Boże Narodzenie w radiu dawniej

Dyskusje o polskich i zagranicznych rozgłośniach radiowych, w tym także lokalnych oraz internetowych.
Grzelich1996
Junior

Boże Narodzenie w radiu dawniej

Post autor: Grzelich1996 » 23 gru 2019, 20:53

Jako, iż już jutro jest wigilijny wtorek, a już znane są oferty stacji radiowych w Polsce na 24-26 grudnia (będą dominować kolędy i piosenki świąteczne, zwłaszcza w PR, RMF FM i Radiu ZET), to zakładam nowy wątek.

W Internecie (nie tylko na tutejszym forum) można akurat przejrzeć informacje o sytuacji ramówek z okazji Bożego Narodzenia w polskich stacjach radiowych od ok. 2005-6 roku.

A jak wyglądało to dawniej? Z tego, co ostatnio czytałem w Echu Katolickim (jest to tygodnik ukazujący się w diecezji siedleckiej), to w jednym z artykułów jakaś pani w wieku ok. 70 lat wspomniała, że w Wigilię, 24 grudnia, gdzieś w pierwszej połowie lat 50-tych jeden z jej rodziców wyłączył "kołchoźnik" (tj. głośnik radiowęzłowy, który z dzisiejszego Programu I Polskiego Radia nadawał jakieś piosenki radzieckie z socrealistycznymi przesłaniami), by nie zakłócić spokoju tradycyjnej kolacji wigilijnej, a kolędy w Polskim Radiu usłyszeć można było dopiero po październikowej odwilży 1956 roku.

O ile wiem, przed II wojną światową Polskie Radio emitowało w Boże Narodzenie także różnego rodzaju programy kolędowe i świąteczne. Przypuszczam też, że nawet w latach 80-tych (także i wcześniej) i 90-tych stacje radiowe w Polsce w Boże Narodzenie także emitowało kolędy. Przecież dużo swoich albumów kolędowych (i nie tylko) wydali m.in. Krzysztof Krawczyk oraz zespoły Śląsk i Mazowsze (te zespoły, z racji prezentowania ludowego repertuaru muzycznego, tym bardziej).
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
ODPOWIEDZ

Wróć do „Radio”