Aster City / TV Stolica (1995-2000)

Stacje telewizyjne, które zniknęły z polskiego rynku.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

Post autor: Karol » 07 paź 2019, 5:24

Nie mam pojęcia, czy warszawiacy są świadomi dość ciekawej, ale jednocześnie tajemniczej historii lokalnego rynku medialnego :) Otóż, z archiwalnych ramówek wiemy, iż w latach 90-tych w stolicy działało co najmniej kilka programów lokalnych/osiedlowych, może nie tyle powiązanych z miejscem, z którego nadawały, co z sieciami, które je produkowały.

Według dokumentów Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w 1995 roku telewizja kablowa Aster City otrzymała koncesję na emisję programu lokalnego pod tą samą nazwą.

Ciężko mi opowiedzieć jej historię, łatwiej odnieść się do historycznych "programów dnia" tej stacji:

22 lipca 1995
[ Spoiler ]

17 marca 2000* - już pod nową nazwą :)
[ Spoiler ]

Warto dodać, że pod koniec lat 90-tych Aster City posiłkowała się programami Art TV - Twojej Telewizji Miejskiej. Nie ma się co dziwić, bo taki sposób funkcjonowania obrała większość telewizji stricte lokalnych w kraju - jeśli nie TTM, to korzystali z zasobów ATV lub retransmitowali TMT. Dalej lepsze to, niż nadawać w 24-godzinnej pętli 60-minutowy program :lol: Co mogę do tego dodać? Ano, że Aster City nadawała także pasmo "Atomic TV", które dystrybuowane było także za pośrednictwem trójmiejskiej, lecz względnie ogólnopolskiej telewizji PTK2. Jak widać, Atomic TV nadawało "ponad podziałami", choć kapitałowo powiązane było z właścicielami PTK, jednak późniejsza dystrybucja obejmowała także inne sieci kablowe.

http://mmponline.pl/artykuly/79478,wars ... tv-stolica

Generalnie na przełomie roku 1999/2000 kanał zmienił koncepcję (ciężko wskazać datę, bo ten fakt przegapił nawet jeden z magazynów zajmujących się mediami) i nazwę na TV Stolica. Żeby było śmieszniej, już w połowie lutego 2000 rozpoczęły się problemy z retransmisją kanału w Aster City z uwagi na fakt, że programem lokalnym zarządzała inna spółka, niż ta związana z telewizją kablową. Główny powód? Polskie ustawodawstwo - zagraniczny podmiot mógł posiadać w Polsce sieć kablową, ale koncesji na nadawanie telewizji już nie :lol:

https://mmponline.pl/artykuly/92675,ast ... aster-city

Być może niedługo uzupełnię historię Aster City / TV Stolica, bo teraz zwyczajnie nie mam czasu. W serwisie YouTube opublikowanych jest kilka filmików z logo stacji :)

* Nie jestem pewien jak dokładnie wyglądała dystrybucja TV Stolica, czy wróciła do Aster City, czy może jej program był retransmitowany także w innych warszawskich sieciach kablowych, dlatego nie ma pewności czy ramówka na 17 marca 2000 roku jest opatrzona prawidłową datą.
Awatar użytkownika
Karol
Administrator

Post autor: Karol » 08 paź 2019, 5:17

Poniżej podrzucam filmiki znalezione na YouTube. Niestety, ale ich zawartość prawdopodobnie nie jest produkcją własną Aster City.
[ Spoiler ]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zlikwidowane kanały telewizyjne”