Archiwalne telezakupy

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Po prawie 9 latach odkopie ten wątek. Ostatnio natrafiłem na bardzo ciekawy artykuł Wojtka Krzyżaniaka na temat telezakupów, w którym m.in. wspomina znane osoby, które przed laty brały udział w telezakupach:
http://www.wtelewizji.pl/teleskleping-w ... lYvY_DibIU
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Ciekawe znalezisko - tak wyglądały pierwsze telezakupy w polskiej telewizji pod nazwą ''Magro Magazyn'' (nagranie pochodzi z marca 1990 roku):
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
telefan
Obserwator
Posty: 698
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:36
x 5
x 20

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: telefan »

To już wiem skąd się wzięła reklama kurtek skórzanych doskonałych na rower i motocykl która pojawiła się w jednej z przeróbek od Borewicza (dea.gensys.pl) z Lepperem na początku i piosenką Eleni w tle xD #pozdrodlakumatych
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

Frontowiec pisze:Ciekawe znalezisko - tak wyglądały pierwsze telezakupy w polskiej telewizji pod nazwą ''Magro Magazyn'' (nagranie pochodzi z marca 1990 roku):
Zamówienie odbywało się drogą pocztową, a nie telefoniczną - pewnie ma to związek z tym, że na początku lat 90. sieć telefoniczna w kraju nie była jeszcze zbyt rozpowszechniona.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
telefan
Obserwator
Posty: 698
Rejestracja: 11 maja 2008, 18:36
x 5
x 20

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: telefan »

Albo po prostu nie było odpowiedniego oprogramowania czy sieci telefonicznej do obsługi zamówień. Przypominam że to przełom lat 80. i 90. i pierwsze miesiące wychodzenia z punktu w którym Polska była w głębokiej zapaści ekonomicznej. Nawet gdyby odpowiednie zaplecze (centrale telefoniczne, komputery, serwery) było dostępne to niewielu było stać na nie szczególnie przy szalejącej inflacji. Swoją drogą reklama PKO mogła powstać jeszcze w latach 80.
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

Oprogramowania? :) Takie rzeczy w tamtych czasach realizowało się raczej sprzętowo. Nie wiem nawet, czy w sieci telefonicznej były wtedy już jakiekolwiek centrale cyfrowe - na pewno analog (i centrale o... elektromechanicznej zasadzie działania, zbudowane na tzw. wybierakach) dominował.

Na pewno coś w rodzaju infolinii zrealizować się technicznie rzecz biorąc dało - jednak było to drogie i faktycznie mała firma być może nie mogła sobie na coś takiego pozwolić.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

A teraz prawdziwa bomba, przynajmniej dla tych, którzy wychowali się na starej dobrej Polonii 1.

Amerykańskie telezakupy z serii "Ask Mike !" i "Amazing Discoveries" - klipy, które Mango Gdynia wykorzystywała do promocji "swoich" produktów w połowie lat 90, wiele lat przed tym, jak zaczęła robić masowo własne spoty. Postarałem się wrzucić te, które na pewno były w Polsce (nie pamiętam, czy polskie nazwy produktów zawsze były takie same jak w USA).

Niezapomniany Super Slisers :D Karol, bądź tak miły i wyślij jakiegoś linka do Majkella, aby sobie kiedyś przejrzał. Musi to koniecznie zobaczyć, zwłaszcza scenę z frytkami, on pamięta, jak ten zabawny tekst dokładnie szedł w języku polskich :lol:.

Purr-Fect Punch
[ Spoiler ]

Juice Tiger
[ Spoiler ]

Power Steamer
[ Spoiler ]

No i jeszcze wisienka na torcie - reklama kaset z ćwiczeniami "Amazing Discoveries with Tony Little" :D. Pamiętam, że będąc dzieckiem jak skończony debil ćwiczyłem przy tych telezakupach :rolleyes:. Ciekawostka - tak jak pewien inny późniejszy jegomościu z polskiego Mango/Big Brothera wpadł niby pod samochód, tak tutaj widziany blondyn przeżył spotkanie z autobusem szkolnym :lol:.
Gość w okularach to niejaki Mike Levey - prezenter, który podobno specjalizował się w prowadzeniu tego typu programów. Zmarł w 2003 roku.
https://en.wikipedia.org/wiki/Mike_Levey
Mike Levey.jpeg

Na deser Human Calculator - tego chyba nie było w Polsce (a może było - sam już nie wiem), ale warto zobaczyć dla beki :D
[ Spoiler ]

A teraz ciekawostka, jak udało mi się namierzyć te zakupy. Otóż prezenter i jego program pojawiły się gościnnie w "Fever" - 5. odcinku pierwszego sezonu* serialu "Sliders - Piąty wymiar" jako alternatywna wersja samych siebie. Po raz pierwszy epizod zobaczyłem w 2006 roku, ale jak wiadomo wtedy youtube nie był tak dobrze rozwinięty, a ja sam nie znałem tak dobrze angielskiego, aby rozkminiać, kim jest ten gość. Na szczęście dzisiaj każdy bardziej znany serial ma swoje wikie czy inne fanowskie strony z dokładnymi opisami epizodów :).

