Początki TVN24

Historia telewizji w Polsce i na świecie. Nieistniejące kanały telewizyjne odbierane w naszym kraju.
Awatar użytkownika
VIP Expert
x 1
x 74

Początki TVN24

• zaloguj się, by polubić ten post

Post autor: Blank »

Jest temat o początkach TV4, TVP i TVN dawniej, a moim zdaniem, i TVN24 zasługuje na posiadanie oddzielnego wątku, dotyczącego jego początkowej historii, wszak to pierwszy w Polsce kanał informacyjny. Na YouTubie znajduje się wiele archiwalnych materiałów, na dobry początek kilka wideo:

Awatar użytkownika
Tomek
VIP Mod
x 76
x 395
Kontakt:

Początki TVN24

Post autor: Tomek »

Moje pierwsze zetknięcie z tym kanałem to (jak wielu Polaków) 11 września 2001 roku i retransmisja sygnału na głównym TVN. Potem emisja porannego bloku "Świat na dzień dobry" w TVN7. Pełnego dostępu do stacji doczekałem się bodajże w 2003 roku.

Dla mnie najbardziej ikonicznym elementem tej telewizji z tego okresu była prognoza pogody z charakterystyczną muzyką - ostatnie nagranie. :D Ogólnie zawsze najbardziej lubiłem pierwszą, niebieską oprawę tego kanału, nie późniejsze jasne wersje, z otumanionym czarnym jinglem reklamowym.

Dobre to były czasy, jeszcze ludzie pojawiający się w programach publicystycznych cały czas nie krzyczeli na siebie nawzajem, prezentowanie wydarzeń nie było utożsamiane z masakracją jakieś opcji politycznej i dało się normalnie oglądać. Potem słynne chrzciny koalicji PiS-Samoobrony-LPR w Radiu Maryi, olanie reszty nadawców i zaczęła się wścieklizna rozlewająca się na wszystko i wszędzie. Wstajesz i wiesz, jak dana telewizja odniesie się do konkretnego wydarzenia. Nie warto wstawać i nawet włączać. ;D
HENSHIN!
Awatar użytkownika
Karol
Administrator
x 654
x 3393

Początki TVN24

Post autor: Karol »

Ja TVN24 odbierałem analogowo z Hot Birda w sierpniu 2001 roku, gdy prowadzona była emisja promująca kanał. Później miałem dłuższą przerwę aż do włączenia tego kanału w mojej kablówce - gdzieś koło 2003-4 roku.

Co zasługuje na uznanie, to sygnał oprawy, który po pewnej modyfikacji (a w zasadzie wybrano jego gorszą wersję, chyba z dawnych Serwisów Informacyjnych) używany jest do dziś. Jednak trudno przebić oryginał:
[ Spoiler ]
Przy dobrych głośnikach w telewizorze, naprawdę dało się wczuć w tematykę tego wyjątkowego jak na tamte czasy kanału informacyjnego. Muzyka nadawała powagi, subtelności. Chylę czoła przed twórcą... ;)

Jej wariacje wariacje również były genialne:
[ Spoiler ]
Jak dla mnie mogą cofnąć się w rozwoju i wrócić do pierwszej wersji oprawy, jak również do czołówek wszystkich serwisów informacyjnych, pogody i przede wszystkim reklam :)

I baaaaardzo ekskluzywny materiał Maćka Smolińskiego poświęcony Justynie Pochanke. Większość materiałów pochodzi właśnie z dawnego TVN24. Wrzucałem go kiedyś w wątku "Faktów":

Inny materiał z lat 2007-2008:
https://www.dailymotion.com/video/xkfb90
[bez osadzenia wideo, bo coś się popsuło :)]
Awatar użytkownika
pulkownik
VIP Mod
x 1206
x 4280

Początki TVN24

Post autor: pulkownik »

Pierwsza oprawa TVN24 i cały ówczesny wizerunek stacji to był prawdziwy powiew zachodu. Pisałem już to kiedyś - pierwotne belki, pasek i zegarek z logo śmiało, po lekkim odświeżeniu, mogłby być do dziś na ekranie. Prezentowały się dużo lepiej niż obecna oprawa antenowa.

Ostatnia oprawa Magazynu 24 Godziny była spektakularna, szkoda że była tak krótko.
Tomaldo Banjo
Użytkownik
x 1
x 7

Początki TVN24

Post autor: Tomaldo Banjo »

Dopóki TVN trzymali Wejchert z Walterem, widać było jakąś stałą tendencję rozwojową. W obecnych czasach dziennikarsko są nadal świetni, ale siedli na laurach pod kątem innowacyjności, która była znakiem firmowym.
Osobiście mam wielki sentyment do Szkła Kontaktowego z jego pierwszych lat, Faktów, ludzi, pieniędzy i kilku innych rzeczy. Brakuje mi też Kuźniara w poranku.
leszczak
Użytkownik
x 4
x 41

Początki TVN24

Post autor: leszczak »

Do TVN24 mam dostęp tak naprawdę dopiero od 2014 ale wcześniej też zdarzało mi się oglądać ten kanał u kogoś lub kiedy działo się coś ważnego i było to pokazywane na antenie TVN. Pierwsza styczność z tym kanałem to oczywiście 11.09.2001 - takich dni jak ten się nie zapomina. To był prawdziwy chrzest bojowy dla stacji, która miała raptem miesiąc. Oprawa, która była do 2007-8 roku to majstersztyk. Nic dodać nic ująć. Muzyka, podkłady, grafika, grafika ekranowa. To było coś. Teraz tego czegoś w grafice brakuje. Stacje informacyjne ogólnie przestały dbać o ujednolicenie opraw. Każdy element sobie a muzom fruwa po ekranie i pół na pół - jedne z jednej parafii a drugie z drugiej. Potrzebny jest redesign. Fakty też mają już bardzo długo tę samą czołówkę. Podobnie jak cały TVN oprawę. Coś spoczęli na laurach. Nie ma tej świeżości, przestali zaskakiwać nowościami. Kiedyś pod tym względem Polsat i TVP się po prostu nie umywali do stacji z Wiertniczej.
Awatar użytkownika
Rico
VIP Expert
x 68
x 44

Początki TVN24

Post autor: Rico »

Oprawa TVN akurat wygląda wciąż bardzo świeżo, ale TVN24... no cóż, aż się prosi o wymianę.
#8gwiazd
morus1000
Poster
x 16
x 41

Początki TVN24

Post autor: morus1000 »

Belki i paski wymienili jak pierw na ciemnoniebieski, a potem na biało z niebieskim jak startował portal TVN24.PL. Wzorowali się na BBC NEWS 24/BBC WORLD NEWS które wprowadziły takie belki koło roku 2006. I zaczęło się kopiuj, wklej i przerób pod siebie na całym świecie. Nasi nadawcy se upatrzyli ten wzór nie wprowadzając nic by się miło oglądało. Karuzele z programami zmiennie robić z pogodą i indeksami przez cały dzień. TVN24 i Polsat News mają tak zjechane belki i paski że nie można na to patrzeć.
Awatar użytkownika
VIP Expert
x 1
x 74

Początki TVN24

Post autor: Blank »

:) Kolejna porcja filmów z początkowych lat nadawania pierwszego kanału informacyjnego w naszym kraju:

1. Fragment "Bez komentarza" z 2001 roku oraz pierwszy ident stacji (z dopiskiem "Grupa ITI"):
Obecnie można bardzo rzadko spotkać relacje "Bez komentarza" na antenie, to przykładowy BZ z tego roku (od 9 sekundy):
2. Ident i urywek prognozy pogody z kwietnia 2006 roku (ostatnie dni pierwszej oprawy ekranowej TVN24, podkład muzyczny pod pogodę jest używany do dzisiaj):
3. Kolejne "Bez komentarza", tym razem z 2003 roku.
morus1000 pisze: 30 lis 2020, 20:57 TVN24 i Polsat News mają tak zjechane belki i paski że nie można na to patrzeć.
Dodatkowo, TVN24 urozmaicając raz na jakiś czas, dodaje coraz więcej elementów na ekranie, zamiast iść w minimalizm, to za chwilę będzie taka sytuacja, że belki i paski oraz pozostałe elementy grafiki zajmować będą połowę miejsca. Taki ostatni przykład to kolejny element oprawy: czarny kwadrat z informacjami dot. nowych danych o koronawirusie.
morus1000
Poster
x 16
x 41

Początki TVN24

Blank pisze: 01 gru 2020, 13:30 :) Kolejna porcja filmów z początkowych lat nadawania pierwszego kanału informacyjnego w naszym kraju:

