TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Awatar użytkownika
TV Trauma
Junior
Posty: 977
Rejestracja: 31 sie 2010, 11:05
x 10
x 10

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TV Trauma »

Ostatnich czasy zacząłem wchodzić na stronę forum RadioPolska.pl. No i, oczywiście zainteresowałem się działem Historia, gdyż takie mnie zawsze interesowały. Znalazłem taki temat: http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=20501
Szczerze mówiąc, nigdy nie wiedziałem, że planowano uruchomić trzeci, ogólnopolski program telewizyjny. Wypiszę z tekstu tam napisanego kilka co ciekawszych ''smaczków'': "Trójka" miała mieć najprawdopodobniej profil kulturalno - naukowy (tj. w ZSRR - na marginesie, tam były chyba 4 czy 5 kan. TV publicznej! Być może dlatego, że wtedy to był ogromny kraj). Nadawała ok. lat 1988-1991, w soboty od 13:00 do 16:00, godziny pasują zważywszy że "Dwójka" swój program zaczynała nadawać od ok. 17:00.
Tak mogło wyglądać logo kanału, które jednak emitowano tylko w programie dnia jako obracający się obrazek (podobnie jak w programach dnia TP2).
Obrazek
BadBoy475 z tegoż forum pisze:Ramówka programu 3 była jak na tamte czasy bardzo atrakcyjna i miała charakter programu popularno-naukowego. Z tego co pamiętam nie było żadnych prezenterów a program przedstawiany był w formie tekstowej na początku całego bloku. Pamiętam że były nadawane programy przyrodnicze, naukowe oraz różne magazyny takie jak "Meandry Architektury" prowadzone przez Szymona Kobylińskiego. Ogólnie oglądałem zawsze cały blok od początku do końca bo zawsze leciało coś interesującego. Jako dziecko czekałem zawsze na film animowany "Ordy" który nadawany był na koniec. [...] Pamięta ktoś może pozostałe programy lub ma jakieś nagranie video tych emisji? Z tego co wiem częstotliwości przeznaczone do wykorzystania przez planowany ogólnoposki Program 3 dostał później Polsat.
Wiadomość trochę mnie zelektryzowała, że już wtedy zastanawiano się nad wprowadzeniem III. Programu TV. Jak wiadomo, 24 X 1992 pojawiła się TV Polonia (jako 3-cie dziecko TVP), ale oficjalniej TVP3 pojawiła się 2 X 2000, zmiana profilu na informacyjno-regionalny w III 2002. W X 2007 r. zastąpiło ją TVP Info.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49666
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5347
x 3240

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Plany 3 kanału Telewizji Polskiej sięgały już lat 70 - wtedy - podobnie jak dziś - miał to być kanał regionalny - chociażby w ramach niego byłby m. in. WOT (dziś TVP Warszawa). A 3 kanał jako oddzielna stacja łącząca telewizje regionalne ruszył oficjalnie 6 września 1994 roku - wtedy jako TVP Regionalna, a od 2 października 2000 - jako TVP3 Regionalna (od 2003 roku już jako TVP3).
Pozdrawiam, Trzeciak
Grzelich1996
Junior
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lis 2010, 13:02
Lokalizacja: Kodeń
x 5

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzelich1996 »

TVP3 stała się kanałem informacyjno-regionalnym już 3 marca 2002 (czyli 10 lat temu), a w TVP Info była przekształcona 6 października 2007. Co do telewizji ZSRR - czwarty kanał radzieckiej telewizji był kanałem o tematyce naukowej, po rozpadzie ZSRR był przekształcony w Kanał Czwarty Ostankino, a później - 17 stycznia 1994 - zmienił nazwę na NTW.
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
Awatar użytkownika
TV Trauma
Junior
Posty: 977
Rejestracja: 31 sie 2010, 11:05
x 10
x 10

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TV Trauma »

http://www.tvp.pl/retro/galeria/przepra ... icz/896127
Oto niebywała ciekawostka. Na antenach TVP nie oglądamy zbyt często (raczej: w ogóle nie widujemy) takich obrazków. Otóż, jest to pierwowzór logotypu Programu Pierwszego Telewizji Polskiej używanego do ok. 1985 roku - zawiera jednak literę V - co oznacza, że stworzono go przynajmniej przed grudniem 1981 roku.
Awatar użytkownika
mediatorka
Użytkownik
Posty: 109
Rejestracja: 30 kwie 2012, 10:30

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: mediatorka »

W latach strajków, czy stanu wojennego, raczej programy były monotonne, rozrywek żadnych, nawet dzieciom początkowo odebrano możliwość oglądania "Dobranocki". Dla widzów nastał czas właściwie ogólnokrajowej żałoby. Było szaro, buro i ponuro jak w tej chwili na dworze.W telewizji bodajże rządził Wicherek i Pogodynka?.Programów rozurywkowych jak na lekarstwo.Z tego co mi opowiadano.
Awatar użytkownika
TV Trauma
Junior
Posty: 977
Rejestracja: 31 sie 2010, 11:05
x 10
x 10

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TV Trauma »

No, a propos, za miesiąc 31. rocznica Tamtych Dni... (13 XII 1981, oczywiście, i t d . . . ); Może macie jakieś - chociaż niektórzy, bo większość naszych Forumowiczów jest nadzwyczaj młoda - wspomnienia związane ze stanem wojennym czy 1980-tym? Macie może w pamięci, jaki był wtedy pseudo-"program" telewizyjny i radiowy???
Mike
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 13 lis 2012, 10:08
Kontakt:

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Mike »

No mnie niestety jeszcze wtedy nie było :)
Dla budujących dom polecam te projekty domów
Awatar użytkownika
TV Trauma
Junior
Posty: 977
Rejestracja: 31 sie 2010, 11:05
x 10
x 10

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TV Trauma »

A to żeś palnął. To po kiego się wypowiadasz?! Proponowałbym usunięcie i tego, i mojego posta (który napisałem teraz, a nie poprzedni!).

Wiadomo, że 13 XII 1981 - to data ważna nieodwołalnie dla ówczesnych dzieci, które nie doczekały się tego dnia i wiele dni potem chyba również swojego ulubionego programu, ,,Teleranka''...

Natomiast w Radiowej Trójce (ówcześnie PROGRAMIE TRZECIM POLSKIEGO RADIA) - przerwano o północy dnia 13 grudnia '81r. Listę Przebojów Programu III, albo inną audycję, ale jej przerwanie również wzbudziło pewne niepokojące emocje...
Awatar użytkownika
adamz689
Użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 08 wrz 2012, 23:33
x 1
x 5

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: adamz689 »

Obrazek
Poznaje ktoś ten zegar? Czyżby pierwszy zegar elektroniczny w TP? Jeżeli tak to czemu powrócono do mechanicznego?
Edit: Jak zapewne wiecie do połowy lat 80tych w TP nadawano podczas zakończenia programu hymn państwowy. Oto zapy takiej emisji,a następnie ówczesny obraz kontrolny:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Zapy z witryny http://ing-sat.what.hu
Awatar użytkownika
TV Trauma
Junior
Posty: 977
Rejestracja: 31 sie 2010, 11:05
x 10
x 10

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TV Trauma »

No, nie, jak dla mnie bomba... :D Poważnie :) =) Ja myślę, że trzeba by to datować na 1979, albo 1980, 1981 rok. Dużą wskazówką jest ostatnia plansza, chociaż... ona jest taka trochę podchwytliwa. W każdym bądź razie pasuje to na któryś dzień przed 13 XII 1981 - ano dlatego, że w nazwie skrótowej Telewizji Polskiej jest jeszcze używana literka "V". (TVP, a po 13 XII 1981 był skrót TP).
Awatar użytkownika
adamz689
Użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 08 wrz 2012, 23:33
x 1
x 5

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: adamz689 »

Ten obraz kontrolny na stronie datowany jest na 1979 rok.
Awatar użytkownika
adamz689
Użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 08 wrz 2012, 23:33
x 1
x 5

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: adamz689 »

O takie ciekawostki znalazłem w banku zdjęć TVP:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Rok 1976
adekpabianice
Obserwator
Posty: 666
Rejestracja: 13 wrz 2006, 21:38
Lokalizacja: Pabianice
x 1
Kontakt:

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: adekpabianice »

Nie ma zdjęć :P Możesz to poprawić :D ?
Awatar użytkownika
adamz689
Użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 08 wrz 2012, 23:33
x 1
x 5

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: adamz689 »

Jeszcze wczoraj wieczorem linki działały... Dzisiaj w ogóle na tamtym portalu nie można zobaczyć żadnych zdjęć :p
Na zdjęciach była pracownia graficzna TVP w 1976 roku. Na pierwszym zdjęciu byli graficy rozkładający różne plansze na podłodze, na drugim pan grafik malujący na długiej beli papieru program dnia, zaś na trzecim ten sam pan rozwijający na takim długim stole ze 3 takie bele. Na nich był program dnia z któregoś dnia wakacji.
Macie linki do podstron gdzie znalazłem te zdjęcia.
http://foto.tvp.pl/photo/51dd8c4915ab46e89a0137c3
http://foto.tvp.pl/photo/51dd8c4915ab46badb0137c8
http://foto.tvp.pl/photo/51dd8c4915ab4698380137c7
http://foto.tvp.pl/photo/51dd8c4915ab4623c50137c2
http://foto.tvp.pl/photo/51dd8c4915ab462b980137c4
Awatar użytkownika
adamz689
Użytkownik
Posty: 237
Rejestracja: 08 wrz 2012, 23:33
x 1
x 5

TP3 i ogólnie o latach 80. w Telewizji Polskiej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: adamz689 »

I kolejna ciekawostka- intro DTV z "obiektywem" (to przed wstęgami Mobiusa i "owijaniem w bawełnę") było jednak już w kolorze:
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości