Dbajmy o język!

Dyskusje na dowolne tematy, nawet polityczne ;)
Awatar użytkownika
pulkownik
User of the Year 2021!
Posty: 19322
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:39
x 2218
x 13431

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulkownik »

Ostatnimi czasy zauważyłem tu, na forum, bardzo brzydkie przypadłości językowe niektórych. Nie mam zamiaru nikogo pouczać, nikomu wytykać błędów, ale uwierzcie - czytanie pewnych wypowiedzi doprowadza mnie do rozpaczy. Pomijam już, że niektórzy nie stawiają przecinków, lub na odwrót, piszą zdania wielokrotnie złożone. Dostaję białej gorączki czytając w jednym poście po 4-5 zdań zakończonych "..." (albo co gorsza dwoma kropkami! :D) Faktycznie - czasem dla podbicia treści dobrze jest to zastosować, ale na litość Boską, nie w co drugim zdaniu! Do tego zaczynanie zdań małą literą, niekończenie ich kropką, ale to - na szczęście - bardzo rzadko się zdarza. Często też widuję pisanie tytułów programów WIELKIMI LITERAMI - przypominam, że stosowanie capslocka w Internecie jest tożsame z krzykiem. Nie lepiej wygląda tytuł brany w cudzysłów? Mnie osobiście mocno też irytuje skrót "ep" od epizodu, ale to drobnostka :)

Nie chcę też, żeby wyszło, że jestem purystą językowym, bo oczywiście popełniam, jak każdy, błędy, ale uwierzcie - dbanie o styl wypowiedzi świadczy tylko o nas samych. :)
Awatar użytkownika
N-O-R-O-N
User of the Year 2014!
Posty: 13187
Rejestracja: 31 paź 2014, 16:55
x 2257
x 2448

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: N-O-R-O-N »

pulkownik pisze:Dostaję białej gorączki czytając w jednym poście po 4-5 zdań zakończonych "..." (albo co gorsza dwoma kropkami! :D) Faktycznie - czasem dla podbicia treści dobrze jest to zastosować, ale na litość Boską, nie w co drugim zdaniu!
Tak sobie uświadomiłem, że ta część postu dotyczy mojej skromnej osoby, bo ja tak robię. I szczerze mówiąc, dziwię się że coś takiego może doprowadzać do białej gorączki. Mam nadzieję, że nie jest to jednak ogromny problem - bo jeśli tak, to postarałbym się ograniczyć robienie czegoś takiego. :)
9 lat na forum,
Pozdrawiam, N-O-R-O-N :)

"Autor materiału nie stwierdził, że przedstawia prawdziwe wydarzenie" - Dziennik Telewizyjny.
''The stuff that dreams are made of.''
Tradycjonalista

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tradycjonalista »

Coś czuję że to ja jestem adresatem wątku? Proszę mi odpisać publicznie albo na pocztę e-mailową.
Awatar użytkownika
pulkownik
User of the Year 2021!
Posty: 19322
Rejestracja: 06 mar 2008, 20:39
x 2218
x 13431

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: pulkownik »

Nikt nie jest konkretnym adresatem wątku - jak już mówiłem, nie miałem na celu nikogo piętnować, tylko zwrócić uwagę wszystkich userów na pewne niechlujstwa językowe.
piotrekzgr
Junior
Posty: 1265
Rejestracja: 08 paź 2013, 21:07
x 1

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: piotrekzgr »

Z jednej strony Cię rozumiem, za chwilę kończę polonistykę i niektóre błędy też mnie denerwują,aczkolwiek sam wiele błędów popełniam, co jest w sumie dziwne, bo pisząc na papierze wszystko jest ok, zupełnie mam inaczej pisząc na komputerze :P No i często kończę zdanie wielokropkiem, fakt :P Ale takie błędy wydaje mi się są jeszcze w miarę do zrozumienia, co innego, gdyby błędy ortograficzne były nagminne, wtedy bym się pewnie irytował :)
Awatar użytkownika
N-O-R-O-N
User of the Year 2014!
Posty: 13187
Rejestracja: 31 paź 2014, 16:55
x 2257
x 2448

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: N-O-R-O-N »

No właśnie. Wielokropek, a i jego używanie nie jest tak irytujące jak np. zaczynanie zdania małą literą, nie kończenie kropką, lub błędy gramatyczne i ortograficzne. Bez przesady, żeby coś takiego ciebie @pulkownik (dalej ten wielokropek) irytowało. Pisanie wielkimi literami, to raz na jakiś czas mi się zdarza - lecz też nie robię czegoś takiego przesadnie.
9 lat na forum,
Pozdrawiam, N-O-R-O-N :)

"Autor materiału nie stwierdził, że przedstawia prawdziwe wydarzenie" - Dziennik Telewizyjny.
''The stuff that dreams are made of.''
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

Słabo wygląda też nadużywanie emotikon (np. umieszczanie ich na końcu na każdego zdania, a zdań osiem) czy używanie wyrazów w niewłaściwym kontekście, np. "bynajmniej" zamiast "przynajmniej".

Ze swojej strony dodam, że na rażące błędy staram się reagować, ale z drugiej strony celem obsługi forum nie jest zaprowadzanie terroru ortograficznego. Z doświadczenia wiem, że większość użytkowników z czasem pisze coraz lepiej, a to przydaje się w szkole, potem w życiu.

Doceńcie, że nikt nie kara ostrzeżeniami za język i piszcie jak najpoprawniej :).
2009-2021
Awatar użytkownika
Captain_M
VIP Expert
Posty: 3924
Rejestracja: 17 lis 2013, 10:51
x 27
x 317

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Captain_M »

Jak już mamy taki wątek to ja dodam, że co widzę jak ktoś pisze "w każdym BĄDŹ razie" to dostaje białek gorączki. "W każdym razie"" LUB "Bądź co bądź".
kacp
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 04 sty 2014, 17:10

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacp »

Analiza nadesłanych przez nadawcę materiałów wykazała, że w paśmie programowym pomiędzy 6.00 - 8.00 wyemitowana została reklama piwa. Naruszona został w ten sposób ustawa o radiofonii i telewizji mówiące o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Szanowni Czytający, wiecie, skąd pochodzą te słowa? Tak, pochodzą z tegoż serwisu! Przydałby się korektor - dwa błędy w dwóch zdaniach na, wydawało się, rzetelnym serwisie... Bogactwo jest także wyrażane językiem...

pulkowniku, (pozwolę sobie tak Twoją nazwę odmienić), wskazóweczka - przed imiesłowowym równoważnikiem zdania, zdaniem składowym, stawiamy przecinek (mam nadzieję, że to tylko przeoczenie). Dostaję białej gorączki, czytając...

Moderatorze D., odrzućmy - całkowicie - błędy językowe! Póki co to okropny rusycyzm. ;-)

Wszystkiego najlepszego w 2015 roku! Polonistyczne pozdrowienia :-)
Awatar użytkownika
zesepo
VIP Expert
Posty: 2384
Rejestracja: 12 lut 2012, 13:42
Lokalizacja: Gdańsk
x 1
x 2
Kontakt:

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: zesepo »

Przypominam, że z tego co wiem, to te forum jest samodzielne, a jedynie działa pod tą domeną.
https://www.facebook.com/forummedia2
____________________________
Bywam tu rzadko, ale mam oko na srebrny ekran ;)
kacp
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 04 sty 2014, 17:10

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacp »

Ekspercie, to forum! No cóż, napisałem mail.
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

zesepo pisze:Przypominam, że z tego co wiem, to te forum jest samodzielne, a jedynie działa pod tą domeną.
Dokładnie tak. Redakcja Media2.pl nie ma wpływu na forum i vice versa.

Nie wydaje mi się, aby intencją autora tego tematu było wypominanie najdrobniejszych błędów popełnionych przez konkretnych użytkowników w ich postach, bo zrobi się nieprzyjemnie, a tego nie chcemy.
2009-2021
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

kacp pisze:Ekspercie, to forum! No cóż, napisałem mail.
Pff...

Napisałeś mail? No to dobrze. Swoje uwagi możesz także zgłaszać za pośrednictwem komentarzy pod wybranymi tekstami w portalu Media2.pl. Jednak forum nie ma z tymi publikacjami zbyt wiele wspólnego, prócz tego, że powyżej strony pojawiają się linki do ostatnich newsów. Jednak jeśli dalej będziesz wyrażał chęć komentowania błędów językowych redaktorów M2 na forum, to ja nie będę w stanie zagwarantować Ci, że to przeczytają, bo nie mają takiego obowiązku :)
kacp
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 04 sty 2014, 17:10

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: kacp »

Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem - to nie była zupełnie moja intencja. Myślę, że należy korzystać z czegoś wspaniałego - dystansu i nie brać wszystkiego do siebie zbyt poważnie i dosłownie. Każdy z nas popełnia błędy, a nie chodziło mi o poniżenie kogoś - toteż nie bądźmy pyszni; nie róbmy na siłę z siebie ideałów. Defekty są naturą!

Wołacz eksperta to żaden sarkazm. :-)
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Dbajmy o język!

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Ponawiam temat.

Apeluję do wszystkich, żeby pilnowali treści swoich postów. Tytuły i nazwy piszmy w cudzysłowie, zaczynając je wielką literą. Pamiętajmy także o przecinkach, kropkach czy innych znakach interpunkcyjnych, oczywiście nie używając ich przesadnie. To nie Czateria, lecz forum dyskusyjne - nie ma pośpiechu w pisaniu postów, można się zastanowić nad ich zawartością, poprawić ewentualne błędy - tym bardziej, że niektórym takie olewanie gramatyki po prostu przeszkadza - stąd też biorą się raporty dotyczące wybranych postów. Nie chcę nikogo karać ostrzeżeniami za takie przewinienia, bo rozumiem, że błędy zdarzają się każdemu - także mi, jednak jeśli ktoś skutecznie zlewa Regulamin oraz Netykietę, będzie stąd usuwany. Wiele osób tu pisze, ale jeszcze więcej Nas czyta. Uszanujmy ten fakt.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości