Reforma edukacji. Czy jest potrzebna?

Najważniejsze wydarzenia z Polski i ze świata.
Tradycjonalista
Thinker

Post autor: Tradycjonalista » 19 lut 2019, 13:58

NIK proponuje żeby matura z matematyki nie była obowiązkowa. Ja jestem przeciwny takiemu pomysłowi. Uważam że matura z matmy powinna być obowiązkowa: https://www.wprost.pl/kraj/10192379/mat ... a-nik.html
Pawel

Post autor: Pawel » 19 lut 2019, 14:03

No i bardzo słuszna decyzja.

A tak w ogóle to przypomniało mi się jak w latach '90 w szkole nauczycielki od matmy powtarzały że jak dorosnę to nie będę zawsze nosił ze sobą kalkulatora w kieszeni. Oj jak bardzo się myliły :D.
Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
Kontakt:

Post autor: Tomek » 19 lut 2019, 14:19

Z jednej - "fajnie" byłoby mieć wszechstronnie wykwalifikowane społeczeństwo, z drugiej - nie widzę powodu, aby zmuszać kogokolwiek, żeby uczył się robić skomplikowane obliczenia na twierdzeniach, które nigdy do niczego jemu nie przydadzą się. Tak więc nie.

Sam natrafiłem na okres, gdy byłem zwolniony z matmy na maturze, podczas gdy moja koleżanka kuła cieżko przez ostatni rok i niezdała rozszerzonego (wtedy nie było oddzielnego egzaminu podstawowego jak jest chyba teraz, tylko na rozsz. dostawałeś więcej punktów). Uratowała ją decyzja, że wtedy nie trzeba było zdać chyba jednego egzaminu (już nie pamiętam, jak to dokładnie było).

Ogólnie możesz trafić na słabą nauczycielkie i masz problem.
HENSHIN!
kubatv10
Obserwator

Post autor: kubatv10 » 19 lut 2019, 22:07

Z perspektywy licealisty, uważam, że poziom matury podstawowej z matematyki naprawdę nie jest aż taki trudny, jest to egzamin, który przy minimalnym nakładzie pracy można zdać. Nie wiem, czemu jest on tak obszernie krytykowany, jest na pewno lepiej zbudowany niż to było kilka lat temu - mniej zadań otwartych, które stanowią największą trudność. Wiem, że umiejętności to kwestia indywidualna, ale porównując poziom matury, którą mamy teraz, naprawdę nie mam pojęcia w czym jeszcze można uprościć ten egzamin.
Do tego, każdy uczeń ma dostępną kartę wzorów na maturę, z której jak wie jak się korzysta, można zdobyć bardzo wiele punktów.
Awatar użytkownika
Abbott
Poster

Post autor: Abbott » 20 lut 2019, 9:57

Też pochodzę z okresu, gdzie matma nie była obowiązkowa na maturze. Ten przedmiot nie był moją mocną stroną, więc pewnie bym go nie zdał na maturze. A jakby matematyka była wtedy obowiązkowa, to nie wiem czy bym się zdecydował na liceum. Dorosłe życie dopiero weryfikuje jakie zagadnienia z danych przedmiotów są nam potrzebne do codziennego życia, a które nie.
Tradycjonalista
Thinker

Post autor: Tradycjonalista » 20 lut 2019, 13:20

Całe szczęście, MEN nie zgadza się na propozycje NIK i nie będzie matury bez matematyki: https://tvs.pl/informacje/koniec-marzen ... tulat-nik/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Headlines”