Metro Warszawskie

Dyskusje na dowolne tematy, nawet polityczne ;)
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Metro Warszawskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

Temat zapewne nie będzie miał większego rozwinięcia, jednak potrzebowałem miejsca, gdzie mogłem wrzucić poniższe nagranie, na które ostatnio natrafiłem.



Okazuje się, że metro było udostępniane zwiedzającym na trzy lata przed oficjalnym otwarciem - już w 1992 roku. Świetnie wyglądają niewykończone, ciemne stacje, rodem z filmu apokaliptycznego.

Osobiście uwielbiam ten środek transportu, strasznie mnie to interesuje. 🙂
Parowka09
VIP Expert
Posty: 4473
Rejestracja: 12 lis 2014, 16:06
x 798
x 256

Metro Warszawskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Parowka09 »

Metro Warszawskie, a nie Warszwskie. Dziś otwarto dwie nowe stacje metra linii M2 Bemowo i Ulrychów.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... ref=slider
Awatar użytkownika
Rico
VIP Expert
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2013, 17:29
Lokalizacja: Otwock
x 135
x 265

Metro Warszawskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Rico »

No cóż - fakt faktem, metro było kluczową inwestycją lat 80. i 90. XX wieku, stąd duże zainteresowanie nim warszawiaków w tym okresie. To w ogóle było trzecie podejście do kolejki podziemnej - wcześniej takie plany snuł Stefan Starzyński, jednak na przeszkodzie stanął wybuch II wojny światowej. Później był plan, by to Sowieci wybudowali nam metro - woleliśmy jednak (my, jako Polacy), by zburzyli kamienice w centrum i postawili na ich miejsce Pałac Kultury i Nauki.

Bardzo ciekawe nagranie. Dodam jeszcze od siebie, że kiedyś wpadł mi w ręce film z przejazdu gotowym odcinkiem M1 w 1995 r. Żałuję, że nie zapisałem sobie tego materiału. Jedyną pamiątką po nim są umieszczone na YT zapowiedzi stacji sprzed 1998 r. Zapewne każdy pasażer metra kojarzy głos Ksawerego Jasieńskiego na pierwszej linii, jednak to nie on był pierwszym "zapowiadaczem".
audio: Program II PR • Radio 357 • Radio Nowy Świat • Tok FM • Raport o stanie świata
video: TVN24 • Wydarzenia 24 • Planete+ • Mezzo • Mezzo Live

🇺🇦
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
Posty: 21741
Rejestracja: 24 maja 2006, 15:29
x 858
x 7152

Metro Warszawskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Karol »

A tu taka perspektywa.


jas06
Junior
Posty: 1335
Rejestracja: 28 gru 2016, 13:13
Lokalizacja: 51°30'45.3"N 0°13'08.5"W
x 339
x 200

Metro Warszawskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: jas06 »

on/jego
To jest nasza wojna (także informacyjna)
lukis90el
Obserwator
Posty: 477
Rejestracja: 07 mar 2021, 11:43
x 258
x 76

Metro Warszawskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: lukis90el »

No to powodzenia z linią na Tarchomin - już w latach 50. XX wieku zrobiono tam część tunelu metra i ze względu na występującą tam kurzawkę (czyli glebę zmieszaną z wodą o gęstości bliższej wodzie niż glebie) zrezygnowano z budowy metra w całej Warszawie do lat 80. XX wieku.
Osoba z ASD - osoba ze spektrum autyzmu
Awatar użytkownika
Ama18
VIP Expert
Posty: 2570
Rejestracja: 19 paź 2008, 20:04
x 993
x 671

Metro Warszawskie

  • Cytuj
  • zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Ama18 »

W głowie się nie mieści kształt III linii metra. A wynika tylko z chęci wykorzystania drugiego peronu stacji Stadion, o którym to peronie każdy już pewnie zapomniał... W miejskich analizach wskaźnik efektywności ekonomicznej ledwo sięgał ponad 1 (maksymalnie 1,09), więc linia ledwo się broni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości