TVP Україна (TVP Ukraina)

Dyskusje na temat projektów stacji telewizyjnych skierowanych na polski rynek.
Awatar użytkownika
SNOL
Immortal VIP
Posty: 3931
Rejestracja: 05 paź 2007, 19:42
Lokalizacja: Wrocław
x 274
x 323
Kontakt:

TVP Україна (TVP Ukraina)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: SNOL »

Od początku wojny Rosji na Ukrainie Telewizja Polska uruchamia przeróżne inicjatywy związane z informowaniem Ukraińców w ich języku o aktualnej sytuacji.

TVP World szybko zaczęła publikować na portalu informacje po ukraińsku pochodzące z tamtejszej publicznej telewizji, ruszyła ukraińska wersja TVP Tygodnika, a TVP3 Wrocław na swoim portalu jako pierwsza spośród Ośrodków regionalnych uruchomiła dział ukraina.wroclaw.tvp.pl. Ośrodek produkuje też w trzech językach na antenę TVP World „Praktyczny przewodnik dla ukraińskich uchodźców” - prowadzony przez dziennikarkę, która zmuszona była uciec z ojczyzny.

Kolejnym krokiem miałoby być uruchomienie TVP Україна (TVP Ukraina) – kanału po ukraińsku, poświęconego sprawom Ukraińców, działającego na zasadach podobnych do Biełsatu - choć oczywiście pobudki do jego startu są zupełnie inne niż w przypadku autorytarnych władz Białorusi.

Na razie tyle. Jestem ciekawy Waszego zdania na ten temat.
Tylko prywatne opinie. Tutaj od ponad 14 lat.
Awatar użytkownika
Ama18
VIP Expert
Posty: 2569
Rejestracja: 19 paź 2008, 20:04
x 990
x 671

TVP Україна (TVP Ukraina)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ama18 »

W Polsce przed wojną przebywało ok. 1,3 mln Ukraińców, większość to migranci zarobkowi. Wojna trwa. Nie wiemy jak się skończy i ilu uchodźców wróci do ojczyzny.

Jeżeli ta hipotetyczna stacja miałaby być kierowana dla Ukraińców na Ukrainie, jak Biełsat - myślę, że to zbędne. Ukraina to suwerenny kraj, posiada swoje media publiczne i prywatne. Natomiast co do stacji dla Ukraińców w Polsce... nie wiem. Z jednej strony istotny wzrost mniejszości ukraińskiej (nawet zarobkowej) będzie wymagał integracji w społeczeństwie. A media są narzędziem integracji, przeciwdziałania wykluczeniu informacyjnemu. Niezależna stacja dla mniejszości? Czemu nie. Z drugiej strony nie wiem, w jakim stopniu Ukraińcy chcą chłonąć nasze media. I czy integracja nie powinna obejmować też Polaków, chociażby poprzez zawieranie wątków ukraińskich w programach, serialach itd. Co sugeruje, że niekoniecznie to musi być niezależna stacja.

Kwestią kluczową jest nie tyle to, do kogo mówić, a co. Czy informować o państwie ukraińskim, czy o Polsce. I z jakiej perspektywy - separatystycznej, integracyjnej, a może czysto uchodźczej.
jas06
Junior
Posty: 1333
Rejestracja: 28 gru 2016, 13:13
Lokalizacja: 51°30'45.3"N 0°13'08.5"W
x 338
x 198

TVP Україна (TVP Ukraina)

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jas06 »

Póki jest ta fala uchodźców, myślę, że na razie warto włączyć chociaż pasmo z wiadomościami po ukraińsku, czy też niektóre programy, bajki (patrz: Metro), jeżeli nie ma miejsca na tymczasową dystrybucję w naziemnej, a zamiast tego odsyła się do HbbTV.

Jeśli Kreml wsadzi sobie do Ukrainy swoich kumpli do tamtejszego rządu, to wtedy można by było coś w rodzaju Biełsatu tworzyć taki kanał.
Jednak póki co widziałbym niezależny kanał w j. rosyjskim (też coś wedle Biełsat, ale bardziej skupione na Rosji, niż Białoruś). Nawet jak zasięg nie sięgałby do większości terytoriów Federacji Rosyjskiej, to jednak twierdziłbym, że lepsze to niż nic. (trochę przepraszam)
on/jego
To jest nasza wojna (także informacyjna)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Planowane kanały telewizyjne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości