TVP dawniej

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Awatar użytkownika
Kostka
Activist
Posty: 2596
Rejestracja: 12 paź 2019, 15:43
x 1386
x 740

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kostka »

Kpc21 pisze: 16 sty 2022, 21:35 Ciekawy jingiel reklam z TVP Łódź z 1992 – bazujący na... jednej z reklam (szamponu Pollena): https://youtu.be/Qdimv2ZWyPQ?t=250
A co jeszcze ciekawsze - lokalny blok reklamowy w programie ogólnopolskim. Pewnie Łódź dostarczyła kasetę z już zgranymi przez nich reklamami oraz MK 997 i realizator z Woronicza ją wypuścił na antenę :D
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

A może to było celowe?

Większość osób tutaj na pewno pamięta nadawane przed Wieczorynką do samego końca reklamy skierowane do dzieci (podobnie, jak w porannym paśmie dziecięcym) – głównie zabawek.

W 1991 roku – zapewne ze względu na brak blokujących coś takiego przepisów – było bardziej po amerykańsku – reklamy nadawane WEWNĄTRZ bloku programowego Wieczorynki, a nawet wewnątrz nadawanego w ramach Wieczorynki bloku Walt Disney przedstawia... (a między intro Wieczorynki a intro Disneya są plansze sponsorskie... niewiarygodne, że coś takiego było)...
(swoją drogą Brygada RR tutaj jest w wersji dubbingowej)
(a niektóre z tych reklam... brzmią niezbyt przekonująco; szczególnie ta kucyków My Little Pony... poziom gry aktorskiej w tej reklamie – po prostu nie istnieje)

Czyli reklamy były niejako połączone z Wieczorynką, były w jakimś sensie jej częścią.

Może tak samo było z tymi reklamami przed magazynem 997?

Co do Kaczych...

Tutaj jest fragment z 1992 roku – i jest to wersja dubbingowa: https://www.youtube.com/watch?v=XYgKr5UrGh8
Aczkolwiek pytanie, czy można temu wierzyć, skoro na samym końcu tego nagrania jest jingiel Pokemon... A przecież Pokemony wyszły tak z 10 lat później (premiera w Polsce we wrześniu 2000). Ktoś sobie je nagrał na taką starą, zjechaną taśmę, po 8-letnich Kaczych opowieściach? Niewykluczone, ale też nie ma gwarancji, czy tak faktycznie było.

Natomiast – nie mogę teraz znaleźć żadnego pełnego nagrania odcinka Kaczych opowieści w wersji dubbingowej – ale czy w nich była w ogóle odczytywana nazwa serialu po czołówce?
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Kostka
Activist
Posty: 2596
Rejestracja: 12 paź 2019, 15:43
x 1386
x 740

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kostka »

Kpc21 pisze: 18 sty 2022, 2:33 Może tak samo było z tymi reklamami przed magazynem 997?
No właśnie mówię że razem z wydaniem magazynu je wypuszczono - to jest najbardziej prawdopodobna opcja :)
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Szalone czasy, kiedy TVP Info potrafiło zacząć dzień bez polityki, a przynajmniej nie był to stricte najważniejszy wątek poranka.
Awatar użytkownika
Ama18
VIP Expert
Posty: 2571
Rejestracja: 19 paź 2008, 20:04
x 993
x 672

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ama18 »

I równie szalone czasy, w których żadne Rachonie czy Popek nie miały wstępu do studia :D Czysta informacja.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Warto zwrócić uwagę na fakt, że o poranku pojawia się materiał Jakuba Stefaniaka:

Tu jako dziennikarz:
stefaniak_01.png
a tu już jako polityk kilka lat później:
stefaniak_02.png
BTW:
Świetne nagranie z orania Rachonia:
Awatar użytkownika
Pzet
Junior
Posty: 1055
Rejestracja: 24 sty 2011, 9:54
x 182

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Pzet »

Kpc21 pisze: 18 sty 2022, 2:33 Tutaj jest fragment z 1992 roku – i jest to wersja dubbingowa: https://www.youtube.com/watch?v=XYgKr5UrGh8
Aczkolwiek pytanie, czy można temu wierzyć, skoro na samym końcu tego nagrania jest jingiel Pokemon... A przecież Pokemony wyszły tak z 10 lat później (premiera w Polsce we wrześniu 2000). Ktoś sobie je nagrał na taką starą, zjechaną taśmę, po 8-letnich Kaczych opowieściach? Niewykluczone, ale też nie ma gwarancji, czy tak faktycznie było.
Na pewno jest to fragment nadpisany później - może o tym świadczyć widoczne logo Polsatu.

Kpc21 pisze: 18 sty 2022, 2:33 Natomiast – nie mogę teraz znaleźć żadnego pełnego nagrania odcinka Kaczych opowieści w wersji dubbingowej – ale czy w nich była w ogóle odczytywana nazwa serialu po czołówce?
Tak, lektor zawsze najpierw odczytywał tytuł serialu - "Kacze opowieści", a następnie tytuł odcinka.
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

Pzet pisze: 18 sty 2022, 11:19 Na pewno jest to fragment nadpisany później - może o tym świadczyć widoczne logo Polsatu.
No to jest oczywiste, choćby z tego względu, że w 1992 roku cała franczyza Pokemon jeszcze nie istniała, nie mówiąc o serialu i jego emisji w Polsacie.

Ja raczej mam wątpliwości co do daty nagrania, czy na pewno jest z 1992. Nie musi być.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Kacper.m
Poster
Posty: 1688
Rejestracja: 09 lis 2016, 17:05
x 543
x 230

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kacper.m »

Kostka pisze: 17 sty 2022, 7:02
Kpc21 pisze: 16 sty 2022, 21:35 Ciekawy jingiel reklam z TVP Łódź z 1992 – bazujący na... jednej z reklam (szamponu Pollena): https://youtu.be/Qdimv2ZWyPQ?t=250
A co jeszcze ciekawsze - lokalny blok reklamowy w programie ogólnopolskim. Pewnie Łódź dostarczyła kasetę z już zgranymi przez nich reklamami oraz MK 997 i realizator z Woronicza ją wypuścił na antenę :D
Nie przywiązywałbym się do ciągłości tego nagrania, widać że rzeczy są poucinane - choćby na samym pociągu jest cięcie. Ponadto, w 0:31 pojawia się przełączenie Telewizji Łódź, więc może to leciało akurat w pasmie lokalnym? Późniejsze reklamy są ewidentnie łódzkie, i raczej by to szybko zdjęli gdyby szło na cały kraj. Kolejne cięcie widoczne jest zaraz po zakończeniu 997. Ponadto na samym początku Panormamy ewidetnie jest szarpnięcie albo przez przełączenie źródła, albo włączenie nagrywania.
Radio: 357 [patron] | newonce | Nowy Świat | RMF24 | BBC Radio 1/5/6/WS
Podcasty: Raport o stanie świata | Podcastex | Dział Zagraniczny | Imponderabilia
Awatar użytkownika
Kostka
Activist
Posty: 2596
Rejestracja: 12 paź 2019, 15:43
x 1386
x 740

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kostka »

Wydaje mnie się, że po prostu to może być przełączenie na drugą krosownicę bądź inne żródło.

Skąd ten wniosek? Jak zaczynały się "Wiadomości" czy "Panorama" to po reklamach/zegarze też był przeskok na czołówkę :D Wszak nadawano to z pl. Powstańców.
Zdamian
Użytkownik
Posty: 134
Rejestracja: 11 sie 2016, 21:24
Lokalizacja: Wrocław
x 65
x 71

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Zdamian »

Kacper.m pisze: 18 sty 2022, 19:58 Nie przywiązywałbym się do ciągłości tego nagrania, widać że rzeczy są poucinane
Ale ogólnie wszystko się zgadza. W tym czasie 997 było emitowane (na całą Polskę, nie w paśmie lokalnym) przez II program o godzinie 23:00, przed nocnym wydaniem Panoramy, które było przez lata emitowane o 24. Tak więc pytanie, skąd lokalne łódzkie reklamy w pasmie ogólnopolskim można uznać za zasadne. Rzeczywiście taśma nie jest w pełni "integralna", ale sekwencja reklamy-magazyn-teledyski-panorama wydaje się logiczna i uporządkowana. Każdy z elementów stanowi zamkniętą, odrębną i kompletną całość (w tym skrócony teledysk, który został "sfejdowany" przed czołówką Panoramy). Nie nagrałyby się tak, gdyby ktoś po prostu przypadkowo nadpisywał sobie taśmę różnymi rzeczami.

Nie wiem, czy rozwiążemy tę zagadkę bez rozmowy z kimś, kto 30 lat temu pracował w łódzkim TVP. Ale zważywszy na ogromną popularność MK 997 (program był chlubą łódzkiego ośrodka, co zresztą widać po czołówce) możemy domniemywać dwa scenariusze: na terenie Łodzi i okolic emitowano przed nim lokalny blok reklamowy (bo było jasne, że świetnie się sprzeda) i przykrywano nim przerwę między audycjami (która w ogólnopolskim przekazie mogła być wypełniana np. muzyką), albo OTV Łódź wynegocjował sobie prawo do emisji swojego własnego bloku reklamowego w centralnym programie, celem samosfinansowania produkowanego z wielkim, jak na ów czas, rozmachem MK997.
Powyższa wiadomość zawiera wyłącznie prywatne opinie. Opinie ulegają od czasu do czasu zmianie.
Spooky
VIP Expert
Posty: 1028
Rejestracja: 03 paź 2007, 15:34
Lokalizacja: Szczecin
x 26
x 90