3. Kolejne "Bez komentarza", tym razem z 2003 roku.
morus1000 pisze: 30 lis 2020, 20:57 TVN24 i Polsat News mają tak zjechane belki i paski że nie można na to patrzeć.
Dodatkowo, TVN24 urozmaicając raz na jakiś czas, dodaje coraz więcej elementów na ekranie, zamiast iść w minimalizm, to za chwilę będzie taka sytuacja, że belki i paski oraz pozostałe elementy grafiki zajmować będą połowę miejsca. Taki ostatni przykład to kolejny element oprawy: czarny kwadrat z informacjami dot. nowych danych o koronawirusie.
Na ostatnim filmiku podoba mi się wykorzystanie ekranu do pokazywania pogody w miastach w starym TVN24. Bo w nowym TVN24 męczą tylko w czasie poranka jakością powietrza, zamiast dawać pogodę z notowaniami na przemian z karuzelą.
Jeszcze wkurza w TVN24 skaczący pasek pilny. W TVN24 BIS jest on w jednym miejscu ale też nie jest dobrze. Bo siostrzany kanał TVN24 ma 2 karuzele: lewy bok ekranu i pod belkami. Zamiast tego notowania giełdowe powinny być jak było od startu. Osiedli na laurach, a oczy bolą jak się ogląda.
Awatar użytkownika
Pzet
Obserwator
x 55

Początki TVN24

Post autor: Pzet »

Ciekawe, czy ktokolwiek posiada nagranie startu kanału. Podobno nawet w TVN24 nie mają tego zarchiwizowane - stąd przy okazji jubileuszy jedyne co pokazują to nagranie widoku reżyserki z tego momentu.
morus1000 pisze: 01 gru 2020, 14:04 Obecnie można bardzo rzadko spotkać relacje "Bez komentarza" na antenie, (...)
Bo obecnie "Bez komentarza" jest traktowane jako typowa zapchajdziura, bądź jest puszczane gdy występują jakieś drobne problemy techniczne.
Awatar użytkownika
Ama18
VIP Expert
x 187
x 180
Kontakt:

Początki TVN24

Post autor: Ama18 »

Ech. Dostęp do stacji zyskałem w 2005 roku. To była zupełnie inna bajka. Denne TVP3 nie miało startu do TVN24. Pamiętam luźne, ale informacyjne poranki. Co jeszcze? Oprawa. Była świetna i nie mówię tego ze względu na sentyment. Broni się do dziś. Amerykańscy (?) graficy wykonali kawał dobrej roboty. Do dziś pamiętam, jakim negatywnym zaskoczeniem była zmiana z 2007 roku, a następnie... w zasadzie wszystko, co się od strony graficznej działo.

O ile sam 2005 rok wspominam dobrze, to później zaczęło się małe psucie. Pierwszy rząd PiS-u to było coś. Te ciągłe konferencje prasowe i kolejne sensacje. Wtedy TVN24 powoli zaczęło mnie odpychać - zbyt dużo uwagi poświęcano na krajową politykę. Choć z drugiej strony, to się stacji na pewno opłaciło ;)
Awatar użytkownika
pulkownik
VIP Mod
x 1206
x 4280

Początki TVN24

Post autor: pulkownik »

Ama18 pisze: 01 gru 2020, 22:14 Amerykańscy (?) graficy wykonali kawał dobrej roboty.
Tak, pierwszą oprawę w całości wykonała amerykańska firma Novocom, stworzyli później też oprawę "Wydarzeń" Lisa.
Awatar użytkownika
Kamilo
VIP Expert
x 64
x 230

Początki TVN24

Post autor: Kamilo »

Ama18 pisze: 01 gru 2020, 22:14 Choć z drugiej strony, to się stacji na pewno opłaciło ;)
Rzeczywiście, mniej więcej od 2007 to ukłon w stronę polskiego widza i jego upodobań.
Ten powiew świeżości Zachodu później przeniósł się bardziej do TVN CNBC Biznes, ale już nie został na długo.
morus1000
Poster
x 16
x 41

Początki TVN24

pulkownik pisze: 01 gru 2020, 22:38
Ama18 pisze: 01 gru 2020, 22:14 Amerykańscy (?) graficy wykonali kawał dobrej roboty.
Tak, pierwszą oprawę w całości wykonała amerykańska firma Novocom, stworzyli później też oprawę "Wydarzeń" Lisa.
Mogła by ta firma znowu zrobić oprawę dla TVN24. Użyć trochę z pierwszej oprawy graficznej i zrobić coś lepszego od tego co mamy na ekranach.

Tak poza tym logo TVN24 było podobne od początku do niemieckiego kanału informacyjnego N24(teraz Welt):
https://logos.fandom.com/wiki/Welt
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wspomnienia”