Strona 1 z 1

Stacje miejskie z RTCN'ów - lepszy pomysł niż emisja z obiektów typu RON?

: 27 maja 2020, 14:54
autor: Poland
Ostatnio przeglądając wykazy częstotlowości radiowych zaobserwowałem że na przykład w Katowicach używa się Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego do emisji stacji miejskich typu VOX FM czym zazwyczaj chociażby w Krakowie zajmują się Radiowe Obiekty Nadawcze. Chciałbym zatem zapytać się czy z odbiorczego i technicznego punktu widzenia ma to sens ,- niie jestem bowiem w stanie wyobrazić sobie czy podobny patent jaki jest w przypadku Kosztowów wypalił by też w przypadku chociażby Chorągwicy. W Krakowie na takiej zamianie na pewno skorzystałoby nadawane ze Skawiny Radio Wawa a także stacje z RON na ulicy Malczewskiego (w tym i przede wszystkim wspomniany VOX FM) które to zasięgiem wychodzą poza miasto.

Radiowe Obiekty Nadawcze vs. RTCN-y

: 27 maja 2020, 15:05
autor: Karol
Uważam, że są na świecie osoby, którzy dużo lepiej ode mnie czy od Ciebie znają się na radiodyfuzji. Są też różne instytucje w Polsce typu Krakowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej, które zajmują się przyznawaniem częstotliwości, określaniem zasięgów, wyznaczaniem obiektów do retransmisji danego programu radiowego. Nie wspominając o mnogości operatorów masztów - dla telewizji jest to względnie uproszczone, bo stacjami nadawczymi zarządza głównie Emitel, jednak radio to bardziej złożony pod tym względem produkt, nadawaniem zajmują się zarówno monopoliści na rynku, jak również przede wszystkim nadawcy samodzielnie.

Dodajmy do tego konieczność uzgadniania częstotliwości oraz mocy nadaników na szczeblu międzynarodowym, by - jeśli dany obiekt znajduje się w pobliżu granicy państwa - nie zakłócać radiofonii u naszych sąsiadów. Nie wspomnę o nakładaniu się częstotliwości w sąsiadujących ze sobą aglomeracjach w samej Polsce.

Ja się na tym nie znam.

Stacje miejskie z RTCN'ów - lepszy pomysł niż emisja z obiektów typu RON?

: 27 maja 2020, 21:33
autor: Ogorek
Takimi rzeczami to raczej zajmują się na forum technicznym. Polecam forum Radiopolska.

Stacje miejskie z RTCN'ów - lepszy pomysł niż emisja z obiektów typu RON?

: 27 maja 2020, 21:52
autor: Poland
Tam na razie mam pewne "kłopociki" z odpisywaniem choć tam podobny temat też jest :)