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Spooky »

Przecież programy produkowane przez OTV w większości były emitowane przez ośrodki aż do 2008 roku, stąd też plansza wywoływawcza OTV Łódź, np. przed Śmiechu Warte też tak było.
Nadawano to w zespole emisyjnym w Łodzi, sygnał radiolinią szedł do zespołu emisyjnego w Warszawie. Za całą godzinę emisji odpowiadał ośrodek Łódzki, za emisję w całym kraju.
Jak napisał @Kostka po pierwszym teledysku (00:40) jest przełączenie na krosownicy asynchronicznej i od tamtej pory jest cała emisja z Łodzi. Widocznie Łódzki ośrodek zarabiał na reklmach sprzedawanych przez nich na cały kraj o tej konkretnej godzinie.
Nagranie by wyglądało lepiej jakby kolega Telewizja Dawniej używał synchronizatora TBC, bo te przeskoki i zerwania są od tego, że magnetowid/urządzenie rejestrujące nie są w stanie wygenerować ciągłości czasu korekcji ramki. Ciężko jest mi stwierdzić, przez słabą jakość nagrania czy tuż po emisji 997 emisja nadal jest prowadzona z Łodzi czy z Warszawy. Jak dla mnie wygląda to nadal na emisję z Łodzi, a podskoczenie teledysku na moment często zdarzało się na uMaticu. Dopiero na czołówce Panoramy widać przeskok na emisję z Placu.
TVP8Polska
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 18 sty 2017, 16:20
x 5

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: TVP8Polska »

Jako właściciel taśmy z nagraniem z TVP2 z grudnia 1992, potwierdzam ciągłość nagrania, dodatkowo potwierdzone przez telegazetę. I jakby co, to ten materiał zgrałem magnetowidem Panasonic NV-HS1000, który posiada funkcję TBC, ale nie wiem, czy magnetowidy jej nie wyłączają przy nagraniach w SECAMie...
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Posty: 1482
Rejestracja: 17 paź 2008, 20:11
x 24
x 43
Kontakt:

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kpc21 »

Teleturniej językowy ABC z 1986 roku...
Generowana chyba na jakimś 8-bitowcu czołówka... na początku której nawet widać kursor tekstowy.

Może ktoś rozpozna, jaki to komputer? :) Bo ja akurat nie bardzo w temacie siedzę.

W komentarzach ludzie zauważają dużo bardziej spokojny styl prowadzenia programu, w porównaniu z teleturniejami współczesnymi, czy nawet tymi z końcówki lat 90. (wcześniejszych nie pamiętam)... Z teleturniejów, jakie sam mam szansę pamiętać, w takim stylu prowadzona była już tylko Wielka Gra.
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Kacper.m
Poster
Posty: 1688
Rejestracja: 09 lis 2016, 17:05
x 543
x 230

TVP dawniej

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Kacper.m »

TVP8Polska pisze: 22 sty 2022, 0:57 Jako właściciel taśmy z nagraniem z TVP2 z grudnia 1992, potwierdzam ciągłość nagrania, dodatkowo potwierdzone przez telegazetę. I jakby co, to ten materiał zgrałem magnetowidem Panasonic NV-HS1000, który posiada funkcję TBC, ale nie wiem, czy magnetowidy jej nie wyłączają przy nagraniach w SECAMie...
O, to wyjaśnia sporo. Tak jak zwróciłem uwagę, miały miejsca przełączenia na inny ośrodek i z powrotem, ale nie spodziewałem się, że inny ośrodek obsługiwał całe bloki emisji, spodziwałem się bardziej wchodzenia na konkretny program.
A tutaj widzimy całkiem ciekawy rarytas - informację o tym, że nadano właśnie dwusetne wydanie dziennika dla niesłyszących (w 1984 roku). Widoczny jest również sposób realizacji samego tłumaczenia. Obecnie w Polsce mamy raczej sytuację, w której pojawia się mały tłumacz w rogu ekranu - tłumaczenie na język migowy w formie "ekranu w tle", choć w większości stacji na świecie używa się raczej formuły z małym obrazem i dużym widokiem na tłumacza. [widok od 29:15 - musiałem edytować post, bo wrzucając link do konkretnego momentu w filmie nie działa wstawianie filmików z YT]
Radio: 357 [patron] | newonce | Nowy Świat | RMF24 | BBC Radio 1/5/6/WS
Podcasty: Raport o stanie świata | Podcastex | Dział Zagraniczny | Imponderabilia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości