(Twoje) Radio AM - polskie stacje nadające na falach średnich AM/MW

Dyskusje o polskich i zagranicznych rozgłośniach radiowych, w tym także lokalnych oraz internetowych.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

(Twoje) Radio AM - polskie stacje nadające na falach średnich AM/MW

Post autor: Karol » 22 kwie 2008, 13:31

Mam pytanie. Ma ktoś dostęp do któregoś radia z tej sieci? Co w nim jest prezentowane?
Kuba 942
Użytkownik

Twoje Radio AM -polskie stacje nadające na falach średnich AM/MW

Post autor: Kuba 942 » 28 wrz 2008, 21:41

Temat poświęcony stacjom spod znaku Polskich Fal Średnich (Twoje Radio AM)
U nas w Chojnicach mamy jedną taką stację (Twoje Radio Chojnice Plus 1404 kHz) jedyna jak na razie na północy kraju ( z tego co wiem TR Ustka nie nadaje)
Co do radia Chojnice to mi się podoba, audycje lokalne od 7 do 9 i 17-19 pomiędzy blokami lokalnymi program centralny Twojego Radia AM. Czy ktoś może słucha lub odbiera którekolwiek ze stacji Twojego Radia AM? Dyskusja o tychże stacjach.
Kuba 942
Użytkownik

Twoje Radio

Post autor: Kuba 942 » 03 paź 2008, 19:19

Ja mam dostęp do takiej stacji. W moim mieście nadaje Twoje Radio Chojnice Plus. Na razie nadają o 7 do 9 i 17 do 19. Czas między audycjami wypełnia program centralny Twojego Radia AM z Krakowa. Na początku Radio Gdańsk. Jakby co do strona radia www.radio.chojnice.pl tam jest między innymi stream internetowy można sobie posłuchać, nawet jak nie ma lokalnych audycji. A na stronie tej znajdziesz informacje o radiu, programy autorskie, ramówkę.
Dziś był odcinek pilotażowy Listy Top 10 w której piosenki wykonują lokalne zespoły.
A o 21 w programie centralnym program z muzyką biesiadną.
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontakt:

Post autor: Kpc21 » 31 paź 2008, 23:17

Ja odbieram TR Ozorków, ale słuchać się nie da. Żeby w ogóle wydobyć głos radia spośród szumów, muszę zbliżyć ucho do głośnika. Dodam, że odległość od nadajnika to ok. 30 km, a więc na FM na fali byłby po prostu sam szum, nie byłoby sygnału.

AM i MW to nie jest to samo. AM = LW (long wave - fale długie) + MW (medium wave - fale średnie) + SW (short wave - fale krótkie, nie mylić z ultrakrótkimi, czyli FM lub UKF - UltraKrótkieFale). Spotkałem się z radiem, które miało podziałkę FM/AM/LW (AM oznaczało fale średnie), ale jest to błąd.

Jaka jest jakość odbioru na MW? Porównywalna z LW (Program I na 225 kHz) czy z FM mono?
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Artu
Junior

Post autor: Artu » 02 lis 2008, 16:25

Raczej LW/Program1, czasem odbieram w samochodzie jakieś zagraniczne radia (w tym np. czeskie), właśnie na MW.
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontakt:

Post autor: Kpc21 » 07 lis 2008, 21:31

Mam na myśli odbiór w normalnej odległości od nadajnika, a nie odbiór nocny z sąsiednich krajów.
Awatar użytkownika
Artu
Junior

Post autor: Artu » 08 lis 2008, 11:19

Odbiór może odległy, ale na pewno nie nocny :P
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontakt:

Post autor: Kpc21 » 08 lis 2008, 17:55

Dlaczego nie? Fale średnie lepiej niosą się w nocy. To w nocy fale średnie wypełniają się zagranicznymi stacjami, podczas gdy w dzień praktycznie nic nie słychać.
Awatar użytkownika
Artu
Junior

Post autor: Artu » 09 lis 2008, 13:26

Być może, ale ja słuchałem w dzień ;)
Kuba 942
Użytkownik

Post autor: Kuba 942 » 17 lis 2008, 15:03

Kpc21 pisze:AM i MW to nie jest to samo. AM = LW (long wave - fale długie) + MW (medium wave - fale średnie)
Ja spotkałem się z radioodbiornikami ( i to wcale nie starymi), że nie mają AM tylko MW. Ja na swoje wieży mam AM.
Program centralny nazywa się Twoje Radio AM i tak jest w jinglach programu centralnego a także lokalnego. Jeden z jingli RCh + ma także "szukaj nas na falach średnich MW"
Awatar użytkownika
burli
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: burli » 18 lis 2008, 21:30

W Gdańsku za nic RCh+ nie mogę odebrać pomimo 800W mocy. Z kolei na południu Żywiec podobno daleko leci.
Można być moderatorem media2, ale można też być chamem.
janusz080
Obserwator

Post autor: janusz080 » 22 lis 2008, 16:35

Tak właściwie to czemu AM lepiej odbiera w nocy?
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
Kontakt:

Post autor: Poland » 22 sie 2009, 9:54

Jeśli chodzi o to radio to u mnie działa Twoje Radio z Brzeska (963 kHz) ale w sąsiedztwie są też stacje z Krakowa i Nowego Sącza ich chyba jednak u mnie nie da się odbierać.
Wie ktoś jak teraz kształtuje się ramówka Twojego Radia ??
Od 24.05.2006 do 27.08.2014 jako kisiel205 / Od 27.08.2014 jako Poland
Aktywnie najlepszy na forum już od 12 lat! Na moim koncie już ponad 10,000 postów!
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontakt:

Post autor: Kpc21 » 26 sie 2009, 18:41

janusz080 pisze:Tak właściwie to czemu AM lepiej odbiera w nocy?
Z Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fale_%C5%9Brednie

Propagacja fal średnich [edytuj/QuickEdit]

Fale średnie rozchodzące się w jonosferze ulegają silnej absorpcji. W ciągu dnia tłumienie jest tak duże, że fala jonosferyczna praktycznie nie występuje i o zasięgu decyduje jedynie fala przyziemna. Po zmroku absorpcja fali jonosferycznej ulega zmniejszeniu i zasięg zwiększa się do kilkuset kilometrów.[1]
Ja to rozumiem w ten sposób, że po zmroku fale średnie odbijają się w jonosferze, dlatego wtedy znacznie zwiększają zasięg. I nie chodzi tu o AM, bo np. fale długie(LW), które także zaliczają się do AM, nie mają takiej właściwości, która dotyczy fal średnich (MW).

Podobną właściwość czasem mają fale ultrakrótkie (telewizja oraz radiofonia FM), jednak nie występuje ona w nocy, a przy sprzyjających warunkach pogodowych. Wtedy na normalnie odbieranych kanałach i stacjach zmienia się odbiór (na lepszy lub gorszy - z powodu zakłóceń) i możemy wtedy odbierać kanały lub stacje z odległych nadajników, często zagranicznych. Tyle że tutaj fala odbija się od troposfery.
Awatar użytkownika
gregor6
Użytkownik
Kontakt:

Post autor: gregor6 » 23 gru 2009, 11:08

U mnie i w dzień i w nocy słychać tylko zagraniczne stacje a mieszkam blisko Warszawy .

A i AM to : LW , MW , SW 1 i SW 2. To wszystko to AM. Ogólnie AM to wszystkie fale modulacji amplitudowej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Radio”