[TVP1/TVP Kultura] Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Wydarzenia organizowane i transmitowane przez stacje telewizyjne.
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2860
x 1221

[TVP1] Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

Post autor: Trzeciak » 10 cze 2009, 18:26

Program festiwalu:

piątek
- 20.25 - "Gwiazdorskie Towarzystwo Muzyczno - Wokalne"
- 21.10 - "Premiery"
- 23.05 - "Debiuty"
sobota
- 20.20 - "Superjedynki" - cz. 1
- 21.35 - "Superjedynki" - cz. 2
- 22.40 - "Kabareton"
niedziela
- 20.20 - "Superduety" - cz. 1
- 21.40 - "Superduety" - cz. 2

źr. tvp.pl
Transmisja:
-TV - TVP1 i TVP Polonia, relacje w TVP Info
- Internet - TVP.pl
0 x
Pozdrawiam, Trzeciak
tjw1978
Użytkownik

Post autor: tjw1978 » 10 cze 2009, 18:39

http://festiwal.nto.pl - Festiwal Opole 2009 - najświeższe informacje z 46. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki prosto z Opola

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /210446559 - próby do Superduetów

http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article ... /862593474 - próby debiutantów
0 x
Awatar użytkownika
Peter Parker
VIP Expert
x 1

Post autor: Peter Parker » 10 cze 2009, 19:37

3q33 pisze:Transmisja:
-TV - TVP1 i TVP Polonia, relacje w TVP Info
- Internet - TVP.pl
A TVP HD to co? ;)
0 x
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2860
x 1221

Post autor: Trzeciak » 10 cze 2009, 19:44

No oczywiście, że też, przepraszam.

Co do scenografii, to widać że nawiązuje do czołówki festiwalu w Opolu, A poziomem technologicznym nie powinien odbiegać, od tej z ubiegłorocznej edycji festiwalu. Ocenię ją po obejrzeniu całości.
0 x
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2860
x 1221

Post autor: Trzeciak » 12 cze 2009, 22:28

Ponad półtorej godziny temu rozpoczął się 46. KFPP w Opolu. W związku z tym podzielę się pierwszymi ocenami:
-Oprawa/ID - 5/6 - choć warto dodać, że nie ma w tym roku wirtualnej grafiki, lecz to nie wpłynęło zbytnio na ocenę
-Prowadzący - 5/6 - widać, że mają dystans do siebie i potrafią się przy tym dobrze bawić :D
-Wykonawcy - 5/6 - dobrze potrafią rozruszać publiczność i także dobrze się przy tym bawią. Plusem jest to, że jest duże zróżnicowanie repertuaru muzyczego.
-Scenografia - 5/6 - tak jak pisałem nie odbiega ona zbytnio technologicznie od ubiegłorocznej. Plusem jest za to jej funkcjonalność - prowadzący może się skryć za środkiem scenografii.
-Realizacja - 4/6 - półplayback i niepotrzebne wstawki muzyczne oraz błędy w nagłośnieniu zybtnio zagłuszają co to mówi prowadzący. Plusem jest to, że nie ma zbytniego przedłużania podczas "Premier".

Średnia wychodzi 5-, więc na razie jest nieźle. Warto dodać, że serwis TVP.pl na czas festiwalu w Opolu zmieniła tło na takie, jakie jest na oficjalnej stronie festiwalu. Poza tym jest to ostatni festiwal w starym amfiteatrze. Po zakończeniu festiwalu rozpocznie się pierwsza od momentu ropoczęcia pierwszego festiwalu w Opolu przebudowa obiektu, która potrwa do 2011 roku obok nowego muzeum. Oznacza to więc, że przyszłoroczny festiwal odbędzie się w zupełnie innym miejscu. Warto dodać, że osoby, które będą uczestniczyły w ostatnim koncercie tego festiwalu na pamiątkę będą mogły zabrać deski z ławek amfiteatru.

Realizatorom, zależało na tym, aby było duże zróżnicowanie muzyczne podczas "Premier", co im się udało, dlatego zamiast 12 jest aż 16 wykonawców. A czasu antenowego wcale nie szkoda, w końcu to misja publiczna, choć nikt tu dokładnej definicji nie podał.

A co do "Gwiazdorskiego Towarzystwa Muzyczno-Wokalnego", to był naprawdę świetny koncert. Widać, że aktorzy dobrze się bawili. Swietny pomysł z tym koncertem, który był dobrą rozgrzewką przed "Premierami", i chyba jeden z nielicznych (jeśli nie jedyny), który był grany całkowicie "na żywo".

Edit: z 22:45 - zespół "Skaldowie", który dziś odsłonił swą gwiazdę razem z zespołem "Alibabki" (które są na koncercie) i Ryszardem Rynkowskim na rynku w Opolu odebrał nagrodę Grand Prix Prezesa TVP za całokształt twórczości. W tej chwili wykonują oni swój recital, który jest grany całkowicie na żywo. Wykonują także swój premierowy utwór "Góry, Moje Góry".

Edit z 23:10 - nagrodę specjalną Rady Nadzorczej otrzymał zespół "Freedom", za utwór "Cud cywilizacji"
-Brązowa Premiera - zespół "Pectus" za utwór "Życie na dystans"
-Srebna Premiera - Ania Wyszkoni za utwór "Czy ten Pan i Pani"
-Złota Premiera - Nagroda im. Karola Musioła - Maciej Maleńczuk za utwór "Niewiele mogę Ci dać"
Nagrody wręczali Piotr Wawrzeński - sekretarz Rady Nadzorczej TVP S.A i Roman Rogowiecki - dyrektor artystyczny festiwalu.

Co do wygranej Maleńczuka, to proszę, jak historia festiwali bywa przewrotna. Kiedy 5 lat temu jego zespoł "Pudelsi" zajął 2. miejsce w Premierach w głosowaniu widzów i otrzymali nagrodę Programu 1 Polskiego Radia, zostali wygwizdani przez publiczność, a Maciej Maleńczuk w rozmowie z Maciejem Orłosiem w studiu festiwalowym był załamany i powiedział zdanie "Niech spi******ją!". A dziś wygrali i zostali mile odebrani przez publiczność :). A co do prowadzących, to uważam, że podczas dzisiejszych koncertów świetnie się spisali. Szczególnie warti zwrócić uwagę, że Maciej Kurzajewski witał się i żegnał się wypowiedziami nagranymi wcześniej. Na szczęście koncert "Premier" w tym roku obył się bez incydentów.

Edit z 23:35 - rozpoczął się koncert "Debiuty" prowadzony przez Agnieszkę Szulim i Macieja Jędrycha. Irena Santor obchodząca 50-lecie kariery scenicznej powitała podczas koncertu tegorocznych debiutantów i odebrała nagrodę od TVP Polonia - "Artysta bez granic" z rąk Joanny Świderskiej reprezentująca tę stację. Dodatkowo publicznośc zaśpiewała pani Irenie "Sto Lat!".

[Połączyłem Twoje dwa posty w jeden i lekko zmodyfikowałem (usunąłem odniesienia do dziecka neo, które jego posty usunąłem i którego osobiście zbanowałem. Nie chciałem usuwać Twojego drugiego posta, bo jest konkretny - Ice.]
0 x
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Kpc21
Junior
Kontakt:

Post autor: Kpc21 » 13 cze 2009, 0:30

Nie oglądałem, ale podobno na rozpoczęcie nie było festiwalowego "hejnału".
0 x
Obrazek... i znów: Obrazek, i... Obrazek ponownie. Co wymyślą następne?
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2860
x 1221

Post autor: Trzeciak » 13 cze 2009, 0:48

Tego ja też nie wiem, ale jak tylko będzie nagranie na TVP.pl, to pewnie się o tym przekonamy.

Co do "Debiutów", to realizacja przypominająca programy typu "Idol", czy "Szansa na Sukces" jest znacznie lepsza od "Premier". Doskonałe prowadzenie obojga prowadzących, dobre nagłośnienie, brak zbędnego przedłużania, granie utworów na żywo, a poza tym wysoki poziom wykonawców. Niestety, nie obyło się bez incydentu, podczas wykonania zespołu "KID A" wysiadł mikrofon, w wyniku czego trzeba było powtórzyc wykonanie. Ale za to nie ma pustych trybun, jak było w ubiegłym roku :).

Laureata koncertu "Debiuty" poznamy jutro podczas koncertu "Superjedynek". Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem wszystkich debiutantów piosenki Anny Jantar - "Tyle słońca w całym mieście".
0 x
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
Peter Parker
VIP Expert
x 1

Post autor: Peter Parker » 13 cze 2009, 0:52

Oglądałem, na rozpoczęcie był festiwalowy "hejnał" ;)
0 x
Awatar użytkownika
Ice
VIP Expert
x 8

Post autor: Ice » 13 cze 2009, 13:18

Czas na moje podsumowanie pierwszego dnia festiwalu.

Ogólnie - bardzo dobrze. Byłoby świetnie gdyby nie ten cholerny półplayback. Tego nie zrozumie, nie wybaczę i jeszcze raz nie zrozumie. Trudno. Muszę jednak przyznać, że bardzo miło zaskoczyła mnie ogólna organizacja całego przedsięwzięcia - od ogólnej pracy scenografów po scenariusz i prowadzenie prowadzących. To sprawiło, że się nie nudziłem. Brak zbędnego przeciągania Marcina Jędrycha, Agnieszki Szulim, Maćka Kurzajewskiego to zasługa dobrego scenariusza. Same konkrety, brak pierdół. Ci dwaj ostatni najlepiej prowadzili koncert, niestety pan Marcin był trochę spięty..., ale co najważniejsze nie zauważyłem u niego żadnej pomyłki. Nawet najmniejszej. :)

Bardzo dobra praca grafików. Świetnie zaplanowana oprawa graficzna, ciekawie wykonana, ale nie przebajerowana. To lubię. Bardzo fajne wykonanie.

Co do wykonawców - raczej nie jestem ich wielkim fanem, ale jednak Maciej Maleńczuk... Dobry wybór widzów. :)

Czekam na kolejne koncerty. Ogólnie jestem pozytywnie nastawiony do 46. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu pomimo półplaybacku, którego można tam uświadczyć.
0 x
Awatar użytkownika
TiM
VIP Expert
x 11

Post autor: TiM » 13 cze 2009, 14:55

Ja także jestem zadowolony, ale całego pierwszego dnia nie oglądałem (połowa części pierwszej i połowę ostatniej po północy). Wykonawcy dobrze się spisali, scenografia i oprawa graficzna były świetne (te słupy z diodami z daleka dawały piorunujący efekt :D). Bardzo dobrze, że zrezygnowano z tych elementów 3D podczas utworów. Ani to ładne, ani efektowne. Belki z wykonawcami były świetne (bardzo czytelne i estetyczne). Cóż, na razie jestem mile zaskoczony. Dzisiaj kabareton.
0 x
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2860
x 1221

Post autor: Trzeciak » 13 cze 2009, 19:37

Nominacje do dzisiejszych Superjedynek:
Debiut Roku:
- MANCHESTER
- MARIKA
- PECTUS

Płyta Roku:
- EWA FARNA – Cicho
- MANCHESTER – Manchester
- TEDE - Ścieżka dźwiękowa

Artysta Roku:
- ANDRZEJ PIASECZNY
- KASIA KOWALSKA
- TEDE

Zespół Roku:
- AFROMENTAL
- COMA
- PIN

Przebój Roku:
- Andrzej Piaseczny - Chodź, przytul, przebacz
- Ewa Farna – Cicho
- Sokół & Pono - W aucie

Rozdanie Superjedynek odbędzie się dziś w ramach tegorocznego festiwalu w Opolu. Dodatkowo podczas dzisiejszej gali zostanie wręczona Nagroda im. Anny Jantar za najlepszy występ podczas wczorajszych "Debiutów". Oto trzech najlepszych wykonawców, którzy uzyskali wczoraj najwięcej głosów od telewidzów :
- Ustronsky
- Natalia Krakowiak
- Tercet "Mocha"

źr: opole2009.tvp.pl

Edit:
Superjedynki 2009
-Artysta Roku - Andrzej Piaseczny - otrzymał ją z rąk Piotra Polka
-Płyta Roku - Ewa Farma - otrzymał ją z rąk Przemysława Sadowskiego
-Przebój Roku - Andrzej Piaseczny za utwór "Chodź, przytul, przebacz" - otrzymał ją z rąk aktorów Rancza, m. in. Piotra Pregowskiego. Otrzymał także Platynową Płytę za płytę "Spis rzeczy ulubionych".
-Debiut Roku - zespół "Pectus" - Superjedynkę wręczył Radosław Pazura
-Zespół Roku - zespół "Afromental" - Superjedynkę wręczył Maciej Kurzajewski
- Kayah - Superjedynka za największa ilość zdobytych Superjedynek w 10-letniej historii plebiscytu (6 Superjedynek) - wręczył ją Roman Rogowiecki
- Superjedynka za "Superwystęp" - Andrzej Piaseczny - Otrzymał ją z rąk Roberta Janowskiego i Marcina Jędrycha.

Jesteśmy już po pierwszej części "Superjedynek". Co do realizacji, to jest bardzo dobra (nie ma zbędnego przedłużania, są wstawki o wykonawcach, które zdobyły najwięcej "Superjedynek", fajne efekty kamerowo-realizacyjne itd.) Co do oprawy "Superjedynek", to jest ona podobna do oprawy festiwalu, dodano jednak statuetkę "Superjedynki", która jest taka sama, jak była w 2008 roku. A co do prowadzącego to jest wręcz świetnym gospodarzem,widać m. in., że prowadzi na luzie. A co do wykonywania przebojów z półplaybacku, to specjalnie to nie było dziś zbyt wykorzystywane, raz był całkowity półplayback (przerywniki są grane z playbacku), częściej był nawet "ćwierćplayback", a najczęściej myzyka była grana na żywo. Jak dotąd, tylko Sokół i Pono nie zagrali swojego przeboju, w związku z tym, że Pono był nieobecny w Opolu.
0 x
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
TiM
VIP Expert
x 11

Post autor: TiM » 13 cze 2009, 22:08

Ciekawą wpadkę realizacyjną można było zobaczyć po przerwie w festiwalu Opole 2009. Otóż na kanale TVP Polonia po lewej stronie przez kilkanaście sekund widniało logo ''Dolby Digital''. Niestety, po chwili w tym miejscu zagościł znaczek wiekowy.
0 x
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2860
x 1221

Post autor: Trzeciak » 13 cze 2009, 22:20

Wpadka realizacyjna? Raczej wątpię, to było specjalnie przygotowane :).

Tymczasem zespól "Coma" także nie mogł być na koncercie "Superjedynek", powodem były zobowiązania kontraktowe.

Wyniki Debiutów:
II wyróżnienie - Ustronsky
I wyróżnienie - Tercet "Mocha"
Nagroda im. Anny Jantar (Laureat Debiutów) - Natalia Krakowiak

Nagrody wręczali Ryszard Zembaczyński - prezydent Opola i Paweł Paluch - pełnomocnik zarządu TVP S.A. Obaj wchodząc na scene zostali wygwizdani przez opolską publiczność :D.
0 x
Pozdrawiam, Trzeciak
Awatar użytkownika
TiM
VIP Expert
x 11

Post autor: TiM » 13 cze 2009, 22:28

Tylko dlaczego na TVP1 tego znaczka nie było? Sam już nie wiem, może i masz rację.
0 x
Awatar użytkownika
Trzeciak
VIP Mod
x 2860
x 1221

Post autor: Trzeciak » 13 cze 2009, 22:37

No bo to kanał nadawany na całą Polskę (podczas gdy TVP Polonia jest nadawana nie na całą Polskę, ale na cały świat) i jakby choć na kilka sekund oznaczenie wiekowe znikło z anteny TVP1, to by się KRRiT uczepiła. :D

Zakończyły się "Superjedynki", które można zaliczyc za udane. Nie będę się zbytnio rozpisywał na ten temat. Zaczął się kabareton, który poziomem realizacyjnym nie odbiega zbytnio od ubiegłorocznego (choć realizacja jest nieco inna).
0 x
Pozdrawiam, Trzeciak
ODPOWIEDZ

Wróć do „Eventy w telewizji”