Wolność mediów w Polsce

Najważniejsze wydarzenia z Polski i ze świata.
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Wolność mediów w Polsce

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Jeżeli można chciałbym porozmawiać z wami o pomyśle PiSu na media o którym to można przeczytać na przykład tu: http://[link zakazany]/m/artykul/ ... eda-umieli
Jestem bardzo ciekaw jak to będzie wyglądać w praktyce przykładowo w RMF FM który to w całości podchodzi pod Wydawnictwo Bauer. Nie mówię juź o pismach własnych tego wydawcy bo tu historia moźe być nieco bardziej skomplikowana.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Nie mają możliwości repolonozacji, to kombinują jak tu wypchnąć zagranicznych wydawców z rynku. Ale temat prosty - który z nich ma ponad 30 proc. udziału w danym rynku? RASP zamknie parę małych gazetek, Bauer to samo. I będzie git :-) Na Wirtualnej Polsce pojawiła się infografika (nie jestem w stanie teraz przytoczyć linku), z której wynika, że na rynku medialnym większość podmiotów to i tak polski kapitał. A że nie odnoszą takiego sukcesu jak niemieckie, to już zwykły pech.
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Chodzą słuchy że zmiany mogą uderzyć najbardziej w Polskapresse którego to partia rządząca nie lubi a co tych 30 procent to chyba mam odpowiedź na twoje pytanie a jest nim... Wydawnictwo Bauer który to w niektórych segmentach prasy ma dominacje.
Poland - Aktywnie najlepszy!
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Co do dekoncentracji mediów, to PiS-owi bardziej zależy na przejęciu gazet regionalnych, które w większości należą do spółki Polska Press z niemieckim kapitałem. W końcu Wybory Samorządowe za rok ;).
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Pzet
Junior
Posty: 1051
Rejestracja: 24 sty 2011, 9:54
x 180

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pzet »

Karol pisze:Na Wirtualnej Polsce pojawiła się infografika (nie jestem w stanie teraz przytoczyć linku), z której wynika, że na rynku medialnym większość podmiotów to i tak polski kapitał. A że nie odnoszą takiego sukcesu jak niemieckie, to już zwykły pech.
Proszę. Nie trzeba dziękować.
http://infografika.wp.pl/title,Media-w- ... aid=119967
Awatar użytkownika
Direct
VIP Expert
Posty: 9316
Rejestracja: 10 maja 2009, 18:09
Lokalizacja: Śląsk
x 154
x 425

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Direct »

Zamysł repolonizacji mediów jest w porządku, ale nie wyobrażam sobie, kto miałby odkupić z zagranicznych rąk udziały w molochach pokroju TVN, Eurozetu czy Bauera. Skarb Państwa? Niech mnie nikt nie rozśmiesza, to jest utopia.
2009-2021
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

To już problem ich właścicieli :lol: Na pewno cena spółek pójdzie w dół.

Ogólnie jestem za, choć jak już udziały powinni wynosić 0%. Bardziej martwię się, czy PiS uszczelni odpowiednio prawo tak, aby media nie były wspierane tylnymi drzwiami. Możliwie, że to jeden z powodów grzebania we władzy sądowniczej. Na Węgrzech państwo też walczy z Sorosem (11% w spółce Agora).
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
Posty: 6206
Rejestracja: 30 sie 2007, 13:43
x 144
x 599

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamilo »

Dla mnie to jakieś kompletne kuriozum przy gospodarce wolnorynkowej. A po tym, co PiS zrobił mediom publicznym, trzeba być już na prawdę mocno naiwnym, by wierzyć w jakieś szlachetne pobudki.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8055
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 137
x 940
Kontakt:

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

A kto tu mówi o szlachetnych pobudkach - PiS-owi jest na rękę, aby osłabić taki TVN. Dla mnie jednak to żaden problem, jeśli ma to oznaczać pozbycie się obcego kapitału, który nie powinien mieć wpływu na polską politykę. Nie bez powodu media nazywa się czwartą władzą i wypadało, aby należała ona do obywateli naszego kraju.

Co do TVP Info to oczywiście jest ona hiper rządowa, ale parafrazując wypowiedzi POnowoczesnych obecnie jest większa wolność mediów, bo tylko jedna duża stacja liże nogi władzy, nie trzy na raz.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Pawel

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pawel »

Jak najbardziej jestem za. Media powinny należeć w większości do krajowych podmiotów.
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
Posty: 6206
Rejestracja: 30 sie 2007, 13:43
x 144
x 599

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kamilo »

Politycy PiS nie ukrywają specjalnie tego, że - jak wspomniał już @Frontowiec - chodzi przede wszystkim o odbicie Polska Press przed wyborami samorządowymi. Oddadzą tym Niemcom kolosalną przysługę, wszak biznes prasy drukowanej kurczy się coraz bardziej. Lada moment sporo tych regionalnych dzienników stanie na granicy rentowności.
[ Spoiler ]
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

A co to jest jest ten "Magazyn Telewizyjny" od Bauera z 171 745 egzemplarzami ? Przecież nie ma takiej gazety :D
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21728
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 857
x 7133

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

"Magazyn Telewizyjny Kurier TV". To są dane z tabelek ZKDP i tak jest tam przedstawiany.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
Posty: 49666
Rejestracja: 23 kwie 2008, 19:38
x 5347
x 3240

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Trzeciak »

Jesienią szczegóły ustawy o dekoncentracji mediów: http://www.press.pl/tresc/49361,opoznia ... -w-mediach
Pozdrawiam, Trzeciak
Szymi1111
Użytkownik
Posty: 81
Rejestracja: 23 lut 2016, 17:19

Dekoncentracja Mediów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Szymi1111 »

Dzisiaj w NaTemat pojawił się artykuł dotyczący planowanej ustawy. Z samego artykułu niewiele ciekawego wynika, są to raczej spekulacje, ale znamienna jest wypowiedź posła PiS Stanisława Pięty:
Dekoncentracja jest koniecznością. Jeśli chodzi o TVN, to jest to przekaz antypolski, progenderowy i neomarksistowski. Od samego początku ten byt zwalcza polską rację stanu i polskie interesy narodowe. Trudno mi akceptować taką stację
Całość tutaj:
http://innpoland.pl/136427,zagraniczny- ... elewizorow
Z jednej strony ciężko się spodziewać by nawet PiS zrobił coś takiemu kolosowi jakim jest TVN, z drugiej jednak, patrząc na determinację z jaką przejmują kolejne instytucje, oraz nienawiść elektoratu jak i samego PiSu do TVN można wysnuć wnioski, że "trochę" nadepną im na odcisk.
Być może będą naciski na Fakty czy Szkło, a rozrywka pozostanie nienaruszona ? Zobaczymy. Póki co Fakty i SK trzymają się mocno.

Wiem że kilka osób z tego forum chciałoby zniknięcia TVN z rynku, jednak na pewno zdecydowana większość z nas tego sobie nie życzy.
TVN oczywiście jest zagraniczny, ale amerykański, a nie rosyjski czy niemiecki, więc nie bardzo wiem o co to halo. Oczywiście stacja przyjmuje bardzo liberalny światopogląd, (w czym nie ma nic dziwnego, bo kieruje swoją ofertę do liberalnych odbiorców) oraz prowadzi antyrządową narrację, ale o ile wiem, krytykowanie działań rządu i ujawnianie niewygodnych dla władzy faktów jest JESZCZE dozwolone.
Sama obecność polskiego kapitału też oczywiście nie oznacza obiektywizmu, o czym najlepiej świadczą takie podmioty jak niezależna, wSieci, nie wspominając już nawet o TVP.

Sama ustawa oczywiście jest absurdalna, narusza w wielkim stopniu wolność mediów, z czym PiS nawet się nie kryje o czym najlepiej świadczą słowa właśnie posła Pięty czy wcześniej - Pawłowicz. Myślę że głównie chodzi jednak o przejęcie prasy regionalnej a większe stacje telewizyjne "przy okazji", "jak się da..."
A Wy jak sądzicie, PiS jest w stanie zagrozić największym koncernom medialnym w Polsce ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Headlines”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości