[Netflix] Clark

Dział poświęcony zagranicznym serialom telewizyjnym.
Awatar użytkownika
Abbott
VIP Expert
Posty: 4840
Rejestracja: 18 sie 2018, 15:42
x 1161
x 3564

[Netflix] Clark

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Abbott »

"Clark", to szwedzki miniserial platformy Netflix, który opowiada losy pierwszego przestępcy celebryty Clarka Olofssona. To od jego kryminalnych działań pochodzi pojęcie syndromu sztokholmskiego, które dziś przez psychiatrów i psychologów jest obalane. Z więzienia ponoć uciekł 17 razy.

W główną rolę wciela się Bill Skarsgård (znany mi.in. z roli Pennywise'a horroru "To"), który jest również narratorem.. Sama produkcja ma charakter groteskowy i komediowy, można stwierdzić że twórcy wzorowali się na naszym polskim filmie "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" z Dawidem Ogrodnikiem.
Olofsson na swoim koncie miał liczne kradzieże, włamania (np. do domu ówczesnego premiera), napady na banki oraz próbę morderstwa. Te najgłośniejsze przestępcze działania Clarka są widzowi pokazywane jeden do jednego na podstawie archiwalnych serwisów informacyjnych. Szczególnie przetrzymywanie zakładników w banku na placu Norrmalmstorg w Sztokholmie.

W latach 60 i 70 Olofsson był człowiekiem, który wyprzedzał swoje czasy. Nie mógł być najlepszą wersją samego siebie, więc postanowił zostać najlepszym z najgorszych i w tej historii twórcy to udowadniają. Tempo akcji tego 6-odcinkowego serialu jest zawrotne, że nie da się przy tym nudzić. Sam Skarsgård odkleja od siebie naklejkę Szweda z horrorów. Gra przezabawnie i z dystansem do siebie. Nie próbuje ośmieszyć samego bandyty - który w rzeczywistości wciąż żyje - a podkreślić jego nietuzinkowość oraz urok osobisty.

"Clark" jest ciekawym serialem, który reklamuje się w każdym odcinku słowami „w oparciu o prawdę i kłamstwo”. Przekoloryzowana, luźna gangsterska historia, mimo że momentami dramatyczna, bawi przez większość czasu nawet przy najgłupszych gagach. To dobra jazda bez trzymanki jeśli ktoś szuka czegoś zwariowanego na letnie wieczory. Ja przy tym świetnie się bawiłem :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Seriale zagraniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości