TV Niepokalanów (1995-2001)/ TV Niepokalanów II (2001-2003)

Stacje telewizyjne, które zniknęły z polskiego rynku.
exmartino
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 25 cze 2010, 14:27
x 1

TV Niepokalanów (1995-2001)/ TV Niepokalanów II (2001-2003)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: exmartino »

Historia katolickiej telewizji w Polsce sięga roku 1994. Wtedy to prowincja franciszkanów uzyskała koncesję do naziemnego nadawania programu o charakterze uniwersalnym pod nazwą "Telewizja Niepokalanów". Nadajniki przez które nadawała stacja zlokalizowane myły m.in. w Warszawie, Łodzi, Opolu, Krakowie, Gorlicach, Skierniewicach i częściowo w Gdańsku z nadajnika "Amber TV" należącej do Video Studio Gdańsk. Nadawanie typowo religijnego programu rozpoczęto w 1996 r. Zasięg stacji stopniowo się zwiększał, był dostępny m.in. drogą satelitarną jak i w sieciach kablowych. Telewizja Niepokalanów zakończyła nadawanie w 2001 roku udostępniając koncesję Telewizji Puls, która wystartowała 18 marca 2001 roku. Udziałowcami byli m.in. PKN Orlen, KGHM Polska Miedz, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PZU Życie, Prokom Inwestments (który pierwszy wycofał swoje udziały) oraz Zakon oo. Franciszkanów. TV Puls nadaje do dziś mając nowego udziałowca.

Telewizja Niepokalanów 2 powstała 12 sierpnia 2001 roku. Siedziba telewizji nie mieściła sie jedenak w Niepokalanowie ale przy ulicy Zakroczymskiej w Warszawie. Kilkadziesiąt osób pracowało nad tym by powstał 16 godzinny program stacji - od godz. 8 do 24. Prowincjał zakonu franciszkanów O. Grzegorz Bartosik zapowiadał wtedy "Jest to telewizja typowo misyjna której zadaniem jest ewangelizacja czyli łaczenie się w dzieło ewangelizacyjne i apostolskie kościoła". I rzeczywiście tak było na antenie stacji pojawiło się wiele produkcji min. relacje z wydarzeń kościoła, filmy turystyczne, filmy krajoznawcze i animowane. "Szczególne błogosławieństwo dla Franciszkańskiej Telewizji Niepiokalanów 2, która dzisiaj rozpoczyna swą działalność". Tak Jan Paweł II podczas modlitwy "Anioł Panski" błogosawił telewizji, która po niespełna roku zakończyła działalność, z przyczyn finansowych.
Awatar użytkownika
Pablo1989
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 29 lis 2009, 22:39
x 1

TV Niepokalanów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pablo1989 »

Ach Pamiętam tą stację :p to była stacją co irytowała nieco mojego ojca, w sumie nie tylko jemu


Przy okazji :P Fake ? hmmm
http://img147.imageshack.us/img147/2314 ... tn1pz6.jpg

http://img80.imageshack.us/img80/974/sp ... tn2wt6.jpg
Początek (Dziennik Telewizyjny)
Obrazek

Obrazek
Końca (Wiadomośći)
Kazik
Obserwator
Posty: 377
Rejestracja: 07 paź 2007, 18:09
x 1

TV Niepokalanów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kazik »

Ta na początku było TV Niepokalanów, która zmieniła się w Puls, a później pojawiła się jeszcze na krótko TV Niepokalanów 2
Grzelich1996
Junior
Posty: 1019
Rejestracja: 11 lis 2010, 13:02
Lokalizacja: Kodeń
x 5

TV Niepokalanów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Grzelich1996 »

exmartino pisze:Nadajniki przez które nadawała stacja zlokalizowane myły m.in. w Warszawie, Łodzi, Opolu, Krakowie, Gorlicach, Skierniewicach i częściowo w Gdańsku z nadajnika "Amber TV" należącej do Video Studio Gdańsk.
"były", a nie "myły".

W Warszawie TV Niepokalanów była odbierana od jesieni 1999 roku na kanale 41, na którym nadaje obecnie TV Puls, która powstała właśnie z TV Niepokalanów. W Łodzi ta telewizja nadawana była od początku swojego istnienia (czyli od początku 1996 roku) na kanale 59, w Opolu na kanale 47, w Krakowie na kanale 25, w Skierniewicach na kanale 52 od 13 stycznia 1996, a w Gorlicach - nie wiem, na jakiej częstotliwości. Natomiast Amber TV był na kanale 25.

Źródło: http://radiopolska.pl
http://www.youtube.pl/telefilmkoden2 - mój profil na YouTube
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

TV Niepokalanów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Pablo1989 pisze:Ach Pamiętam tą stację :p to była stacją co irytowała nieco mojego ojca, w sumie nie tylko jemu


Przy okazji :P Fake ? hmmm
http://img147.imageshack.us/img147/2314 ... tn1pz6.jpg

http://img80.imageshack.us/img80/974/sp ... tn2wt6.jpg
Mnie też irytowała zwłaszcza że podczas mojego pobytu u rodziny w mieście ta stacja chodziła na okrągło - na szczęście były dwa telewizory :)
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

TV Niepokalanów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Chyba niedługo stacja doczeka się swojej może nie bezpośredniej ale jednak kontynuacji - mam na myśli tutaj EWTN. Tak swoją drogą ciekawi mnie czy kontent tej stacji został gdzieś zachowany. EWTN z pewnością na nim by skorzystał ;)
Przy okazji zawsze dziwiło mnie że TN2 rozpoczynała nadawanie dopiero od 14:55 i to we wszystkie dni oprócz niedziel gdy program był już pełny i zaczynał się już o dziewiątej rano - czyżby oszczędności :)
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

TV Niepokalanów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

TN2 widocznie miała wspólny budżet z TV Puls, z tą różnicą, że nie dopatrzyłem się w niej reklam. Co najwyżej plansze z numerami kont dla wspierających widzów. Nie wiem jak było na początku, ale generalnie spora część jej działalności opierała się na powtórkach audycji ze starej TV Niepokalanów. Nawet wieczorne różańce, itp., które TV Trwam pokazywała na żywo, TN2 emitowała z taśmy. Jedyna audycja na żywo, jaką pamiętam, to Anioł Pański retransmitowany z TV Puls o znacznie gorszej jakości obrazu niż oryginał - nie wiem czemu. Pewnie playouty mieli spięte chinchami :lol: Warto dodać, że kryzys Telewizji Familijnej odbijał się na TN2 wręcz w czasie rzeczywistym - cięcia w trwaniu dziennego programu dotyczyły obu anten jednocześnie. Po reaktywacji TV Puls, nikt już nie chciał ciągnąć produkcji programu religijnego.

A dlaczego nadawali tylko popołudniami? Przyczyna była prosta. Kto miał ją oglądać? TN2 dostępna była jedynie za pośrednictwem satelity Astra, a co za tym idzie, był to program skierowany do sieci kablowych, a nie odbiorców indywidualnych. I nie stało za nim Radio Maryja, by mieć polot pośród widzów.

PS. TV Puls też dobiło nadawanie z niepopularnej Astry. Jeden z elementów trwonienia publicznych pieniędzy, które pozyskiwała od udziałowców.
Frontowiec
VIP Expert
Posty: 4539
Rejestracja: 18 sty 2017, 13:24
Lokalizacja: Szczecin / Kamień Pomorski
x 54
x 169
Kontakt:

TV Niepokalanów

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Frontowiec »

Podobno TV Niepokalanów 2 nie należała do Telewizji Familijnej, tylko do spółki Franmax Media założonej przez pierwszych pracowników TV Niepokalanów. Jako ciekawostkę powiem, że jednym z twórców TV Niepokalanów był pochodzący z mojego regionu Franciszkanin, dzisiejszy biskup-senior Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej Marian Błażej Kruszyłowicz (może jak kiedyś go spotkam, to się zapytam o TV Niepokalanów i jego historie).
#StopNienawiści (nawet tutaj!)
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

TV Niepokalanów / TV Niepokalanów II

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Sam sobie odpowiedziałem na wątpliwości w zakresie finansowania TV Niepokalanów II - koncesja satelitarna była bardziej restrykcyjna od tej naziemnej, udzielonej przez KRRiT w 1994 roku. Według tej historii, już w 1996 roku zezwolono Telewizji Niepokalanów (koncezja naziemna) na poszerzenie limitu reklam do 2 proc. czasu emisji programu (później TV Puls miała z tym dość spory problem). Z kolei TN2 (koncesja satelitarno-kablowa) według decyzji z 2001 roku w zamian za zwolnienie z opłat koncesyjnych (opłatę zmniejszono do symbolicznych 500zł) nie mogła emitować reklam oraz telesprzedaży, ani niczego, z czego można było czerpać korzyści finansowych - nie mogła emitować także programów nie związanych z tematyką religijną :)

Drugi z linków świetnie obrazuje, jak szybko TN2 zrezygnowała z całodziennej produkcji programów - miała problem z wypełnieniem ramówki, a być może także z kosztami emisji programu. Już miesiąc po starcie w sierpniu 2001, KRRiT zgodziła się na skrócenie czasu emisji programu do 8 godzin dziennie - teoretycznie tylko do końca 2001 roku, jednakże termin ten przedłużano jeszcze dwukrotnie. Mimo to, TN2 nie wytrzymała :)

Fragment uzasadnienia KRRiT:
W dniu 9 sierpnia 2001 roku Koncesjonariusz wystąpił o dokonanie zmiany czasu nadawania programu do 8 godzin na dobę w terminie do dnia 31 grudnia 2001 roku.
W uzasadnieniu Koncesjonariusz wskazał, iż okresowe skrócenie dobowego czasu nadawania programu podyktowane jest dodatkowymi inwestycjami związanymi z poznaniem i analizą sytuacji na rynku medialnym, doskonaleniem współpracy programowej z partnerami w kraju i za granicą, a co za tym idzie pozyskaniem szerokich rzesz odbiorców w/w programu.
KRRiT postanowiła pozytywnie rozpatrzyć wniosek Koncesjonariusza.
:lol:

Ciekawszy jest fragment uzasadnienia o uchyleniu koncesji TN2 w roku 2005:
Zdaniem Koncesjonariusza, realizacja warunków koncesji Nr 268/2001-T z dnia 8 czerwca 2001 roku oraz udział w realizacji warunków koncesji Nr 187/P/2004-T z dnia 16 listopada 2004 roku, w której Koncesjonariusz jest udziałowcem, a udzielonej spółce „Telewizja PULS” Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym – społeczno-religijnym pod nazwą „PULS” jest utrudnione i nierealne z powodów finansowych.
Wynika z niego, że oo. franciszkanów zwyczajnie nie było stać na prowadzenie kanału religijnego, z uwagi na utrudnienia związane z finansowaniem i ogólnym funkcjonowaniem TV Puls, która - jak pamiętamy - nie mogła znaleźć poważnego inwestora.
Awatar użytkownika
Poland
Legendary
Posty: 16164
Rejestracja: 24 maja 2006, 18:59
Lokalizacja: Trzciana k. Bochni
x 33
x 325
Kontakt:

TV Niepokalanów (1995-2001)/ TV Niepokalanów II (2001-2003)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Poland »

Na Youtube pojawił się ciekawy materiał - jak się okazuje TV Niepokalanów miała swoje studio oprawy:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?fbclid=Iw ... e=youtu.be[/youtube]
Poland - Aktywnie najlepszy!
Awatar użytkownika
Giovanni
Obserwator
Posty: 632
Rejestracja: 11 wrz 2017, 19:25
x 69
x 53

TV Niepokalanów (1995-2001)/ TV Niepokalanów II (2001-2003)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Giovanni »

Mam pytanko:Od kiedy Niepokalanów zaczął nadawać w Warszawie i okolicach ??
Ja dopiero go ustawiłem na początku 98 roku , był wcześniej ?
Uwielbiam alternatywną historię ,jestem kibicem Legii i najchętniej cofnąłbym czas ;D
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

TV Niepokalanów (1995-2001)/ TV Niepokalanów II (2001-2003)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Poland pisze:Na Youtube pojawił się ciekawy materiał - jak się okazuje TV Niepokalanów miała swoje studio oprawy
W wersji bieda. Oświetlenie w studio przypomina święcenie lampką nocną ze zdjętym kloszem. Ale studio było? Było :-)
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Expert
Posty: 8082
Rejestracja: 24 maja 2006, 22:01
x 139
x 950
Kontakt:

TV Niepokalanów (1995-2001)/ TV Niepokalanów II (2001-2003)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Tomek »

No właśnie chyba o to chodziło - miało być jak w kościele wieczorem :P.

Mi się w każdym razie podoba koncept. Mało kto wpadłby na pomysł wykorzystania cienia jako naturalnej scenerii studia (stajenka na ścianie po lewej :)). Lepsze to niż kolejne, takie samo pomieszczenie z ekranami i wirtualną rzeczywistością a la TVP, Polsat czy TVN.

Doszliśmy do czasów, gdy wszystkie studia wyglądają mnie więcej tak samo w TV, więc może warto zacząć znowu tak kombinować ;).
---
Peggyov movrovbivuubavuv vuv!
Awatar użytkownika
TV Trauma
Junior
Posty: 981
Rejestracja: 31 sie 2010, 11:05
x 10
x 10

TV Niepokalanów (1995-2001)/ TV Niepokalanów II (2001-2003)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TV Trauma »

http://gminazgierz.pl/wp-content/upload ... budzet.pdf

Na stronach 6-7 artykuł o udostępnieniu Telewizji Niepokalanów na terenie Zgierza, przy okazji pokrótce omówiona historia stacji i info o uruchomieniu z dniem 8 grudnia 1999 roku emisji satelitarnej na Astrze 1E.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

TV Niepokalanów (1995-2001)/ TV Niepokalanów II (2001-2003)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Jeden z ostatnich identów TV Niepokalanów II.
[ Spoiler ]
Jeśli mam być szczery, to oryginalnie stacja nie grzeszyła dużo lepszą jakością obrazu. :)

Ech. Generalnie nie ma to jak zmarnotrawić taki luksus, jakim była w latach 90-tych koncesja naziemna. Zdaję sobie sprawę, że warunki w jakich oo. Franciszkanie musieli uprawiać telewizję uwłaczały godności ludzkiej i trzeba było ugadywać się z inwestorami - szkoda tylko, że z Prokomem i spółkami Skarbu Państwa, by w ogóle uchować ten byt w eterze (tak jak dziś, bez pieniędzy nie ma szans), jednak sam pomysł konsorcjum katolicko-publiczno-prywatnego, to jakiś paradoks. To nie miało prawa się udać.

Cóż, przełom wieków to zbyt wcześnie, by liczyć na ofiarność ludzką (nie ma sensu porównywać siły oddziaływania TV Niepokalanów do ówczesnego Radia Maryja) czy portale zrzutkowe, które zwyczajnie nie istniały.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zlikwidowane kanały telewizyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości