 2007, 21:39
x 88
x 578

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: AtoMan »

A ja się tego nie "obawiam", bo uważam, że to bardziej niż pewne - w końcu miejsca teoretycznie powinno być więcej. Inna sprawa, że ta zmiana nastąpi na dobrą sprawę za parę miesięcy, a nie wiemy jeszcze praktycznie nic na ten temat. Zmieni się układ kanałów? Będzie więcej multipleksów, czy np. dotychczasowe wszystkie wrzuci się w jeden?
dość
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
Posty: 6206
Rejestracja: 30 sie 2007, 13:43
x 144
x 599

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamilo »

Obecna KRRiT jest tak niemrawa, opieszała i upartyjniona, że trudno o gorszy moment na tę zmianę technologii i ewentualne konkursy. Czuję, że w przyszłym roku będzie dno dna.
Kamilx
Obserwator
Posty: 679
Rejestracja: 14 maja 2012, 19:09
x 432
x 27
Kontakt:

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamilx »

AtoMan pisze: 13 paź 2021, 22:49 Zmieni się układ kanałów? Będzie więcej multipleksów, czy np. dotychczasowe wszystkie wrzuci się w jeden?
Zgodnie ze zmienionymi decyzjami rezerwacyjnymi UKE będzie następujący skład:
- MUX1 - 8 obecnych kanałów w HD
- MUX2 - 8 obecnych kanałów w HD
- MUX3 - kanały HD <- brak zdefiniowania ilości kanałów (prawdopodobnie 6 obecnych kanałów w HD + 2 kanały HD z obecnego multipleksu testowego TVP)
- MUX4 - kanały HD <- brak zdefiniowania ilości kanałów
- MUX8 - przejdzie na DVB-T2 w terminie późniejszym; brak zapisów w decyzji rezerwacyjnej

Pojemność MUX1, MUX2 i MUX3 - ok. 36 Mbit/s, w przypadku MUX4 powyżej 40 Mbit/s

Częstotliwości nowych multipleksów (MUX5 i MUX6) zostaną uwolnione 1 lipca 2022 r. Dopiero od tej daty KRRiT i UKE będą mogły wszcząć odpowiednie procedury. TVP składała w poprzednim roku wniosek o wydanie decyzji rezerwacyjnej MUX5, ale KRRiT odmówiła ze względu na zajęte częstotliwości.
Awatar użytkownika
Michał56
Poster
Posty: 1683
Rejestracja: 12 sie 2017, 11:40
Lokalizacja: Kraków
x 548
x 366

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Michał56 »

Kiler pisze: 07 paź 2021, 9:43 https://[link zakazany]/artykul/d ... t-mediow_1

Straszą, że ponad 2 mln ludzi może stracić dostęp do telewizji. W sumie mnie to nie dziwi. Wiele osób ma starsze telewizory (w tym ja :D). Jakby to sprowadzało się tyko do wymiany dekodera to może nie byłoby takiego dramatu ekonomicznego, ale zakup nowego telewizora, nawet najprostszego to już spory koszt.
Ja też siedze dalej na 21 calowym kineskopowym samsungu z 2007roku :P Działa więc szkoda mi zmieniać. Ciekawe czy pójdzie w tej nowszej technologii z nowym dekoderem. :evil:
^-^
pasjonat
Obserwator
Posty: 360
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:46
x 89
x 93

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pasjonat »

Kup nowy telewizor, polecam.
Szkoda oczów i uszy bo zwykle mają mały obraz i dość słaby dźwięk.
Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Awatar użytkownika
Michał56
Poster
Posty: 1683
Rejestracja: 12 sie 2017, 11:40
Lokalizacja: Kraków
x 548
x 366

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Michał56 »

Nie. Słaby dźwięk przeważnie mają te nowe przez proby upchania głośników w tak małej obudowie. :)
^-^
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Pełna zgoda. Dziś jakość obrazu w telewizorach to bajka, jednak dźwięk jest na poziomie smartfona.

Miałem Samsunga Plano z dość dużymi głośnikami po bokach, który dudnił całą chatą, a dziś w LED nawet nie wiem, gdzie są one umieszczone. W praktyce trzeba sobie kupować soundbary, by wyjść z tego całego skoku technologicznego z twarzą.

Większość telewizorów bez cyfrowych uzdatniaczy, nie wychodzi swoją podstawową funkcjonalnością poza zwykle STEREO, więc w tym obszarze świat stoi w miejscu od dawna. Wszelkie dekodery Dolby przydają się dopiero przy podłączaniu dodatkowych urządzeń typu kino domowe, głośniki 5.1 od komputera czy wspomniane soundbary. Tylko wtedy widać różnicę pomiędzy szalonym pamiętanym jeszcze z analogu STEREO NICAM, a Dolby Digital dostępnym teraz wszędzie w cyfrze.
Awatar użytkownika
Prawy
Użytkownik
Posty: 118
Rejestracja: 02 paź 2021, 14:49
Lokalizacja: Polska
x 18
x 18
Kontakt:

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Prawy »

Michał56 pisze: 17 paź 2021, 16:46 Ja też siedze dalej na 21 calowym kineskopowym samsungu z 2007roku :P Działa więc szkoda mi zmieniać. Ciekawe czy pójdzie w tej nowszej technologii z nowym dekoderem. :evil:
Jeżeli ten stary TV posiada np. eurozłącze i będziesz miał zakupiony dekoder DVB-T2 ze złączem SCART (inaczej EURO), to możesz oglądać TV cyfrową po zmianie w 2022 roku. Przecież nowy sygnał obsługuje dekoder i tylko przesyła dźwięk i obraz do telewizora, oczywiście o oglądaniu w jakości HD wiadomo, można zapomnieć przy takim sprzęcie.

Jak dekoder będzie miał obsługę pamięci USB z filmami i muzyką - to też od biedy można posłuchać/pooglądać coś.

PS:
Jedyny minus takiego zabytku to waga, mała przekątna kineskopu (jak na dzisiejsze standardy) no i brak nowych złączy np. HDMI. Niedługo może zabraknąć przejściówek w produkcji na stare złącza audio i video.
Co do trzymania już takiego zabytku, to mam dziwne wrażenie, że dalej siedzisz na kompie z lat 90-tych i LAN 10M na koncentryku ;-)
Awatar użytkownika
Michał56
Poster
Posty: 1683
Rejestracja: 12 sie 2017, 11:40
Lokalizacja: Kraków
x 548
x 366

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Michał56 »

@Prawy Komp akurat duzo nowszy. :P
A tv szkoda zmieniać, skoro działa. Myśle, że przeżyje jeszcze te nowsze obecnie sprzedawane. Teraz już produkują dziadostwo które ma tylko przetrwać gwarancje. I to niestety w każdej półce cenowej. ;)
^-^
pasjonat
Obserwator
Posty: 360
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:46
x 89
x 93

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pasjonat »

Większość telewizorów przy H.264/ AVC DVBT ucina boki ekranów z dołu, z góry, po lewym i po prawym boku, pewnie wina kodeku, tylko niektóre telewizory mają funkcje żeby włączyć pełny obraz w ustawieniach menu, a na szczęście z HEVC i 50 klatek na sekundę nie ma tego uciętego ekranu przy 1920x1080 czyli wszystkie telewizory z pełnym ekranem, nawet tych gdzie nie ma w ustawieniach tej funkcji.



Zobaczcie tvp 1- h.264/avc ekran ucięty

Zobaczcie tvp polonia HD hevc test. h.265/hevc ekran pełny

Widać to w wiadomościach tvp paski jak emitują itd... bloki video, zrobiłem test przy telewizorze i to widać, nawet linijką zmierzyłem początek lub koniec gdzie znajduję się pasek przy wiadomościach i widać te różnicę, przy blokach video gdzie jest live z reporterem i inne.



Można zobaczyć to przy równoległych emisjach tvp1- tvp polonia.

Ciekawe dlaczego tak jest? 
Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Awatar użytkownika
kacper3100
VIP Expert
Posty: 11435
Rejestracja: 06 lut 2016, 9:13
x 946
x 2199

Technologia DVB-T2

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacper3100 »

Po przejściu na standard DVB-T2 kanały TVN, TVN7 i TTV będą nadawane w naziemnej telewizji w jakości HD, jednak Metro wciąż pozostanie w jakości SD...
https://[link zakazany]/m/artykul/n ... v-metro-hd
ODPOWIEDZ

Wróć do „DVB-T w Polsce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości