RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz

Dyskusje o polskich i zagranicznych rozgłośniach radiowych, w tym także lokalnych oraz internetowych.
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
x 17
x 182
Kontakt:

• zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

W tym temacie porozmawiamy sobie o diecezjalnym radiu z Nowego Sącza i Tarnowa które to ostatnio rozwinęło swój zasięg. Otóż stacja obok tarnowskiego nadajnika na częstotliwości 103,6 MHz i krynickiego na 88,2 MHz nieco wzmocniła swoje nadawanie na 101,2 MHz które teraz jest emitowane z nadajnika w Szczawnicy. Dodatkowo RDN uruchomił nowy nadajnikw Limanowej na 105,1 MHz.
W efekcie ja mam odbiór tego radia na wszystkich częstotliwościach poza 88,2 MHz. Mi oferta RDN'u osobiście bardzo się podoba choć omijam stacje przy audycjach religijnych :)
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
x 17
x 182
Kontakt:

Tymczasem jak już wspomniałem w innym temacie wystartował właśnie testowy multipleks lokalny radia RDN w Szczawnicy. Na multipleksie działającym w standardzie DAB+ obecne są obydwa RDN'y oraz Radio Via z Rzeszowa, Radio eM z Kielc a wkrótce także Radio Doxa z Opola i Radio Profeto.pl.
W moim odczuciu dobrym ruchem byłoby uruchomienie w multipleksie innych bardziej bliższych stacji diecezjalnych czyli Radia Silesia z Gliwic, Radia Plus z Krakowa-Podhala oraz Radia Alex z Zakopanego. Przynajmniej wtedy w multipleksie byłaby jakaś ciekawa oferta.
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
x 17
x 182
Kontakt:

Tymczasem wczoraj miała miejsca konferencja prasowa RDN'u na temat radia cyfrowego - jej zapis jest dostępny pod niniejszym linkiem: https://youtu.be/zIsHojF3E-w
Jak można usłyszeć RDN liczy na to że samym docelowym sygnałem ze Szczawnicy uda im się pokryć teren Diecezji Tarnowskiej co moim zdaniem jest nie możliwe chociażby ze względu na tereny w okolicach Bochni. W moim odczuciu na bank przydadzą się doświetlenia od strony Tarnowa, Gorlic, Limanowej czy Bochni a jak i to nie pomoże także od strony Krakowa czy Rzeszowa.
Awatar użytkownika
Poland
VIP Expert
x 17
x 182
Kontakt:

Z tego co zauważyłem w najnowszych rezerwacjach częstotliwości DAB+ rozgłośnia RDN Małopolska planuje uruchomić nowy nadajnik w Tarnowie pracujący synchronicznie z tym w Szczawnicy z tym że to będzie nadajnik miejski a nie regionalny jak ten w paśmie FM. Jeżeli już przy tym paśmie jesteśmy to nadal nie rozwiązany jest konflikt o częstotliwość 105,1 MHz w Limanowej. Przypomnę że tu chodzi o mający miejsce według Radia Alex (nadającą w Zakopanym na 105,3 MHz) konflikt częstotliwości potwierdzony zresztą wykonaną we Wrocławiu odpowiednią analizą o którą to poprosiła stacja ze stolicy Tatr. W 2013 roku sprawa rozbiła się nawet o interpelacje sejmową: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interp ... &view=null
Teraz nowym akordem w tej sprawie jest nowy konkurs na stacje religijną tyle że na częstotliwości 100,3 MHz. Według uzyskanych przeze mnie informacji z proszącego o animowość źródła KRRiT jak i Radio Alex liczyły że sprawa zostanie rozwiązana zaproponowanymi przenosinami RDN'u na nową częstotliwość na co z kolei nie zgodziła się ta stacja. Wspomniane źródło poinformowało mnie też o tym że w przypadku przenosin RDN'u kolidujące z nim Radio Alex miało w planie podniesienie mocy swojego nadajnika (ulokowanego na Kasprowym Wierchu) do 2kW ERP. Żeby było ciekawen nadajnik Radia Alex ma optyczną widoczność z nadajnikiem RDN'u ulokowanego na Krzyżu Milenijnym pod Limanową.
Póki co z racji konfliktu jak i kwestii związanych z finansami, irracjonalnością czy wreszcie niezgodności koncesji z oczekiwanym formatem w ogłoszeniu Radio Alex nie planuje startować w konkursie na nadawanie w Limanowej na 100,3 MHz.
Zresztą jak poinformowało mnie anonimowe źródło Radio Alex przy okazji konfliktu zraziło się do RDN'u i obawia się że mnogość jego częstotliwości (aż cztery) może sprawić że padnie ono łupem Radia Plus a dodatkowo ma też zastrzeżenia co do koncesji i rozszczepiania programu RDN'u na Tarnów i Nowy Sącz i podwójnej emisji reklam. Określa to jako omijanie prawa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Radio”