Naziemne radio cyfrowe (DAB-T)

Dyskusje o polskich i zagranicznych rozgłośniach radiowych, w tym także lokalnych oraz internetowych.
Grzelich1996
Junior

Postautor: Grzelich1996 » 12 lip 2011, 22:37

Ja gdzieś czytałem, że planowana jest cyfryzacja radia naziemnego. W Polsce trwają testy nad cyfrowym radiem naziemnym (DAB-T), a w Niemczech chyba już zaczęła się era radia cyfrowego. Cyfrowe radio naziemne zastąpi za kilka lat (lub kilkanaście) radio analogowe. Do słuchania stacji radiowych w tym formacie potrzebny jest dekoder STB w wersji DAB-T. Jeśli ma się tradycyjny odbiornik radiowy (chyba z analogową skalą częstotliwości) to podłącza się ten dekoder. Nie wiadomo, kiedy nastąpi początek regularnej transmisji cyfrowej oraz koniec transmisji analogowej radia naziemnego.
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
Awatar użytkownika
Mocny FULL
Activist

Postautor: Mocny FULL » 13 lip 2011, 9:57

Też już słyszałem plotki o radio naziemnym, mam nadzieję, że coś z tego wyniknie.
Srały muchy, będzie wiosna. Będzie trawka lepiej rosła - wł.

INNA
Awatar użytkownika
Direct
VIP Mod

Postautor: Direct » 13 lip 2011, 9:59

A spotkał się ktoś już w sklepie ze sprzętem muzycznym umożliwiającym odbiór cyfrowego radia naziemnego? Na przykład z wieżą z wbudowanym odbiornikiem takiego sygnału? Bo ja jeszcze nie :).
Awatar użytkownika
Mocny FULL
Activist

Postautor: Mocny FULL » 13 lip 2011, 10:14

U mnie coś takiego jest w tunerze DVB-T - wyszukaj stacje radiowe (czy coś takiego).
Srały muchy, będzie wiosna. Będzie trawka lepiej rosła - wł.

INNA
Awatar użytkownika
dominik25862
Obserwator

Postautor: dominik25862 » 02 sty 2013, 20:18

Czy jakas stacja nadaje juz w cyfrowym radiu ?? Strasznie cicho zrobilo się o naziemnej radiofoni cyfrowej
Dajcie więcej HD w DVB-T !!!
Awatar użytkownika
Dijon
VIP Mod

Postautor: Dijon » 02 sty 2013, 23:59

Z tego co wiem, to w Warszawie z PKiN trwają testy DAB+, jest tam chyba z 10 kanałów radiowych.

W Kielcach też coś testują.
Awatar użytkownika
dominik25862
Obserwator

Postautor: dominik25862 » 03 sty 2013, 7:25

Czy nadal testują Radio Wroclaw we Wroclawiu ??
Dajcie więcej HD w DVB-T !!!
Awatar użytkownika
Direct
VIP Mod

Postautor: Direct » 15 sty 2013, 13:36

biznes.interia.pl pisze:[...] W praktyce wprowadzenie cyfrowego radia naziemnego dałoby szansę kolejnym stacjom na nadawanie w całym kraju - teraz taką możliwość mają jak na razie tylko cztery programy Polskiego Radia, Radio Zet, RMF FM i Radio Maryja. Jednak nie oznaczałoby to, że zniknąłby obecny system nadawania analogowego - oba będą istniały równolegle.

Po pierwsze Polskie Radio ma 3 ogólnopolskie anteny, Radiowa Czwórka już nie wszędzie jest dostępna. Po drugie uważam, że jeśli z góry podaje się, iż analogowe radio nie zniknie, to miną wieki zanim ludzie zaopatrzą w odbiorniki pozwalające na odbiór radia cyfrowego. I koło się zamknie - nadawcy będą niechętni, bo mało kto będzie miał odbiornik, a mało kto będzie miał odbiornik, bo nie będzie czego na nim słuchać. Pomijam już fakt, że RMF-owi i Radiu ZET cyfrowe radio pewnie nie jest na rękę, bo niebłaganie straciliby udziały w rynku, i to straciliby zapewne więcej, niż w analogicznym przypadku stracą stacje telewizyjne.
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
Kontaktowanie:

Postautor: SNOL » 15 sty 2013, 20:30

Radio Wrocław testowało DAB+ już w 2009 roku, ale nie wiem czy te testy wciąż trwają. Z tego co słyszałem, rozgłośnia zdecydowała się na to, ponieważ miejska stacja - Radio RAM - nadająca raczej ambitną muzykę wyłącznie na terenie Wrocławia po wejściu cyfrówki mogłaby nadawać na terenie całego Dolnego Śląska.

Pamiętam też jakieś informacje nt. tego nowego systemu. Sygnał miałby być odbierany na urządzeniach z wbudowanym małym ekranem. Ktoś z Radia Wrocław lata temu zachwalał to jako kolejny kanał dystrybucji reklam.

PS O, właśnie znalazłem link na prw.pl na temat radiowej cyfryzacji: http://www.prw.pl/articles/view/21451/cyfrowe-radio-w-polsce-posluchaj . Jestem w trakcie słuchania tego nagrania, więc na razie nie do końca wiem o czym tam mowa, ale na pewno wspominają o konferencji, która odbyła się w ubr. we Wrocławiu. Zresztą chciałem się na nią jakoś wkręcić, bo odbywała się niedaleko mojego domu, ale się nie udało. :(
tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad dziesięciu lat.
Awatar użytkownika
Rico
Użytkownik
Kontaktowanie:

Postautor: Rico » 31 lip 2013, 23:44

Sprawa radia cyfrowego w Polsce jest bardzo intrygująca... Według Polskiego Radia na ich muxie ma być 12 stacji, w tym:

4 stacje ogólnopolskie
Radio Dla Zagranicy
2 stacje Audytorium 17 (w Warszawie RDC i bodajże Radio Kielce)...

Na pozostałe 5 stacji ma być rozpisany konkurs przez KRRiT. Swego czasu krążyła plotka, że jedną ze stacji, które mają wziąć udział w konkursie jest PR24... A MUX podobno ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Info dzięki: Polskie Radio 1
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
Kontaktowanie:

Postautor: SNOL » 01 sie 2013, 3:57

Radio dla Zagranicy, czyli powtórka z TVP Polonia w DVB-T?! :|

Nie widzę też większego sensu w umieszczaniu tam dwóch stacji A17 - oczywiście poza miejscami, gdzie nadawane są regionalne i miejskie stacje Polskiego Radia. W takim przypadku nie mam zastrzeżeń. Gdyby zagęszczenie ośrodków regionalnych było większe niż tylko mniej więcej ograniczone do liczby województw, byłoby to całkiem sensowne posunięcie.
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
Kontaktowanie:

Postautor: Poland » 28 sty 2015, 13:29

Nie zgadzam się z tobą SNOL,u ponieważ dzięki dodatkowemu slotowi ośrodki będą zaprezentować to co nie mieści się na ich głównej antenie..
Od 24.05.2006 do 27.08.2014 jako kisiel205 / Od 27.08.2014 jako Poland
Aktywnie najlepszy na forum już od 12 lat! Na moim koncie już ponad 10,000 postów!
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
Kontaktowanie:

Postautor: SNOL » 28 sty 2015, 18:34

Długo Ci zajęło dojście do tego wniosku - jakieś... 1,5 roku. Ale w rzeczywistości myślimy o tym samym.

Kluczowy fragment mojej wypowiedzi:
żem pisze:Nie widzę też większego sensu w umieszczaniu tam dwóch stacji A17 - oczywiście poza miejscami, gdzie nadawane są regionalne i miejskie stacje Polskiego Radia.

Chodziło więc o główną stację i dodatkową - 1,5 roku temu był taki przykład w postaci Wrocławia (regionalne Radio Wrocław + miejskie Radio RAM), dziś jest w postaci i Wrocławia (doszło jeszcze Radio Wrocław Kultura), i Krakowa (Radio Kraków i Off Radio Kraków).
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
Kontaktowanie:

Postautor: Poland » 28 sty 2015, 22:56

Moim zdaniem w przypadku Wrocławia powinno być dopuszczenie wszystkich trzech stacji publicznych do DAB+. Radio Ram weszłoby za Radio Poland i jeszcze wzięłoby jakieś 20-30 kbps przepustowości.
Od 24.05.2006 do 27.08.2014 jako kisiel205 / Od 27.08.2014 jako Poland
Aktywnie najlepszy na forum już od 12 lat! Na moim koncie już ponad 10,000 postów!
Awatar użytkownika
Lambert
Użytkownik

Postautor: Lambert » 01 lut 2015, 14:04

Oby nie wyłączyli analogowego sygnału bo nie widze znacznej różnicy między cyfrowym a analogowym , a dekodera do radia kupywac nie chcę bo uważam że to idiotyzm.
Obrazek

Wróć do „Radio”