Oczywiście z czasem reklamy zaczęły kompletnie nużyć przez ciągłe powtarzanie. Zwłaszcza, że Polonia 1 już wtedy puszczała tego typu materiały o 17-18 (nawet chyba w weekend). Kojarzę nawet sobotnie 4-godzinne pasmo telezakupowe w soboty od 8.00 do 12.00.

* - oryginalnie w amerykańskiej stacji odcinek był emitowany jako drugi (bo wydawał się ciekawszy dla Foxa niż te chronologiczne, polecam mieć to na względzie, jak chcecie wziąć się za ten świetny serial)
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Kolejna zagraniczna reklama, która obecna w telezakupach Mango lub innej sieci podczas lat 90. Jet Stream Oven, nie pamiętam polskiej nazwy :D Przy okazji poznałem nowe określenie, które dotychczas nie znałem - infomercial :D Dużo lepsze niż telezakupy, które sprowadza krótkie klipy, jak też półgodzinne programy poradnikowe starające się sprzedać produkty w TV do tego samego.
https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=infomercial
https://en.wikipedia.org/wiki/Infomercial
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

''Informercial'' kojarzę bardziej z niemieckiej telewizji, w której jest one dość często używane przy tamtejszych telezakupach - najbardziej znaną firmą telezakupową w Niemczech jest MediaShop.
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Kolejny reklama i produkt, który był sprzedawany w polskich telezakupach w latach 90 (na Polonii 1). Pamiętacie święcące w ciemnościach klocki? :D W oryginale "Better Blocks". Nie wiem, czy jest to dokładnie ta sama wariacja reklamy, która była emitowana w polskiej tv. Nie mniej część, w której narratorka rymując wymienia, co można zbudować z klocków, była obecna w naszej telewizji.

Patrząc jak te wszystkie produkty wędrowały z kraju do kraju, zastanawiam się, jak wyglądała ich produkcja. Jedna fabryka w Chinach? :D Szkoda, że nie polskich odpowiedników tych spotów. Można byłoby porównać ceny, gdzie bardziej naciągali klientów ;).
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Original Hairagami - kolejny produkt/reklama, która była emitowana w polskich telezakupach w latach 90 :D


No i powracamy na chwilę do "Amazing Discoveries", a dokładniej Auri - płynu z woskiem do samochodu :lol: Trochę mi zajęło, aby upewnić, czy było to pokazywane/sprzedawane w Polsce, ale jak pokazali śmieszny test z ogniem na karoserii to jestem już na 100% pewny :D

Tutaj jest artykuł z 21 października 1992 roku na temat Amazing Discoveries - pismo New York Magazine. Można dowiedzieć się, jaką genezę miały takie audycje jak informercial (początek - 1984 rok, wpływ na ich powstanie miał rządowy zakaz emisji reklam w większej ilości niż 20 minut na godzinę - rok 1973), a także poznać ówczesne wyniki finansowe i obecność w amerykańskiej telewizji.
https://books.google.pl/books?id=8ugCAA ... ax&f=false

Przy okazji przypomniały mi się dwie, inne reklamy. Spróbuje je w najbliższym czasie poszukać. Stay tuned ;)

No i jeszcze jedna kwestia - przypomniało mi się takie hasełko, tylko nie wiem, czy/które jest poprawne:
"Super Slicers - jeden ziemniak, góra frytek" ? :D
A może raczej "Super Slicers - cztery ostrza, góra frytek"? :lol:

Akcja z frytkami:
"Mike, gdzie ty byłeś, ja już dawno skończyłem" (Mike wrócił z zamrożonymi frytkami z lodówki podczas, gdy drugi z prowadzących w tym czasie poszatkował ziemniaka na kawałeczki za pomocą Super Slicera :lol:).
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

No i znalazłem jedną z szukanych przeze mnie audycji/produktu - lokówka "Jet Aire" z serii Amazing Discoveries - niestety lub stety tylko kilkanaście minut.
https://vimeo.com/81834221

Gorzej z drugą reklamą, bo totalnie nie mam pomysłu, jak ten produkt mógłby nazywać się po polsku, a co dopiero po angielsku. Może ktoś pamięta. Chodzi o metalowe płytki z dziurkami wkładane do zlewu, które (po nałożeniu na nie soli) niby pomagały tym myć naczynia. Próbowałem różnych form po angielsku, jednak youtube czy reszta internetu pozostają jednak "głuche" na moje poszukiwanie.
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Silver Star? :-)
Chyba z tych zdjęć korzystano:
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

Jesteś mistrzem - żeby pamiętać to po tylu latach :).
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Archiwalne telezakupy

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

https://www.google.pl/search?q=telezaku ... e&ie=UTF-8

:-P dobór słów kluczowych. W jednym wyniku ktoś wspomina nazwę :-P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości