TVP dawniej

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Kacper.m
Obserwator
x 86
x 43

TVP dawniej

• zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kacper.m »

Jeszcze PRL, a mimo tego orędzie prymasa, pasterka z Watykanu, kolędy, przerywniki z elementami katolickimi (całe trzy minuty było pewnie równaniem do kolejnego programu) - a nawet wycinek z CNN.
Patron Raportu o stanie świata i Radia 357
BBC Radio 1/5/6/WS | Radio Nowy Świat | newonce.radio | Spotify | YouTube | Netflix
Od zaorania Trójki UKF tylko okazjonalnie, Dual DAB 5.1
Awatar użytkownika
Kostka
Junior
x 368
x 259

TVP dawniej

Post autor: Kostka »

Zachód powoli się do nas otwierał :D
Awatar użytkownika
VIP Expert
x 1
x 192

TVP dawniej

Post autor: Blank »

Nie jest tajemnicą, że u schyłku PRL-u, w szczególności w drugiej połowie lat 80. zaczęto w ówczesnej TVP emitować programy katolickie czy audycje związane z katolickimi świętami, nastąpiła odwilż.
Dwa filmy z lat 80., w pierwszym fragment programu "Jutro poniedziałek", a w drugim "Studio Lato" i blok reklamowy.

Awatar użytkownika
VIP Expert
x 1
x 192

TVP dawniej

Post autor: Blank »

Kostka pisze: 07 paź 2021, 16:54 Właśnie pojawiły się pierwsze minuty nadawania kanału własnego Telewizji Kraków z 31 grudnia 1993. Akurat na 60. urodziny oddziału :D
I jest Zbigniew Łuczyński, wieloletni dziennikarz "Uwagi! TVN".

Próbne emisje logotypu pojawiły się już w latach 80., fragment filmu z 1988 roku:
Aureliusz
Użytkownik

TVP dawniej

Post autor: Aureliusz »

Pokazałem to kiedyś swojej babci. I nie wiem skąd, ale sama powiedziała od siebie "kiedyś to było..." jak w tym memie :D
Radaryonline.pl
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
x 4
x 9
Kontakt:

TVP dawniej

Post autor: Kpc21 »

Kacper.m pisze: 02 sty 2022, 16:05 Jeszcze PRL, a mimo tego orędzie prymasa, pasterka z Watykanu, kolędy, przerywniki z elementami katolickimi (całe trzy minuty było pewnie równaniem do kolejnego programu) - a nawet wycinek z CNN.
I coś, czego nawet dziś nie ma – prowadzący serwis informacyjny nie w garniaku, a w... swetrze! Ciekawe, że wtedy na więcej luzu sobie pozwalali, niż dziś.

Z nowych materiałów, z łódzkiej regionalnej ciekawą rzeczą jest odcinek "Filmowej encyklopedii Łodzi" z Ryszardem Bonisławskim, jeszcze bez dopisku "i okolic"...

Świetny program.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Kostka
Junior
x 368
x 259

TVP dawniej

Post autor: Kostka »

Wieczorne wiadomości Dziennika emitowane w Programie Drugim, jeszcze przed powstaniem "Panoramy dnia".
Swoją drogą - w czołówce dalej jest stare logo Dwójki, mimo, że wtedy obowiązywał już nowy znak graficzny :D
Awatar użytkownika
SNOL
VIP Expert
x 262
x 309
Kontakt:

TVP dawniej

Post autor: SNOL »

Widocznie etapowanie rebrandingu to już tradycja. 8)
Tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 14 lat.
Zdamian
Użytkownik
x 3
x 19
Kontakt:

TVP dawniej

Post autor: Zdamian »

Kostka pisze: 01 sty 2022, 23:39 tzw. "Dziennik z Okna", czyli poranne wydanie i do tego z inną czołówką :o
Jestem pod wrażeniem. To naprawdę dynamiczna i nowoczesna, jak na owe czasy, formuła. Nie spodziewałem się, że w ramach DT coś takiego istniało.
Powyższa wiadomość zawiera wyłącznie prywatne opinie. Opinie ulegają od czasu do czasu zmianie.
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
x 4
x 9
Kontakt:

TVP dawniej

Nawet jak na dzisiejsze :)
leszczak
Użytkownik
x 23
x 128

TVP dawniej

Post autor: leszczak »

Oglądam TVP Sport i są powtorkowe zawody w Zakopanem z 2011 roku zamiast odwołanych kwalifikacji zaplanowanych na dzisiaj. Moją uwagę zwróciła jakość transmisji - o ile obraz ze skoczni jest ok... To w ogóle jest HD? Czy dobre SD? (Słabo widzę na małym telewizorze) o tyle przebitki na publiczność są momentami w takim starym, znanym chyba wszystkim teleexpresowym SD ze słynnych kamer z czarnymi paskami na lewej i prawej krawędzi obrazu. :) Ech, stare czasy... Niby tak niedawno a jednak już tak dawno.
Verdline
Użytkownik
x 7
x 20

TVP dawniej

Post autor: Verdline »

leszczak pisze: 14 sty 2022, 19:28 Oglądam TVP Sport i są powtorkowe zawody w Zakopanem z 2011 roku zamiast odwołanych kwalifikacji zaplanowanych na dzisiaj. Moją uwagę zwróciła jakość transmisji - o ile obraz ze skoczni jest ok... To w ogóle jest HD? Czy dobre SD? (Słabo widzę na małym telewizorze) o tyle przebitki na publiczność są momentami w takim starym, znanym chyba wszystkim teleexpresowym SD ze słynnych kamer z czarnymi paskami na lewej i prawej krawędzi obrazu. :) Ech, stare czasy... Niby tak niedawno a jednak już tak dawno.
Ostatnio na TVP Sport również leciały skoki z Zakopanem z 2002 roku, ale jakość tych skoków była wręcz tragiczna, obraz rozmazany i to jeszcze w pillarboxie, tylko, że zamiast czarnych pasów były szare.
leszczak
Użytkownik
x 23
x 128

TVP dawniej

Post autor: leszczak »

No cóż, te 20 lat to przepaść w jakości przekazywanego obrazu i transmisji telewizyjnych :) Jesteśmy świadkami ogromnego postępu - od kiepskiej jakości kamer rejestrujących na taśmach do 4K i 8K. :)
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
x 4
x 9
Kontakt:

TVP dawniej

Nie wiem, czy tego już ktoś gdzieś na forum nie postował; nie wiem w ogóle, czy to jest najlepsze miejsce (nie ma jakiegoś wątku o dubbingach), ale...

Lektorska wersja czołówki Kaczych Opowieści:

Sam serial szedł kiedyś w TVP w wersji lektorskiej? Czy po tej czołówce był już normalny dubbing?

Ciekawy jingiel reklam z TVP Łódź z 1992 – bazujący na... jednej z reklam (szamponu Pollena): https://youtu.be/Qdimv2ZWyPQ?t=250
Awatar użytkownika
Pzet
Junior
x 84

TVP dawniej

Post autor: Pzet »

Tak, "Kacze opowieści" były nadawane z lektorem (jakieś nagrania krążyły po internecie).
Ale w tym nagraniu jest coś ciekawego: czołówka jest po angielsku z lektorem Markiem Gajewskim, ale potem tytuł czyta Tadeusz Borowski, który robił to w wersji z dubbingiem. Czyli co? Wyemitowali odcinek z angielską wersją czołówki z lektorem i reszta odcinka z dubbingiem? Nie spotkałem się wcześniej z czymś takim.
Co więcej, Wikipedia podaje, że premiera polskiego dubbingu "Kaczych opowieści" miała miejsce 5 stycznia 1991. Tymczasem nagranie wygląda mi na okres świąteczny 1990 roku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”